За Истанбул Контакт
Сите фотографии (4)
Пријателски деца Влезен билет

Влезен билет за Центарот за откривање на Леголанд

Вие сте ограничени само од вашата фантазија, затоа размислувајте на големо и уживајте во градењето империи, тврдини, палати и повеќе со LEGO® коцки и фигури.

3456 Коментари

 • детали за
 • Определување
 • Локација
 • Често поставувани прашања
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 1 часа

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Подигнување по избор

Не е достапно

Барате забавна активност за целото семејство? Центарот за откривање на Legoland е вашиот одговор! Има многу да се види и направи, само погледнете:

LEGO® Фабрика
LEGO® 4D Cinema Kingdom Quest Laser Ride MINILAND
LEGO® Racers: Изградете и тестирајте го чиракот на Мерлин
LEGO® Противпожарна академија
LEGO® Мајстор за градење модели на градилиште
Продавница LEGOLAND® Discovery Center DUPLO Village
LEGO® Friends Olivia's House Café

Можете да изградите сè што можете да замислите со LEGO® коцки и фигури. Палати, тврдини, куќи - што и да е, ќе имате подеднакво забавно градење како и вашите деца!

Ланец на семејни атракции во затворен простор се нарекува Центар за откривање на Леголанд. Центрите за откривање се намалени реплики на забавните паркови Леголенд распространети низ целиот свет, а во нив има модели и атракции инспирирани од играчките за изградба на Лего.

Во Центрите за откривање може да се најдат верзии на околните знаменитости изградени во Лего. Посетителите можат да се придружат и на градежни работилници обучени од мајстор за изработка на модели за да научат како се прават лего коцките. Дополнително, одредени локации може да имаат 4-Д кина со повторени прикажувања во текот на денот.

Има и неколку активности погодни за деца, вклучувајќи минијатурни возења и структури за играње. Покрај рестораните и продавниците за подароци со предмети поврзани со Лего, центрите може да организираат роденденски забави заедно со академски и групни настани.

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Пуштете ја вашата имагинација и уживајте во забавен ден со вашето семејство!

Вклучени

 

 Влезници

Локација

Знајте пред да одите

Последниот прием е во 6:00 часот. Возрасните не можат сами да влезат. Сите возрасни мора да бидат придружувани од најмалку едно дете за да можат да влезат. Ве молиме не носете сопствена храна освен за бебиња или деца со алергии. LEGOLAND има целосен пристап за посетителите со посебни потреби, вклучувајќи пристап со лифт до горните катови.


За нас

За Legoland Discovery Center Istanbul

Центар за откривање на Legoland Истанбул: Каде што LEGO се среќава со животот Повеќето од денешните возрасни се сеќаваат на оние шарени времиња од детството кога играа и создаваа нови светови со своите лего. Лего е вид на играчка произведена од данската компанија Лего Груп од 1949 година. Се состои од градежни делови во различни бои, кои лесно можете да ги споите еден со друг преку вдлабнатини и испакнатини на нив. Приказната за Лего започна во работилницата на Оле Кирк Кристијансен, столар во Билунд, Данска. Оле Кирк правел дрвени играчки, прасиња, автомобили и камиони во 1932 година. Во 1934 година, тој го нарекол својот бренд Лего.

Центарот за откривање на Леголанд е едно од најнеобичните места за посета. Можете да видите многу структури кои станаа историски симбол на Истанбул во Леголанд во минијатура. Можете исто така да одите во 4d кино или да играте разни забавни игри во центарот. Ова посебно место е врвно за поединци кои сакаат да поминуваат квалитетно време со своите деца бидејќи е дизајнирано специјално за нив. 

Во Центарот за откривање на Леголанд, можете да се забавувате семејно додека ги гледате верзиите направени од Лего на најпопуларните туристички атракции во Истанбул. Леголенд се грижи за домашните и странските посетители од сите возрасти со својата содржина која комбинира игри, креативност и знаење. Со туристичката карта на Истанбул, можете да уживате во посета на ова забавно место без да платите влезница. Ако барате друго место за уживање со вашите деца, можете да го додадете и Музејот на играчки во Истанбул во вашиот туристички водич во Истанбул.

Што вклучува Legoland Discovery Center
Legoland Discovery Center е место кое содржи многу различни тематски настани. Благодарение на овие теми, можете да поминете долго време без да ви биде досадно правејќи различни активности на истото место.

LEGO 4D кино

Можете да ја погледнете новата авантура на филмот Лего, специјално подготвена за центрите за откривање на Леголенд, на која му се восхитува целиот свет. За време на вашата посета, можете да гледате четири различни филмови во различни сесии во 4D киното, кое е едно од омилените области и на возрасните и на децата.

Чирак на Мерлин

Legoland Discovery Center на посетителите им обезбедува играчка наречена Merlin's Apprentice, која ќе биде особено забавна за децата. Со оваа играчка, можете да се обидете да се искачите на небото со педали и да се квалификувате да бидете чирак на Мерлин. 

Кралство авантуристичка ласерска игра

Друга возбудлива игра во Центарот за откривање на Леголанд е Авантуристичката ласерска игра на Кралството, на која можете да се придружите со целото семејство. Во оваа игра, можете да ја спасите принцезата ако ја завршите предизвикувачката, но пријатна задача.

Игра Лего тркачи

Центарот за откривање вклучува и игри на Лего кои ја поттикнуваат и откриваат креативноста на неговите посетители. На пример, посетителите можат прво да направат Лего играчки според нивните желби, а потоа да се тркаат со овие играчки на уникатни патеки со играта Lego Racers.

Градот Дупло

Дупло коцките го добиваат своето име затоа што се двојно поголеми од стандардните лего коцки. Во Дупло Таун, најмладите љубители на Лего ќе комуницираат и ќе научат како да си играат со Duplo коцки и значителни меки цигли за играње. Гостите од 0-3 години овде ќе ја развијат својата имагинација.

Академија за мајстор градител

Специјалист за градежништво ги развива сите структури направени од лего што ги гледате во Центарот за откривање на Леголанд. Со Master Builder Academy, можете да набљудувате и научите како овие структури се дизајнирани и изградени.

Миниленд

Можеби највозбудливата и популарна точка на Леголенд е Миниленд. Оваа област станува фокусна точка, особено за туристите, бидејќи зградите поврзани со Истанбул се моделирани со лего и изложени во минијатурни верзии. Несомнено, Miniland го трансформира ова место во една од најпосетуваните туристички атракции.

Структури од Истанбул моделирани во Miniland на Центарот за откривање на Леголанд

Една од суштинските карактеристики на Истанбул се неговите историски споменици и структури кои припаѓаат на различни култури и вредности од многуте периоди на Истанбул. Кулата Галата, Аја Софија, Сината џамија и мостот на Босфор, кои се симболи на Истанбул, се моделирани со лего од експерти и изложени на Миниленд. Овие минијатурни лего дела на познати туристички атракции привлекуваат внимание така што ги прават посетителите да се чувствуваат огромни и се состојат од околу еден милион лего.

Кулата Галата е атрактивно место, задолжително место во вашиот туристички водич во Истанбул поради неговата уникатна архитектура и историска вредност. Денес, градбата изградена во времето на Византиската империја и користена како караула стана омилена во областа Бејоглу. Покрај тоа, сега можете да ја посетите кулата Галата како јавен музеј.

Од друга страна, Света Софија е една од најкритичните градби по примерот на Центарот за откривање Legoland. Света Софија е изградена за време на Римската империја и се користела како црква. По освојувањето на Истанбул од страна на Отоманската империја, таа почнала да се користи како џамија. Ќе ја видите оваа историска зграда со духовна вредност во Миниленд и ќе ја погледнете нејзината верзија направена од лего. 
Сината џамија е прекрасна градба изградена за време на Отоманската империја во XVIII век. Таа стана една од најатрактивните туристички атракции во Истанбул, со многубројните историски споменици. 

Мостот Босфор е првиот од трите главни мостови во Истанбул и можеби највпечатливиот. Мостот ги поврзува двата континента и овозможува трансконтинентален транзит. Изградбата на мостот е завршена во 1973 година. Од тој ден, кога некој ќе помисли на Истанбул, на памет им доаѓа Босфорскиот мост.


Често поставувани прашања

Зошто треба да го искусам Центарот за откривање на Леголанд во Истанбул?
Доколку сте заинтересирани за лего и сте желни да имате извонредни искуства со вашите деца, треба да му дадете шанса на Legoland Discovery Center Istanbul.
Часови на посета на Центарот за откривање на Леголенд?
Legoland Discovery Center Istanbul е отворен за посетители секој работен ден од 10:00 до 20:00 часот, а последните приеми се прифаќаат во 18:00 часот.
Дали има старосни ограничувања за Центарот за откривање Legoland?
Центарот за откривање на Legoland не може да прифати возрасни без дете со нив како забавен центар фокусиран на деца. Во исто време, сите деца мора секогаш да бидат придружувани од возрасен и под надзор. Возрасните се на возраст од 18 години или постари, а децата се на возраст од 17 години и помлади.

Поврзани тури

Пријателски деца Влезен билет
Искусете ги возбудливите водени авантури на Marina Aquapark, каде што гостите можат да уживаат во различни тобогани, базен со бранови и посебни области за играње за деца, обезбедувајќи забава и авантура за сите возрасти во срцето на Истанбул. 

3456 Коментари
€43.00 / По лице
Влезен билет
Дојдете да ги запознаете вашите омилени познати личности во Madame Tassauds Istanbul и да ги направите селфите што отсекогаш сте ги посакувале!

3456 Коментари
€22.00 / По лице
Влезен билет за Центарот за откривање на Леголанд
Вкупна цена 22.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид