За Истанбул Контакт
Сите фотографии (9)
Целодневна турнеја историја Водени турнеја Подигнување/отпуштање

Целодневна турнеја со водич во Истанбул со ручек

Искусете го срцето на историјата и наследството на Истанбул на оваа неверојатна целодневна турнеја во Истанбул! Придружете се на волшебното патување низ времето додека ги истражувате иконите како палатата Топкапи, Сината џамија и Света Софија. Експертските водичи ќе ги откријат приказните зад архитектонските чуда, потопувајќи ве во приказните за империите кои го обликувале градот. Уживајте во прекрасен локален ручек и движете се низ волшебниот лавиринт на Големата чаршија, каде што ве чекаат богатства од целиот свет. Потопете се во суштината на минатото и сегашноста на Истанбул, создавајќи спомени кои ќе останат долго по завршувањето на турнејата. Резервирајте ја вашата турнеја денес и оставете ја историјата да оживее во секој чекор што го правите.


 • детали за
 • Определување
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 7 часа

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

За Од палати до џамии: Целодневна турнеја во Истанбул со водич и ручек

Тргнете на оваа неверојатна целодневна турнеја во Истанбул со водич и ручек, извонредно патување во богатата историја на Истанбул. Откријте ги тајните на знаменитостите како Сината џамија, палатата Топкапи и Света Софија, секој раскажува приказни за минати империи. Уживајте во локалниот ручек пред да се движите по лавиринтските улички на Голема чаршија, каде што богатствата го чекаат вашето истражување. Оваа прецизно изработена маршрута ја опфаќа суштината на наследството на Истанбул во еден ден.

Маршрута на турата

 • Земам: Посетителите од централните хотели ќе бидат превземени со луксузно возило Мерцедес-Бенц
 • Хиподром во Константинопол: Откријте го културното срце на древниот Константинопол преку извонредни уметнички дела.
 • Сина џамија: Сведочете на архитектонскиот раскош и културното значење на оваа иконска џамија.
 • Палатата Топкапи: Влезете во раскошниот свет на отоманските императори и нивните богатства.
 • Аја Софија: Откријте ја сложената историја на ова архитектонско чудо што ги надмина империите.(Само надворешна турнеја)
 • Локален ручек: Вкусете автентични вкусови во локален турски ресторан.
 • Голема чаршија: Потопете се во глетките и звуците на еден од најстарите покриени пазари во светот.
 • Турата завршува во областа Голема чаршија.

 

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Експертско водено истражување на иконите на Истанбул со одлично раскажување на историски приказни и културен контекст.
 • Практично пикап од хотели од централно лоцирани хотели.
 • Вкусен локален ручек со автентични турски вкусови.
 • Создавање трајни спомени преку сеопфатно истражување на наследството на Истанбул.

Вклучени
 • Лиценциран експертски водич за англиско говорно подрачје за длабински увиди
 • Услуга за слушалки/инфопорт за цел ден
 • Хотелски пикап без проблеми во областите Таксим, Бејоглу, Шишли, Бешикташ, Фатих, Султанахмет
 • Вкусен ручек за вкус на турски вкусови
 • Откривање на чудата на Сината џамија, палатата Топкапи и Света Софија
 • Извонредно истражување на волшебната Голема чаршија
Не се вклучени
 • Спуштање во хотели (турнејата завршува во областа Голема чаршија)
 • Влез во палатата Топкапи (1500 TL по лице се плаќа во готово)
 • Влезни билети за Света Софија (25 € по лице)
 • Пијалоци на ручек
 • Водич Совет
За нас

Од палати до џамии: Откријте во Истанбул за 1 ден!

Искусете сеопфатно истражување на богатата историја и култура на Истанбул со Целодневна турнеја со водич во Истанбул со ручек. Нашето патување под водство на експерти ве води на волшебна авантура низ најпознатите знаменитости на градот, обезбедувајќи длабоки увиди и историски контекст на секој чекор.

Експертско водено истражување

Вашиот упатен водич, добро упатен во сложеноста на минатото на Истанбул, ќе ве води на привлечно патување. Со нивната експертиза, ќе стекнете подлабоко разбирање за значењето на секоја локација и приказните што ги обликувале.

Практично хотелски пикап

Нашата турнеја ја осигурува вашата погодност со бесплатен подигнување од централно лоцирани хотели. Овој беспрекорен почеток на вашиот ден дава тон за збогатено искуство.

Локално задоволство за ручек

Вкусете ја вистинската суштина на турската кујна со автентичен локален ручек. Уживајте во вкусовите кои се негуваат со генерации, нудејќи ви вкус на кулинарското наследство на Истанбул.

Знаменитости за откривање

 • Сина џамија: Восхитувајте се на архитектонскиот сјај на Сината џамија, симбол на културната таписерија во Истанбул.
 • Палатата Топкапи: Зачекорете во светот на отоманските императори додека ги истражувате раскошните соби и богатства во палатата Топкапи.
 • Аја Софија: Откријте ја повеќеслојната историја на Света Софија, споменик кој беше сведок на подемот и падот на империите.

Авантура на Големата чаршија

Движете се по волшебните улички на Голема чаршија, каде што се спојуваат вековната трговија. Откријте широк спектар на богатства, од убави теписи до ароматични зачини, нудејќи поглед во живописното трговско наследство на Истанбул. Посебно проверете го рачно изработени свилени килими и не заборавајте да купите сувенири за вашите најблиски дома!

Дозволете си да го почувствувате чукањето на срцето на Јасминатото и сегашноста на Станбул додека се осмелувате на оваа прецизно дизајнирана маршрута. Секоја станица на ова патување открива дел од волшебната историја на градот, оставајќи ви спомени кои одекнуваат долго по завршувањето на турнејата.

Важни информации

Палатата Топкапи: Затворено секој вторник. На овој ден, посетата ќе биде заменета со посета на цистерната Накас, исто толку волшебна историска локација.

Внатрешни делови на Големата чаршија: Затворено секоја недела. Додека надворешните делови остануваат достапни, ве молиме имајте предвид дека внатрешните делови на Големата чаршија нема да бидат отворени за истражување во недела.

Сината џамија и Света Софија: Ве молиме имајте предвид дека Сината џамија и Аја Софија можеби нема да бидат достапни за време на молитвата и специјални настани. Вашиот водич ќе се погрижи вашата турнеја да биде беспрекорно прилагодена за да го искористите максимумот од вашата посета и покрај овие размислувања.


Често поставувани прашања

Колку трае турнејата?
Целодневна турнеја во Истанбул со водич и ручек е сеопфатна целодневна турнеја, внимателно дизајнирана да го максимизира вашето искуство.
На кој јазик се одржува турнејата?
Нашите патувања првенствено се изведуваат на англиски јазик за да се обезбеди сеопфатно разбирање и ангажирање со историските наративи.
Дали турата е погодна за деца?
Да, турнејата е семејна. Сепак, имајте предвид дека некои сајтови може да имаат специфични ограничувања, па затоа е препорачливо да се консултирате со нашиот тим кога резервирате.
Дали влезните такси се вклучени во цената на турата?
Влезниците за палатата Топкапи не се вклучени во цената на турата. Влезот во палатата Топкапи е 750 TL по лице и се плаќа во готово.
Каков е ручекот?
Турнејата вклучува локален ручек во турски ресторан, овозможувајќи ви да уживате во автентични вкусови. Конкретни детали за менито може да се добијат од нашите туристички водичи.
Може ли секојдневно да ги истражувам внатрешните делови на Големата чаршија?
За жал, внатрешните делови на Големата чаршија се затворени секоја недела. Сепак, надворешните делови остануваат достапни за истражување.
Дали турата е достапна за поединци со предизвици за мобилност?
Иако се прават напори за да се направи пристапна турнејата, имајте предвид дека некои историски места може да имаат ограничувања во однос на пристапноста. Препорачуваме да не контактирате однапред за да разговараме за какви било специфични барања.
Дали е обезбеден пикап од хотел?
Да, ние нудиме удобен подигање хотел од централно лоцирани хотели за да обезбедиме беспрекорен почеток на вашата турнеја.

Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

€140.00 / По лице
историја Водени турнеја Подигнување/отпуштање
Искусете ги најважните моменти на културното наследство на Истанбул на оваа неверојатна турнеја со водич! Навлезете во архитектонското чудо на Аја Софија, сложената убавина на Сината џамија и раздвижената атмосфера на Големата чаршија. Нашите упатени водичи обезбедуваат увид во историското значење на секоја локација. Оваа турнеја нуди концизен, но збогатен поглед на волшебното минато и живописната сегашност на Истанбул. Обезбедете го вашето место денес за автентична градска средба.

€45.00 / По лице
Целодневна турнеја со водич во Истанбул со ручек
Вкупна цена 60.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид