За Истанбул Контакт
Сите фотографии (14)
Препорачана Безбедна трансакција Повеќедневна турнеја

Турнеја во Ефес и Памуккале 2 дена 1 ноќ од Истанбул со авион

Откријте ги волшебните богатства на Ефес и Памукале на оваа неверојатна 2-дневна и 1-ноќ турнеја што поаѓа од Истанбул. Вклучете се во богатата историја на Ефес, истражувајќи ги древните урнатини кои сведочат за неговата поранешна величественост. Восхитувајте се на воодушевувачките природни травертински тераси на Памукале, светско наследство на УНЕСКО. Со пригодни повратни летови, водичи што зборуваат англиски и удобно сместување, оваа турнеја нуди незаборавно патување низ времето и природата. Искусете ја привлечноста на турските чуда!


 • детали за
 • Определување
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 2 Ден

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Турнеја во Ефес и Памуккале: Откријте ги античките чуда и природни чуда

Уживајте во волшебното патување од 2 дена и 1 ноќ до Ефес и Памуккале од Истанбул. Истражете ја безвременската привлечност на античките урнатини на Ефес, каде што историјата оживува преку добро сочувани артефакти. Потоа, бидете воодушевени од надреалните бели травертински тераси на Памукале, глетка со извонредна природна убавина. Со беспрекорна повратни летови, стручни водичи, и удобно сместување, оваа турнеја ветува извонредно искуство во историските и природните раскош на Турција.

Маршрута на турата

Ден 1: Истанбул до Памуккале

 • Подигнување во хотел рано наутро и приватен трансфер до аеродром.
 • Лет за Денизли.
 • Пристигнување и трансфер во Памукале.
 • Истражете ја Хиераполис, вклучувајќи ја импресивната порта Домицијан и светата некропола.
 • Откријте ги реномираните травертини, уникатните каскадни базени на Памукале.
 • Ноќевање во удобен хотел во Памукале.

Ден 2: Памуккале до Ефес до Истанбул

 • Одјавување на хотелот и трансфер до Ефес.
 • Истражете го иконскиот антички град Ефес, од Библиотеката на Целзус до Големиот театар.
 • Посетете ја Куќата на Дева Марија, свето место за аџилак.
 • Патување назад во Измир и лет назад за Истанбул.
 • Приватен трансфер до вашиот хотел, завршување на турата.

Овој прецизно куриран маршрут ветува незаборавен спој на историја и природна убавина, сето тоа во рок од два дена.

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Искусете ја удобноста на повратните домашни летови и трансфери.
 • Истражете ги античките урнатини на Ефес, вклучително и Библиотеката на Целзус и Големиот театар.
 • Потопете се во атмосферата на светиот Дом на Богородица.
 • Сведочете ја надреалната убавина на белите травертински тераси на Памукале.
 • Уживајте во увидот водени од експерти за историското значење на локалитетите.
 • Уживајте во вкусните ручеци во двата дена од турата.
 • Восхитувајте се на иконскиот храм на Артемида, некогашното седум светски чуда.
 • Потопете се во терапевтските води на природните базени на Памукале.
 • Вклучете се во беспрекорен спој на историја, култура и природни чуда.
 • Снимајте негувани спомени преку извонредно истражување и учење.

Вклучени
 • Двокреветни домашни летови помеѓу Истанбул и Денизли
 • Приватен аеродромски трансфер во Истанбул
 • Редовен групен шатл од аеродромот Денизли
 • Сместување во Памукале
 • Експертски водени обиколки на Ефес и Памукале
 • Влезници за атракции
 • Транспорт за време на турнеи
 • Ручеци за време на турнеи
Не се вклучени
 • Пијалоци за време на оброците
 • Вечера
 • Лични трошоци
 • Совети (изборно)
За нас

За турнејата во Ефес и Памуккале: Откријте ги античките чуда и природни чуда

Започнете со хипнотизирачко патување низ времето и природата со нашите Турнеја во Ефес и Памукале. Оваа 2-дневна авантура од 1 ноќ ве оддалечува од раздвижените улици на Истанбул до извонредните историски места на Ефес и неверојатните травертински тераси на Памуккале. Потопете се во приказните за древните цивилизации, истражете ги добро сочуваните урнатини и сведочете на воодушевувачката убавина на природните пејзажи. 

Зошто да ја изберете оваа турнеја?

Истражување на Ефес: Талкајте низ прекрасните остатоци од Ефес, антички град кој некогаш цветал со величественост и влијание. Восхитувајте се на иконите структури како Библиотеката на Целзус и Големиот театар.
  
Надреални тераси на Памукале: Зачекорете во надреален свет во Памукале, каде белите тераси со термална вода формираат сложени базени. Искусете ги терапевтските води и дознајте за нивната единствена геолошка формација.
  
Водена експертиза: Искусните водичи обезбедуваат длабоки увиди во историското значење и природните чуда на локалитетите, збогатувајќи го вашето патување со нивното знаење.
  
Беспрекорна погодност: Уживајте во удобноста на повратните домашни летови, приватните трансфери, сместувањето и оброците, сето тоа прецизно уредено за ваша удобност.

Искусете ги минатото и природата во совршена хармонија: Турнејата Ефес и Памуккале претставува беспрекорен спој на историја и природна убавина, оставајќи ви со негувани спомени и подлабока врска со волшебното наследство на Турција.

Важни белешки и совети за турнејата во Ефес и Памукале

Резервација: Обезбедете го вашето место со резервација најмалку 48 часа однапред. Потребни се точни податоци за пасошот за време на резервацијата за да се обезбедат непречени домашни летови.

Подигнување на хотел: Уживајте без проблеми во хотелското подигање од централно лоцирано сместување во Истанбул. Почекајте преземање во лобито на хотелот во одреденото време предвидено за време на потврдата.

Детали за летот: Турата вклучува двонасочни домашни летови помеѓу Истанбул и Денизли. Распоредот на летовите и деталите ќе бидат дадени за време на резервацијата.

Удобна облека: Носете удобни чевли и облечете се соодветно на временските услови. За вашата удобност за време на турите се препорачува заштита од сонце, капа и шише со вода.

Водено истражување: За време на турите ќе ве придружуваат стручни водичи кои зборуваат англиски, обезбедувајќи проникливи информации за историските локалитети и природните чуда.

Ручек: Уживајте во вкусниот ручек вклучен во турнејачкиот пакет. Додека ручекот е покриен, пијалоците се на дополнителен трошок.

Лични трошоци: Подгответе се за лични трошоци како што се вечера, пијалоци за време на оброците и сите сувенири што можеби сакате да ги купите.

Бакшиш: Иако не е задолжително, ако ги цените услугите на водичите и персоналот, бакшишот е внимателен гест.

Пристапност: Некои локации вклучуваат пешачење и истражување. Ако имате проблеми со мобилноста, контактирајте го тур-операторот однапред за да разговарате за соодветните аранжмани.

Правила за летање: Придржувајте се до прописите за летови и бидете точни за пријавување и влегување во авион за време на домашните летови.

Културна почит: Почитувајте го историското и религиозното значење на посетените локалитети. Следете ги упатствата на водичите и не допирајте или качувајте се на древните градби.

Контакти за итни случаи: Чувајте ги при рака информациите за контакт на туристичкиот водич за какви било прашања или итни случаи за време на турата. Секогаш можете да контактирате istanbul.com Услуга за корисници линија WhatsApp за вашите прашања. 

Флексибилен план на патување: Времето и редоследот на турата може да се разликуваат поради фактори како што се сообраќајот и темпото на групата. Ве молиме бидете флексибилни и трпеливи и обидете се да уживате во секоја голтка од овие неверојатни знаменитости. 

Збогатување на искуство: Прифатете го извонредното искуство, фаќајќи моменти, поставувајќи прашања и поврзувајќи се со волшебната историја и природата на Ефес и Памукале.


Често поставувани прашања

Може ли да го прилагодам маршрутата или да додадам изборни локации?
Турнејата следи внимателно курирана маршрута, но за специфично прилагодување или дополнителни локации, ве молиме контактирајте го нашиот тим за насоки.
Што да понесам со мене за турнејата?
Носете удобна облека и обувки за пешачење и размислете да понесете капа, крема за сончање и шише со вода. Камерите се охрабруваат да ги снимаат незаборавните моменти. Не заборавајте да користите #loveistanbul на Инстаграм!
Дали турата е погодна за оние со проблеми со мобилноста?
Додека некои локации може да вклучуваат пешачење и истражување, може да се направат сместувања за оние кои имаат проблеми со мобилноста. Контактирајте со нас однапред за да разговарате за вашите специфични потреби.
Може ли да се приклучам на турнејата од други локации освен Истанбул?
Почетна точка на турнејата е Истанбул. За прашања за приклучување од други локации, ве молиме контактирајте со нашиот тим за услуги на клиентите.
Дали летовите се вклучени во цената на турата?
Да, турата вклучува повратни домашни летови од/до Истанбул.

Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

€140.00 / По лице
Повеќедневна турнеја Целодневна турнеја Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Цела Кападокија со еден пас! Возење со балон со попуст плус бесплатен пристап до 35+ врвни атракции, тури и искуства.

€175.00 / По лице
Турнеја во Ефес и Памуккале 2 дена 1 ноќ од Истанбул со авион
Вкупна цена 365.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид