За Истанбул Контакт
Сите фотографии (4)
Влезен билет

Влезен билет во Мадам Тисо во Истанбул

Дојдете да ги запознаете вашите омилени познати личности во Madame Tassauds Istanbul и да ги направите селфите што отсекогаш сте ги посакувале!

4566 Коментари

 • детали за
 • Определување
 • Локација
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 10 часа

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Подигнување по избор

Не е достапно

Дојдете и запознајте ги вашите омилени познати личности во Мадам Тисо Истанбул и направете ги селфите што отсекогаш сте ги посакувале!

Пред околу 200 години, Мари Грошолц, или Мадам Тисо, почна да изложува восочни статуи во Франција по Француската револуција. Денес, тој е најуспешниот синџир музеи за восочни восоки во светот и неговата 21-ва локација е во Истанбул. Има приближно 60 познати ликови од Отоманската империја до Турската Република, како и меѓународни личности, па дојдете и запознајте ги вашите омилени познати личности, поп ѕвезди и повеќе денес!

Мадам Тисо Истанбул е музеј на восочни фигури и популарна туристичка дестинација лоцирана на улицата Истиклал во Истанбул. Tussauds, основана од скулпторката Мари Тисо, е рангирана на дваесет и првото. Атракцијата ја водат Мадам Тисо и Мерлин Ентертејнментс.

КАКВИ ПОЗНАТИ ИМИЊА ИМА МУЗЕЈОТ НА СКУЛПТУРА ОД ВОСОК НА МАДАМ ТУСО?

Децата учат за историските ликови како Ататурк, Фатих Султан Мехмет и Мимар Синан додека го посетуваат седиштето на Мадам Тисо на улицата Истиклал, изведувајќи ја нивната музика на пијаното на Моцарт и се среќаваат со авторот во фотелјата на Јашар Кемал. Од Арда Туран до Хидает Турколу, од Ајнштајн до Леонардо де Винчи, од Зеки Мурен до Мадона, од Џастин Бибер до Лејди Гага, од МФ до Ријана, од Адиле Нашит до Барш Манчо. Децата одлично се забавуваа во посета на Мадам Тисо Истанбул, каде што можат да учат додека се забавуваат.

Фигурата што ја прикажува државата на Ататурк во 1931 година, кога тој стана познат како лидер од светска класа, беше создадена од над 30 скулптори и истражувачи во текот на четири месеци во студиото Мадам Тисо во Лондон. Новата восочна фигура, која е создадена со помош на Дирекцијата на музејот Анткабир и е заснована на фигурата на Ататурк што сега е изложена во музејот Мадам Тисо во Лондон, се оформи по ригорозни истражувања и напори. Ликот на Мустафа Кемал Ататурк ги поздравува гостите од Турција и надвор како прва фигура на местото каде што започнува турнејата на посетителите во музејот Мадам Тисо во Истанбул.

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Имајте незаборавен ден и запознајте ги омилените познати личности!

Вклучени
 •  Влезници.
Не се вклучени
 • оброк
 • транспорт
Локација

Знајте пред да одите

Последниот прием е 2 часа пред затворањето.


За нас

За Мадам Тисо Истанбул

Музеј на восочни скулптури на Мадам Тисо Мадам Тисо е музеј на восочни скулптури со седиште во Лондон. Има филијали во дваесет и четири градови, вклучувајќи ги Амстердам, Берлин, Хонг Конг, Истанбул, Њујорк, Сиднеј и Токио. Основана е во Англија од мајсторот на восочната скулптура, Мари Тисо (1761-1850). Мадам Тисо Истанбул е главна туристичка атракција со восочни дела на познати и историски личности и популарни филмски и телевизиски ликови кои ги играат познати актери, успешни спортисти и специјални уметници. Отворен е во Истанбул, Гранд Пера на улицата Истиклал, на 28 ноември 2016 година, со 55 восочни скулптури. Оттогаш, музејот, кој се нарекува „Мадам Тисо Истанбул“, постојано има нови имиња кои се додаваат во неговата колекција на восочни скулптури. Можете да уживате во ова необично искуство со туристичката карта на Истанбул. Ако се прашувате за интересни места за посета во Истанбул како ова, можеби ќе го погледнете и Музејот на илузии Истанбул.

Животот на Мари Тисо

Мари Тисо е родена како Мари Грошолц во Стразбур, Франција, во 1761 година. Нејзината мајка работела како слугинка за Филип Куртиус, кој бил лекар вешт во моделирање на восок, во Берн, Швајцарија. Мари Грошолц почнала да ја учи уметноста на моделирање восок од Куртиус кога била дете. 

Грошолц ја создаде својата прва восочна скулптура на Волтер во 1777 година. Кога имала 17 години, таа станала учител по уметност на Мадам Елизабета во палатата во Версај. За време на Француската револуција, таа правеше модели на многу истакнати жртви. Таа ја наследи одличната колекција на восочни модели на Куртиус по неговата смрт во 1794 година. Таа се омажила за Франсоа Тисо во 33 година и го променила презимето во негово. Таа на своето шоу го даде своето ново име, Мадам Тисо. 

Мари Тисо се населила во Бејкер Стрит и отворила музеј во Лондон до 1835 година. Комората на ужасите била една од главните атракции на нејзиниот музеј. На изложбата имаше скулптури на жртви на Француската револуција и фигури што таа ги создаде ново, на убијци и други криминалци. Некои од другите познати луѓе кои беа додадени беа Лорд Нелсон, војводата од Велингтон, Хенри VIII и кралицата Викторија. 

Некои од скулптурите што ги направила самата Мари Тисо сè уште постојат. Галеријата првично содржела приближно 400 различни фигури. Оштетувањето од пожарот во 1925 година, заедно со германските бомби во 1941 година, сериозно ги оштети повеќето од таквите постари модели. 

По 250 години историја, Мадам Тисо во Истанбул
Генералот на групата Мадам Тисо од Истанбул, Сарпер Хилми Сунер, вели дека зад музејот има голем напор. Прво, прво беше формирана група за истражување при носењето на музејот во Турција. Прашањата на анкетата беа: „Кој уметник сакате да го видите најмногу и која фигура би ве направила најсреќна? Беше спроведена студија. Тие потоа беа детално испитани еден по еден и се создаде листа. По списокот, со преживеаните биле контактирани лично. Контактирани се законските наследници или роднини на починатиот, и започнати се студии.

Подготовките направени со преживеаните беа направени како резултат на многу детални студии. Фотографирањето беше исцрпувачки дел кој трае многу часови, при што се направени речиси 350 фотографии. Многу детали како што се боите на очите, големината на прстите, отпечатоците од раце се земаат додека се сликаат тие фотографии. После тоа, тие се имплементирани во студијата во Лондон од турски скулптори и различни скулптори од други земји.

До многу архиви може да се пристапи со предноста на 250-годишната историја на музејот во студиите за покојникот, на пример, освен неколку минијатури на Мевлана Џелаледин Руми, а во истражуваните извори имало и коментари за неговото тело. големина. Освен тоа, немаше ништо и како резултат на длабоките истражувања се пронајдени некои извори. Во студиото, скулпторите мораа да го почувствуваат додека го оживуваат. Така, тимот отиде во Коња. Тие го следеа сема-ритуалот и го посетија гробот (Мевлана). Откако го почувствуваа тоа таму и откако го разбраа духот на местото, се појави извонредна фигура.

Некои бројки се појавија како резултат на 4-7 месеци работа според нивната динамична и статична природа. На пример, изградбата на скулптурата на Сулејман Величествениот најде 7-8 месеци. Зошто фазата на изградба трае толку долго е само деталите и барањето за совршенство. 

Кој да се види во Мадам Тисо Истанбул
Можете да ги видите восочните скулптури еден-на-еден на вашите омилени познати личности во Мадам Тисо Истанбул. По категории, ова се:

Музика:

Мадона
Бијонсе
МФÖ
Lady Gaga
Деми Ловато
Боб Марли
Зеки Мерен
Müslüm Gürses
Алејна Тилки
Мурат Боз
Џастин Bieber

Кино:

Мерилин Монро
Одри Хепберн
Џенифер Лоренс
Стивен Спилберг
Том Круз
Тарик Акан
Џеки Чен
Spider-Man
ЕТ

Спортисти:

Мухамед Али
Марија Шарапова
Рафаел Надал
Лионел Меси
Хидајет Туркоглу
Mesut Özil

Наука и култура:

Марија Тисо
Алберт Ајнштајн
Леонардо Да Винчи
Волфганг Амадеус Моцарт
Сабиха Гокчен
Стив Џобс
Јасар Кемал

ВИП забава:

Анџелина Џоли
Бред Пит
Џони Деп
Џулија Робертс
Леонардо ди Каприо
Берен Саат
Толга Чевик
Керем Бурсин

Историја и лидери:

Ататурк
Мехмед Освојувачот
Мимар Синан
Тансу Чилер

Ѕвезди на Блискиот Исток:

Ненси Ајрам
Маја Диаб
Ајл Сааб
Карла Ди Бело
Бин Баз


Често поставувани прашања

Колку Мадам Тисо има?
Првиот музеј на Мадам Тисо што беше отворен во странство беше во 1970 година, во Амстердам. Сега, има уште 25 Мадам Тисо кои функционираат во странство, вклучително и во Токио, Дубаи, Сиднеј и Истанбул.
Во кои денови музејот Мадам Тисо Истанбул е отворен за посети?
Мадам Тисо Истанбул е отворен за посети секој ден од 11 до 6 часот.
Колку време е потребно за да се посети внатрешноста на Мадам Тисо?
Ако сакате да го посетите сами, треба да бидат потребни околу 60 минути за да се заврши турнејата на Мадам Тисо.
Дали е дозволено фотографирање во Мадам Тисо?
Да. Посетителите на музејот Мадам Тисо прават многу селфи и фотографии внатре во музејот. Меѓутоа, ако сте во музејот од уметнички или причини поврзани со печатот, треба да контактирате со управата на музејот за снимање внатре.
Кое е најдобро време за посета на Мадам Тисо?
За време на викендите, музејот е генерално многу преполн. Значи, ако сакате да уживате во обиколката на восочните фигури, може да размислите да го посетите музејот во работните денови.

Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

4566 Коментари
€140.00 / По лице
Прескокнете ја линијата Пријателски деца Влезен билет
Откријте возбуда во Тематскиот парк ViaSea! Со возбудливи возења и атракции погодни за семејството поставени на позадината на Viaport Marina, подгответе се за незаборавна авантура. Купете билети за ден исполнет со забавни спомени и авантура до вашето патување во Истанбул!

4566 Коментари
€23.00 / По лице
Влезен билет во Мадам Тисо во Истанбул
Вкупна цена 22.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид