За Истанбул Контакт
Сите фотографии (8)
историја Водени турнеја

Палата Топкапи: Прескокнете го линискиот билет со турнеја со водич

Добијте пристап до линијата со вашиот информативен водич и посетете ја палатата Топкапи

25245 Коментари

 • детали за
 • Определување
 • Локација
 • Често поставувани прашања
 • слики
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за целосна наплата

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 70 минути

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Туристички водич во живо

англиски

Подигнување по избор

не се достапни

Палатата Топкапи била голема резиденција на отоманските султани и административен центар на Отоманската империја повеќе од 400 години. На вашата тура со водич, целосно прескокнете ја линијата за билети и влезете директно со групата на турнеи. На овој начин ќе добиете многу повеќе време за истражување и уживање во вашиот одмор! 

Вашиот водич ќе ви ја раскаже историјата на палатата Топкапи почнувајќи веднаш по освојувањето на Константинопол од Мехмет II. Мехмет II и неговото семејство живееле во Синиот павилјон (моментално лоциран во Археолошкиот музеј во Истанбул) сè додека палатата Топкапи не била завршена. Истражете ги дворовите и внатрешноста, видете ја Кулата на правдата и комората за мошти и восхитете се на прекрасниот поглед на Босфорот. 

За 1 час можете да ја посетите целата палата Топкапи. Можете да ја прескокнете линијата. Услугите за подигање не се достапни. Има многу професионални водичи чиј јазик е англискиот. Тие можат да ви помогнат да добиете знаење за палатата Топкапи. Сепак, треба да бидете свесни за фактот дека оваа турнеја не го вклучува Царскиот Харем.

Вашиот водич ќе ви ја раскаже историјата на палатата Топкапи почнувајќи веднаш по освојувањето на Константинопол од Мехмет II. Мехмет II и неговото семејство живееле во Синиот павилјон (моментално лоциран во Археолошкиот музеј во Истанбул) сè додека палатата Топкапи не била завршена. Истражете ги дворовите и внатрешноста, видете ја Кулата на правдата и комората за мошти и восхитете се на прекрасниот поглед на Босфорот.

Облеки, отомански минијатури, оружје, исламски калиграфски ракописи, порцелан и други отомански богатства и накит може да се најдат во Музејот на палатата Топкапи. Посетете ја ризницата на палатата, во која се наоѓа прекрасна колекција од најпознатите и најубавите накит во светот, вклучувајќи го и Топкапи Кама. Легендарниот филм Топкапи е базиран на оваа кама.

Треба да ја проверите вашата временска рамка и да земете одмор за посетата на палатата Топкапи. Треба да ја видите палатата Топкапи која била срцето на Отоманската империја повеќе од 400 години. И, исто така, можете да ја прелистувате Комората за верски мошти.

Има стотици години интриги и историја што треба да ги откриете во палатата Топкапи, затоа погрижете се да се придружите на една од нашите тури за да дознаете повеќе!

 

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Погледнете ја палатата која беше срцето на Отоманската империја повеќе од 400 години.
 • Прелистајте ја Комората за верски мошти.

Вклучени

Влезници.

Професионален водич со обиколка на англиски јазик.

Не се вклучени

 Оваа турнеја не го вклучува Царскиот Харем.

Локација

Знајте пред да одите

Овој билет за турнеја не дозволува сам да влезете во музеите. Треба да се сретнете со водичот на местото на состанокот 5 минути пред закажаното време за почеток.


За нас

Обиколки на музејот во Топкапи со водич

Палатата Топкапи е една од најстарите историски градби во Истанбул. Палатата е основана од образовни и административни причини во периодот на Фатих Султан Мехмет. По основањето на Република Турција, палатата Топкапи беше претворена во музеј поради нејзините историски и уметнички вредности. Тоа е всушност првиот музеј на Република Турција. Палатата Топкапи е опкружена со градини, плоштади кои биле користени како дворови, црквата Аја Ерина и различни продавници.

Палатата Топкапи е изградена во 1465 година. Таа содржи стотици години историја. Во палатата има илјадници документи од отоманскиот период. Во основа е рај за љубителите на историјата. Можете да научите толку многу за културата и историјата на Турција со само брза обиколка низ палатата Топкапи. Оваа палата била сведок на различни султани, различни временски периоди и бројни традиции кои сè уште се дел од турската култура. Внатре во палатата можеше да се видат и уметничките карактеристики кои го обликуваа отоманскиот период. Во палатата ќе најдете соби за молитва, библиотеки и многу други простории кои служеле за различни цели. 

Зошто треба да ја посетите палатата Топкапи

Доколку планирате патување во Истанбул, треба да знаете дека без посета на Музејот на палатата Топкапи, вашето патување нема да биде целосно. Можеби имате безброј места за посета во Истанбул, но со посета на Музејот на палатата Топкапи, ќе научите толку многу за Истанбул и турската култура и историја. Може да резервирате турнеја на Музејот на палатата Топкапи со водич што ќе ви овозможи да заштедите многу време. Со тури со водич, нема да морате да чекате во долги редици за билети и да го искористите најдоброто од вашето ограничено време во Истанбул. Со водени обиколки на Музејот на палатата Топкапи, ќе можете да го посетите ова историско место во вашето време на избор и да ја откриете целата негова сложеност без да губите време или енергија. Со резервирање на турнеја во Музејот на палатата Топкапи, ќе се сретнете со вашиот водич, ќе ги прескокнете долгите редици, ќе уживате во убавината на палатата Топкапи и ќе направите неверојатни слики за да ги зачувате како меморија. Некои тури ви обезбедуваат и аудио водичи кои ќе ви овозможат самостојно да го откриете комплексот. 

Туристичката карта Истанбул е уште една алтернатива што треба да ја земете во предвид за вашето патување во Истанбул. Со туристичката карта во Истанбул ќе биде покриено се на вашето патување. Нема да морате да се грижите за трансферите на аеродром или да пропуштите иконски места во Истанбул. Ќе имате пристап до бројни забавни и културни активности. Со Истанбулската туристичка карта, ќе имате пристап до повеќе од 60 атракции во Истанбул, вклучувајќи го и музејот на палатата Топкапи. Со оваа туристичка карта, нема да морате да резервирате посебни тури за секое место што сакате да го видите. 

Музејот на палатата Топкапи е едно од знаменитостите во Истанбул. Содржи стотици години историја и култура. Ако сакате да научите колку што можете повеќе за турската култура и историјата на Истанбул, дефинитивно не треба да прескокнете да го посетите музејот на палатата Топкапи. Се разбира, посетата на палатата Топкапи во вашето ограничено време во Истанбул може да биде тешко. Сепак, можете да резервирате тури во Музејот на палатата Топкапи за да ви заштеди многу време. Со тури, нема да мора да чекате во редици за билети и ќе ве водат луѓе кои ќе ви помогнат да го откриете овој историски комплекс како што сакате.

 


Често поставувани прашања

Каква е политиката за маски за лице во палатата Топкапи?
-Во моментов, маски за лице не се задолжителни во затворени простории, освен во јавниот превоз. Сепак, многу луѓе сè уште користат маски за лице за да се заштитат од секаков вид здравствени проблеми.
Дали Музејот на палатата Топкапи редовно се санира?
-Музејот на палатата Топкапи редовно се санира за посетителите да не доживеат никакви здравствени проблеми.
Во кое време од годината можам да го посетам музејот на палатата Топкапи?
-Можете да го посетите музејот на палатата Топкапи цела година!
Дали музејот на палатата Топкапи е затворен во недела?
-Не, музејот на палатата Топкапи не е затворен во недела. Но, во вторник е затворено.
Во кои часови Музејот на палатата Топкапи е отворен за посети?
-Музејот на палатата Топкапи се отвора во 9 часот и се затвора во 6 часот, освен за празници.

Поврзани тури

историја Водени турнеја
Добијте пристап до линијата со вашиот информативен водич и посетете ја палатата Топкапи

25245 Коментари
€43.00 / По лице
историја Водени турнеја Влезен билет
Дали сте подготвени да ја видите Сината џамија, една од најстарите џамии во светот?

25245 Коментари
€10.00 / По лице
Палата Топкапи: Прескокнете го линискиот билет со турнеја со водич
Вкупна цена 43.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид