За Истанбул Контакт
Сите фотографии (12)
историја Водени турнеја

Музеј на турски и исламски уметности: Прескокнете го линискиот билет со турнеја со водич

Добијте пристап до линијата со вашиот информативен водич и посетете го Музејот на турската и исламската уметност.

672 Коментари

 • детали за
 • Определување
 • Локација
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 1 часа

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Во Музејот на турската и исламската уметност ќе видите прекрасни примероци од тепих од Селџукската империја, ткаени во иранскиот и кавказскиот регион. Има и рачно напишани примероци на калиграфија на Курани и списанија, како и дрвени, стаклени, керамички и камени артефакти создадени од уметници од поранешните исламски земји. Проширете го вашето знаење за историјата, уметноста и културата со турнеја со водич низ овој интересен музеј. 

Најбогатата колекција на исламска уметност во светот

Музејот на турската и исламската уметност е прва изложба во нашиот регион на која се изложени дела и од турски и од исламски уметници. За прв пат официјално беше отворен во 1914 година во „Музејот Евкаф-Исламије“, зграда на имарет на општествениот комплекс на џамијата Сулејманије, една од најистакнатите градби на Мимар Синан (Архитект Синан) (Музеј на исламски фондации). Во 1983 година, таа беше преместена во палатата Ибрахим Паша, која се наоѓа западно од плоштадот Сина џамија.

Покрај султановите палати, структурата на музејот, која датира од крајот на 15 век, е една од најстарите преостанати градби на палатата до денес. Палатата Ибрахим Паша се издига над старите скалила „Плоштад на тркачката патека“, што ја прави една од најистакнатите градби во отоманската цивилна архитектура. Сулејман Величествениот го обновил во 1520 година и му го дал на својот зет и голем везир Ибрахим Паша од Парга. Терасата е опкружена од три страни со издигната зграда изградена на сводови.

Оваа тераса, која гледа на плоштадот Султанахмет, е едно од најатрактивните места во музејот. Откако беше затворен за гости поради реновирање во 2012 година, Музејот на турската и исламската уметност повторно беше отворен во 2014 година, на 100-годишнината од неговото инаугуративно отворање, со нов поим за изложбата и нови области за посета. Треба да ја видите неверојатната колекција на написи од уметници од поранешните исламски региони. Времетраењето на Музејот на турската и исламската уметност е 1 час. Можете да ја прескокнете линијата. Услугите за подигање не се достапни. Има многу професионални водичи чиј јазик е англискиот.

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Погледнете ја неверојатната колекција на написи од уметници од поранешните исламски региони.

Вклучени
 •  Влезници.
 •  Професионална турнеја со водич спроведена на англиски јазик.
Не се вклучени
 • транспорт
 • Водич Совет
Локација

Знајте пред да одите

Твојот билет не дозволува сам да влезеш во музејот. Ве молиме да се сретнете со нашиот водич на местото на состанокот 5 минути пред почетокот на турата.


За нас

Водени турски и исламски турски музејски уметнички турнеи

Музејот на турската и исламската уметност е првиот музеј кој изложува исламски уметнички дела во Турција. Музејот на турската и исламската уметност е основан во 1914 година. Внатре во музејот има збирка на дела од исламската уметност од отоманскиот период до почетокот на 20 век. Теписи, метални работи, дрвени работи, ракописи и стакларија се некои од парчињата изложени во музејот. Поради огромната колекција на теписи која претставува различни периоди и традиции, Музејот на турската и исламската уметност е познат и како музеј на килими. Освен фасцинантната колекција на теписи, музејот е дом на безброј ракописи од исламските периоди на кои сведочи турската историја. Покрај тоа, збирките на керамика и стаклените садови се примери за тоа како уметноста се обликувала низ времето во Анадолија. Турскиот и исламскиот музеј на уметност беше отворен за посета во 2014 година по завршувањето на реставрацијата и сега е куќа за бројни изложби и настани.

Работи што треба да се прават во Музејот на турската и исламската уметност

Додека го посетувате Музејот на турската и исламската уметност, ќе можете да го цените големото наследство што го оставиле претходните исламски општества. Музејот прикажува околу 40.000 уметнички дела. Тој е неверојатно богат и по уметничка и историска вредност. Можете да ги видите трагите на Ајубидите, Селџуците, Османлиите и другите исламски општества кои живееле во Анадолија од VII век.

Внатре во музејот има два ката. Првото ниво е дом на експонати кои ја претставуваат турската култура и начин на живот што еволуирале со векови. Вториот кат е прилично посветен на исламската уметност и дела кои ја симболизираат исламската култура. Уметничките дела во музејот се дизајнирани со големо внимание и внимание на бројни фактори, како што се стилот, материјалот и етнографијата. Затоа, полесно е да се следи хронолошкиот редослед на турската и исламската уметност.

Како што споменавме, Музејот на турски и исламски уметности е дом на најголемата колекција на килими во светот. Ако сте заинтересирани за историја или сте љубопитни за исламските уметности, Музејот на исламски и турски уметности нема да биде ништо помалку од рај за вас.

Музејот на турската и исламската уметност во Истанбул е едно од најважните места што мора да се видат во Турција. Тоа ќе биде една од вашите омилени атракции во Истанбул, лесно, особено ако сте љубител на историјата! Музејот е многу голем и содржи многу историски информации. Затоа, ако сакате да го искористите најдоброто од вашето патување во Музејот на турската и исламската уметност, можеби размислете да резервирате турнеја со водич. Со водена турнеја во Музејот на турските и исламските уметности, ќе ви бидат обезбедени темелни информации за местото и предметите што се изложени, заедно со нивниот контекст. 

Музејот на турската и исламската уметност е најдоброто место за учење за исламската историја и култура. Со водена турнеја во Музејот на турските и исламските уметности, ќе можете да искусите цела култура и историја. Покрај тоа, ќе видите некои од најдобрите уметнички дела и богатства на изложбата, вклучувајќи ретки теписи, ирански накит, калиграфија и многу повеќе. Со резервација на турнеја со водич до фасцинантниот музеј на турската и исламската уметност во Султанахмет, ќе заштедите многу време со попродуктивно патување! Музејот е исто така блиску до Сината џамија, една од најомилените атракции во Истанбул. Така, можете да посетите многу места на вашата листа за проверка со посета на Музејот на турската и исламската уметност!


Често поставувани прашања

Како Музејот на турски и исламски уметности ги собра сите овие уметнички дела?
Уметничките дела кои се изложени во Музејот на турската и исламската уметност се набавени преку гала и музеи кои ја поддржуваат исламската уметност.
Која е важноста на уметноста во историјата на исламот?
Муслиманите веруваат дека прикажувањето на човечката форма е идолопоклонство и престап против Бога, според исламот. Затоа, исламската уметност е многу различна од уметноста на другите религии и култури. Исламската уметност е нефигурална. Калиграфијата и архитектонските карактеристики се најсуштинските делови на исламската уметност.
Која е влезната такса за Музејот на турската и исламската уметност?
Влезот во Музејот на турската и исламската уметност е 60 турски лири по лице.
Кога е отворен Музејот на турската и исламската уметност?
Музејот е отворен секој ден од 9 до 7.30:XNUMX часот.
Како можам да купам билет за Музејот на турската и исламската уметност?
Билетите можете да ги купите надвор од музејот. Продажбата на билетите завршува пред затворањето, затоа бидете внимателни!

Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

672 Коментари
€120.00 / По лице
Целодневна турнеја историја Водени турнеја Подигнување/отпуштање
Искусете го срцето на историјата и наследството на Истанбул на оваа неверојатна целодневна турнеја во Истанбул! Придружете се на волшебното патување низ времето додека ги истражувате иконите како палатата Топкапи, Сината џамија и Света Софија. Експертските водичи ќе ги откријат приказните зад архитектонските чуда, потопувајќи ве во приказните за империите кои го обликувале градот. Уживајте во прекрасен локален ручек и движете се низ волшебниот лавиринт на Големата чаршија, каде што ве чекаат богатства од целиот свет. Потопете се во суштината на минатото и сегашноста на Истанбул, создавајќи спомени кои ќе останат долго по завршувањето на турнејата. Резервирајте ја вашата турнеја денес и оставете ја историјата да оживее во секој чекор што го правите.

672 Коментари
€60.00 / По лице
Музеј на турски и исламски уметности: Прескокнете го линискиот билет со турнеја со водич
Вкупна цена 27.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид