За Истанбул Контакт
Сите фотографии (8)
Водени турнеја

Музеј на паркот Минијатурк Прескокнете го влезот во линијата за билети со аудио водич

Минијатурк е огромен и воодушевувачки музеј на отворено, кој прикажува сложени минијатурни модели на турски знаменитости и пошироко. Со ресторани, продавници и кафулиња на лице место, тоа е забавна целодневна дестинација за сите сезони. Особено неверојатно нешто што може да се направи во Истанбул за семејства со деца. Купете ги вашите билети сега и забавувајте се!

1073 Коментари

 • детали за
 • Определување
 • Локација
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 1 Ден

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

на Минијатурк е единствена Музеј на отворено од 60,000 квадратни метри. Овој музеј изложува целосно рачно изработени минијатури на популарни градби од Турција и други региони во светот. Без разлика на сезоната, привлекува многу посетители.

Парк Минијатурк е место каде што можете да го поминете целиот ден и никогаш да не ви биде досадно. Дополнително, постојат ресторани, продавници за сувенири и кафулиња во рамките на објектот. Со istanbul.com, ова забавно и пријатно патување е само неколку чекори подалеку. И вашиот билет доаѓа со специјално куриран Аудио Водич за да научите сè за Минијатурк! Купете ги вашите билети сега! 

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Истражете ги турските чуда во минијатура во паркот Минијатурк, музеј на отворено што прикажува рачно изработени копии на реномирани градби.
 • Минијатурк привлекува големо внимание без разлика на сезоната!
 • Восхитувајте се на стотиците минијатурни реплики кои ги претставуваат најпознатите знаменитости во Турција
 • Секоја минијатура е прецизно изработена и ја доловува суштината на оригиналната структура.
 • Уживајте во иконските знаменитости од целиот свет, како Кинескиот ѕид и Колосеумот.
 • Со детско игралиште, возење со воз и прекрасна атмосфера, Минијатурк е совршена дестинација за семејно излегување.
 • Информативни плакети ја придружуваат секоја минијатура, обезбедувајќи историски и културен контекст за посетителите од сите возрасти.
 • Единствен музеј на отворено од кој ќе бидете воодушевени!
 • Слушајте го специјално курираниот Аудио Водич за да дознаете сè за Минијатурк!

Вклучени
 • Минијатурк влезен билет

 • Аудио водич Минијатурк на англиски јазик

 • Слободно време во паркот Минијатурк 

Не се вклучени
 • транспорт
Локација

За нас

Подгответе се да бидете восхитени додека влегувате во волшебното царство оѓ Парк Минијатурк. Искусете ја грандиозноста на најпознатите турски знаменитости пресоздадени со прецизни детали во минијатурни размери. Овој волшебен музеј на отворено нуди единствена можност да се истражат различните пејзажи и архитектонски чуда на Турција на едно место. Од иконата Света Софија до величествениот мост на Босфор, секое минијатурно чудо раскажува приказна за богатата историја и културното наследство на земјата. Потопете се во убавината и различноста на Турција без да патувате огромни растојанија.

Што ве чека во музејот?

Има повеќе од еден дел кој ви посакува добредојде во музејот. Секој дел има своја уникатна тема и забавна содржина, давајќи им можност на посетителите да поминат незаборавен ден. Минијатурк, идеално патување за оние кои допрва треба да ја започнат својата турнеја во Истанбул меѓу туристичките атракции, ви овозможува прво да ги откриете минијатурните верзии на културните структури во градот. На овој начин, можете да ја креирате вашата главна маршрута за патување и соодветно да го планирате вашето патување. Слушајте го БЕСПЛАТЕН Аудио Водич обезбеден од Istanbul.com, и дознајте сè за историјата и приказните зад Минијатуркот. 

Архитектонски модели, една од првите области во музејот, содржи 1/25 размерени верзии на историски и културни артефакти. Овие минијатури, кои се прецизни претстави на 134 различни културни структури во музејот, беа прецизно подготвени. Архитектонските дела носат траги не само од земјата туку и од минатото.

Овие модели сочинуваат четвртина од музејот Минијатурк, со слоганот „Мал модел на големата земја“. Помеѓу 134 различни дела, има каравансараи, именувани исламски османлиски општествени комплекси кулије, медреси, мостови, гробници, џамии, цркви, палати и скулптури од анадолските земји.

Античките артефакти во другите три дела на музејот ги водат посетителите на патување во минатото и собираат многу историски артефакти од старото Византиско Царство до Римската империја. Мини-стадионот, кој може да се најде и во музејот, е едно од омилените дела на младите посетители. Со минијатурниот воз за разгледување знаменитости, 20 луѓе можат да доживеат удобно патување и да имаат шанса да го посетат музејот истовремено.


Често поставувани прашања

Дали Минијатурк е музеј на отворено?
Да, Минијатурк е дизајниран како музеј на отворено каде што посетителите можат слободно да талкаат на отворено. Посебно е одлично да се посети во топли пролетни денови и во есен.
Дали треба да платам дополнителна такса за во музејот?
Не, Минијатурк е единствен комплекс, нема да мора да плаќате никаква дополнителна такса освен вашиот билет.
Што е Минијатурк?
Минијатурк е единствен музеј на отворено во Истанбул, кој содржи минијатурни копии на иконски знаменитости од Турција и од целиот свет.
Колку е голем музејот?
Целиот комплекс се простира на огромни 60,000 квадратни метри, со 15,000 квадратни метри посветени на минијатурните експонати.
Дали има достапен паркинг?
Да, има паркинг кој може да собере до 300 возила.
Дали има некои погодности на лице место?
Музејот нуди различни погодности, вклучувајќи ресторан, кафетерија, продавници за сувенири, отворен простор за изложби, детско игралиште, па дури и мини стадион на кој се прикажани копии на големите фудбалски клубови во Истанбул.

Поврзани тури

Влезен билет
Откријте го Истанбул од нови височини на прекрасната палуба за набљудување на кулата Камлика. Стоејќи гордо на огромна височина од 369 метри, оваа иконична знаменитост нуди панорамски поглед кој инспирира со стравопочит на преголемиот хоризонт на градот. Од својот елегантен и футуристички дизајн до неговиот извонреден раст, кулата Camlica брзо стана дестинација која мора да се посети и за локалното население и за туристите. Навлезете во волшебното искуство што ве чека на оваа извонредна палуба за набљудување со istanbul.com!

1073 Коментари
€25.00 / По лице
Целодневна турнеја Водени турнеја Подигнување/отпуштање
Уживајте во магијата зад вашата омилена серија со оваа специјално изработена студиска турнеја! Зачекорете во самите сетови кои го воскреснаа: Ертугрул, Осман и легендарниот Дестан оживеаја во Рива, Бејкоз. Турнејата е прецизно дизајнирана за ваша погодност, заштедувајќи ви од мака за договарање билети и превоз. Бидете дел од мудрецот Ертугрул и чувствувајте се како ѕвезда во овој магичен универзум!

1073 Коментари
€80.00 / По лице
Музеј на паркот Минијатурк Прескокнете го влезот во линијата за билети со аудио водич
Вкупна цена 40.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид