За Истанбул Контакт
Сите фотографии (8)
историја Водени турнеја Влезен билет

Билети за турнеја и искуство во музејот Аја Софија

Восхитувајте се на убавината на Аја Софија со турнеја со водич низ нејзината надворешност и аудио водич внатре. Изберете да додадете билет за искуство со повеќе сетила во Музејот за историја и искуство Аја Софија.

1073 Коментари

 • детали за
 • Определување
 • Локација
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 1 Ден

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

 

Искусете ја величественоста на Аја Софија со нашите ексклузивни влезни билети со водич, обезбедувајќи беспрекорна и информативна посета на оваа икона знаменитост. Нашите професионални водичи ќе ве сретнат надвор од џамијата и ќе ви дадат сеопфатен преглед на богатата историја и значење на Света Софија пред да влезете, со што ќе се погрижите да стекнете подлабоко разбирање за нејзината културна и архитектонска важност.

Света Софија, првично изградена како катедрала во 532 година од н.е. од страна на императорот Јустинијан, подоцна се трансформирала во џамија, симболизирајќи го спојот на византиската и отоманската култура. Големината на неговата масивна купола, украсена со зачудувачки мозаици и сложени детали, одразува вековни културни транзиции. Денес, како џамија, таа стои како симбол на живописното минато на Истанбул и ги поканува посетителите да се восхитуваат на неговата безвременска убавина, да се впијат во духовниот амбиент и да бидат сведоци на хармоничниот спој на историските наративи во нејзините величествени ѕидови.

По информативната сесија, нашиот водич ќе ви ги предаде влезните билети, што ќе ви овозможи да ја истражите Света Софија со свое темпо. Можете да ја прескокнете линијата за билети со обезбедениот билет.

Додајте билет за Музејот за историја и искуство на Аја Софија за да истражувате во богатата историја на џамијата со технолошките чуда на музејот, со волшебни експонати и извонредни искуства со раскажување приказни.

Сместен во историската палата Ибрахим Паша, овој музеј ги поканува посетителите на волшебно патување низ вековите. Со три ката на извонредни експонати, Музејот ја открива богатата таписерија од минатото на Света Софија, од нејзиното потекло како храм до неговата трансформација во џамија. Најсовремена технологија, видео емисии и аудио наративи вдишуваат живот во историјата, нудејќи мулти-сензорно истражување на архитектонски чуда и скриени наративи.

Уникатниот распоред на музејот им овозможува на посетителите да поминат низ 13 прецизно обработени области, секоја од нив открива различен аспект од расказната историја на оваа иконска знаменитост. Надополнет со колекција од досега невидени артефакти, Музејот обезбедува навистина збогатувачко искуство за посетителите.

Уживајте во комплетното искуство на Аја Софија!

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Дознајте сè за Аја Софија пред да влезете од професионални локални водичи
 • Откријте помалку познати приказни и тајни за величествената Аја Софија
 • Прескокнете ја линијата за билети и по желба брз влез
 • Слушајте ги направените аудио водичи со слушалките внатре или изнајмете слушалки

Вклучени
 • Разгледување со водич пред џамијата Аја Софија
 • Влезен билет за Аја Софија
 • Внесување со брза патека (ако е избрана комбо опција)
 • Билет за влез во Музејот за историја и искуство на Аја Софија (ако е избрана комбо опција)
 • Аудио водич на вашиот паметен телефон (преку QR код)
Не се вклучени

 

 • Слушалки (достапни за изнајмување за 100 TRY)
Локација

Знајте пред да одите

Од сите деца ќе биде побарано да ги претстават своите важечки пасоши на влезот од музеите за да се потврди нивната возраст. Времетраењето и времето на посетата може да варираат во зависност од распоредот за чистење и дезинфекција на властите. и колена за почит во посета на џамијата Аја Софија. Жени, љубезно покријте ги главите; марами се достапни за купување. Нема потреба да ги отстранувате чевлите, истражувајте удобно. Само турските државјани се дозволени во молитвениот простор за време на молитвата. QR кодовите обезбедуваат бесплатни аудио водичи на 16 јазици; донесете ги слушалките или можете да изнајмите слушалки за 100 ТРИ.


За нас

Џамијата Аја Софија

Света Софија или Ајасофија може да се смета за најпосетувана атракција во Истанбул заедно со нејзиниот сосед палата музеј Топкапи. Света Софија била изградена како христијанска црква околу 532 година. Со текот на времето, Света Софија повторно станала џамија, музеј и џамија. минарињата и натписите на исламот ги илустрираат теолошките трансформации што се случувале во регионот низ вековите. откако турскиот управен суд ја смени пресудата од 1934 година која го отвори патот за употреба на Света Софија како музеј, на 10 јули 2020 година беше издаден декрет за правно класифицирање на Света Софија како џамија.

Дури и ако имате само еден ден да поминете во Истанбул, со посета на локацијата Аја Софија можете да посетите и други важни атракции како џамијата Султан Ахмет, цистерната базилика, музејот на мозаици, музејот на палатата Топкапи, музејот на турската и исламската уметност, Големата чаршија и така натаму.

Немуслимани во посета на џамијата Аја Софија

Џамијата Аја Софија е отворена за сите туристи, муслимани и немуслимани подеднакво. Сепак, постојат одредени правила што треба да се следат. На пример, пред да влезат во џамијата Аја Софија, посетителите треба да ги извадат чевлите. Исто така, се очекува да избегнувате да ја посетувате џамијата Аја Софија за време на молитвите, особено во петок напладне. Освен тоа, при посетата на џамијата Аја Софија, од жените се очекува да ги покриваат главите бидејќи таа е религиозно и свето место за муслиманите. Марамите се достапни бесплатно на влезот во џамијата Аја Софија. Дозволено е да фотографирате внатре во џамијата Аја Софија, но не треба да фотографирате никого што се моли. За време на вашата посета, од вас се очекува да молчите и да избегнувате да го вознемирувате секој што се моли. Џамијата Света Софија е бесплатна за гледање, меѓутоа, доколку сакате, можете да донирате за заедницата.

Водени турнеи во џамијата Аја Софија

Џамијата Аја Софија е една од најпосетуваните и најсаканите атракции во Истанбул и Турција. Содржи безброј приказни, од византиската ера до отоманскиот период, кои ве чекаат да ги откриете. Ако го посетите Истанбул дури и на еден ден, мора да ја видите џамијата Аја Софија. Ако имате ограничено време и не знаете како паметно да ја планирате вашата посета, можете да резервирате една од нив Тури на џамијата Аја Софија и избегнувајте да губите време! Света Софија е многу популарна меѓу турските луѓе и туристите, па затоа е многу тешко да се најде време за посета на џамијата.

Џамијата Света Софија, чија структура датира повеќе од 1400 години, е врв на византиската ера. Ако сакате да ја посетите оваа знаменитост во Истанбул, може да размислите да резервирате водеше обиколки на џамијата Аја Софија. Друга опција што може да ја разгледате е Туристички премин во Истанбул. Со туристичката карта во Истанбул, вашето патување ќе биде целосно покриено и нема да треба да се грижите за вашите потреби и местата што сакате да ги видите одделно. Туристичката карта на Истанбул ќе ви овозможи да посетите повеќе од 100 атракции во Истанбул. Сè што ќе треба да направите е да уживате во одморот и самостојно да ги откривате убавините на Истанбул колку што сакате


Често поставувани прашања

Колку треба да платам за да ја посетам џамијата Аја Софија?
-Посетата на џамијата Аја Софија е бесплатна. Не треба да плаќате такса, сепак, донациите се ценат.
Можете ли да се качите на катот на џамијата Аја Софија?
-Да, горниот кат на џамијата е отворен за јавноста!
Што значи Света Софија?
Аја Софија едноставно значи „Света мудрост“.
Дали има некои кафулиња или продавници околу џамијата Аја Софија?
-Постојат бројни убави кафулиња и продавници околу градината на џамијата Аја Софија каде што можете да се одморите или да купите сувенири.
Во кое време би можел да ја посетам џамијата Аја Софија?
-Можете да ја посетите џамијата Аја Софија од 9 до 6 часот во текот на летото. Ако планирате да ја посетите Света Софија во текот на зимата, времето на затворање е порано: 4 часот.

Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

1073 Коментари
€120.00 / По лице
Повеќедневна турнеја Водени турнеја
Добијте пристап до линијата за прескокнување и талентиран водич за истражување на базиличната цистерна, палатата Топкапи, палатата Долмабахче и многу повеќе!

1073 Коментари
€180.00 / По лице
Билети за турнеја и искуство во музејот Аја Софија
Вкупна цена 35.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид