За Истанбул Контакт
Сите фотографии (8)
историја Водени турнеја

Музејот на палатата Долмабахче Прескокни влез во линијата за билети со аудио водич

Сакате да ги истражите прекрасните дворци Долмабахче и Харем? Прескокнете го чекањето со однапред купени билети и навлезете во историјата со аудио турнеја со сопствена водич. За подлабоко нуркање, размислете да се придружите на турнеја со водич или да резервирате приватен водич за целосно да го персонализирате вашето искуство. Изборот е ваш - изберете ја опцијата за истражување што најмногу ви одговара!

2892 Коментари

 • детали за
 • Определување
 • Локација
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 60 минути

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Туристички водич во живо

англиски

Подигнување по избор

Не е достапно

Подгответе се да се нурнете во илјадници прекрасни приказни, легенди, богатства и животот на султанот! Прескокнете ги долгите линии за билети и влезете во оваа неверојатна палата со вашите инстант QR билет! Ќе бидете воодушевени од Палатата Долмабахче и познатиот Харем, Сината сала и Пинк сала.  Ќе го откриете најстратешкото место на палатата наречено канцеларија на Хункар и приватна канцеларија. Истражете ја оваа неверојатна палата со одење од соба во соба и видете го делот Харем со свое темпо! Слушајте го одличен аудио водич специјално куриран за носителите на Pass! Делот Харем е вклучен со вашиот QR билет за да можете да имате целосно искуство во Долмабахче!

Палатата Долмабахче, прекрасен архитектонски скапоцен камен сместен покрај брегот на Босфорот, стои како доказ за Богатата историја и културно наследство на Истанбул. Изградена во 19 век, оваа раскошна палата беспрекорно се спојува Отомански и европски архитектонски стилови, нудејќи им на посетителите поглед на величественоста на Отоманската империја. Со своите неверојатни ентериери, неверојатна уметничка колекција и фасцинантни приказни, палатата Долмабахче ги повикува патниците да тргнат на патување низ времето, откривајќи ги тајните и сјајот скриени во нејзините ѕидови.

Ако сакате да го подобрите вашето искуство со професионален локален туристички водич и придружете се на одлична турнеја со водич, тогаш овие опции се достапни за вас!

Опции за турнеја во палатата Долмабахче

Стандардна турнеја: Започнете го вашето истражување со пријателски локален водич во градините на палатата. Тие ќе обезбедат жив вовед во историјата и легендите на палатата Долмабахче, проследено со слободно време за истражување со ваше темпо. Оваа турнеја се изведува на англиски јазик.

Мала групна турнеја (максимум 5 лица): Нурнете подлабоко со водич што зборува англиски кој ќе ве води соба по соба, споделувајќи фасцинантни приказни и историски детали за палатата и нејзините уметнички дела. Слушалките овозможуваат да слушате сè јасно и удобно.

Приватна групна турнеја (2-5 лица):  Прилагодете го вашето искуство со посветен локален водич! Поставувајте прашања и истражувајте во конкретни интереси додека заедно ја истражувате палатата. Совршен за персонализирана и длабинска посета. Турнејата ќе биде на англиски јазик, но доколку сакате други јазични опции, ве молиме контактирајте ја нашата поддршка за корисници. 

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Дознајте ја историјата и значењето на палатата Долмабахче од професионален аудио водич
 • Воодушевете се со најголемата колекција на Baccarat и боемски лустери
 • Дознајте за разликите помеѓу палатите Долмабахче и Топкапи
 • Уживајте во влезот во делот Империјален Харем (без водич)
 • Погледнете го прекрасниот мебел, уметнички дела и други непроценливи богатства со ваше темпо

Вклучени
 • Прескокнете ја влезната карта за палатата Долмабахче и Харемот

 • Професионален аудио водич на англиски јазик

 • Неограничено време во комплексот Палас

 • Факултативно - Стандардна обиколка со водич по градината на палатата

 • Изборно - Мала група Водени во внатрешноста на палатата Долмабахче

 • Изборно - Приватен туристички водич и персонализирана тура со водич
   

Не се вклучени
 • Влез во Националниот музеј за сликарство
Локација

Знајте пред да одите

 • Прескокнете ја линијата е за линијата за билети, а не за безбедносна контрола.
 • Сите посетители треба да чекаат на безбедносната линија.
 • Само купувањето влезен билет не вклучува тура со водич. За самостојно истражување, ве молиме користете го внимателно курираниот аудио водич.
 • За време на стандардна турнеја со водич, водичот ќе обезбеди раскажување во градината на Палатата и надвор од зградите, но нема да ве придружува внатре во Палатата.


За нас

Палатата Долмабахче изградена е во 19 век и е една од најбогатите палати во светот во историјата. Палатата Долмабахче била куќа на последните отомански султани и служела како административно седиште во доцниот отомански период.

За време на отоманскиот период, главен град на Турција бил Истанбул. Мустафа Кемал Ататурк ги префрли сите владини активности во Анкара откако беше основана Турската Република, но при посетата на Истанбул, тој остана во палатата Долмабахче. Тој не само што остана таму, туку и ги пречека многубројните странски посетители и ја претвори палатата во центар за национални, историски и лингвистички конгреси, како и меѓународни конференции. Денес, палатата Долмабахче сè уште се користи за владини состаноци и меѓународни конгреси. 

Султанот Абдул Мечит I наредил на Палата Долмабахче (Dolmabahçe Sarayı) да биде изградена во 1843 година. Палатата Долмабахче е најголемата монолитна палата во Турција. Палатата беше и првата палата во европски стил во Истанбул и беше многу скапа и голема по големина. Палатата Долмабахче е дури покриена со злато и кристали наоколу. Познато е дека причината зошто е изградена палатата е обид да се покрие предвидениот финансиски пад на Отоманската империја. 

Опции за обиколка на палатата Долмабахче што одговараат на вашиот стил

Палатата Долмабахче, блескав споменик на Босфорскиот теснец, ве повикува да ги истражите неговите раскошни сали и волшебната историја. За да го подобрите вашето искуство, изберете ја опцијата за турнеја која најмногу одговара на вашиот стил на патување:

1. Откривање на височеството: Стандардна турнеја со водич

Започнете го вашето патување со пријателски и информиран локален водич во живописните градини на палатата. Тие ќе го оживеат богатото минато на палатата со жив вовед, ткаење приказни за отоманските султани, архитектонски чуда и волшебни легенди. По овој волшебен вовед, ќе имате слобода да талкате низ прекрасните сали со свое темпо, впивајќи се во величественоста и сложените детали. Оваа турнеја е совршена за оние кои претпочитаат опуштено темпо и слобода да истражуваат самостојно, но сепак сакаат основно разбирање за значењето на палатата.

2. Откривање на тајните: турнеја со мала група (максимум 5 луѓе)

За поизвонредно искуство, навлезете подлабоко во тајните на палатата со мала групна турнеја предводена од ангажиран водич што зборува англиски. Оваа интимна поставка ви овозможува да се поврзете со историјата и приказните на Долмабахче на поличен начин. Додека се движите од соба во соба, вашиот водич ќе ги открие фасцинантните наративи зад архитектурата, уметничките дела и секојдневниот живот во ѕидовите на палатата. Слушалките обезбедуваат да не пропуштите ниту еден волшебен детал, што ви овозможува целосно да го цените богатството на минатото на палатата. Оваа турнеја е идеална за оние кои копнеат за подлабоко разбирање и ја ценат интерактивната природа на мала група.

3. Откривање на вашиот Долмабахче: турнеја со приватна група (2-5 лица)

За врвно персонализирано искуство, тргнете на приватна тура со посветен локален водич. Оваа ексклузивна опција ви овозможува да ја прилагодите турнејата според вашите специфични интереси. Без разлика дали сте фасцинирани од специфични архитектонски стилови, историски личности или раскошни украси, вашиот водич ќе направи маршрута што ќе ја задоволи вашата љубопитност. Слободно поставувајте прашања, истражувајте во конкретни детали и создадете навистина незаборавно истражување на палатата Долмабахче. Оваа опција е идеална за семејства, мали групи пријатели или секој кој сака целосно приспособено патување низ оваа прекрасна знаменитост.

Приказната зад палатата Долмабахче

Онаму каде што моментално се наоѓа палатата Долмабахче беше мал залив познат како Долмабахче, што значи исполнета градина. Овој залив, во почетокот, бил исполнет со различни растенија и служел како парк од 18 век наваму. Во текот на 18 и 19 век, многу куќи биле изградени на заливот за султаните бидејќи тие го сакале заливот. Оваа колекција на куќи и павилјони конечно неверојатно се прошири. Тогаш султанот Абдул Мечит наредил да се отвори простор за палата. Тој сакаше оваа палата да го комплетира недостатокот на палатата Топкапи во однос на модерната архитектура и луксуз. 

Меѓутоа, вистинската цел на изградбата на палатата Долмабахче била да се прикрие падот на Отоманската империја. Султанот, за да го воодушеви остатокот од светот, сакал оваа нова палата да биде украсена на начин кој симболизира луксуз и модерност. Изградбата на палатата Долмабахче започна во 1843 година, а беше завршена во 1856 година.

Што има внатре во палатата Долмабахче?

Внатре во палатата Долмабахче се 285 соби, 44 сали, 68 тоалети и 6 бањи (хамам). Таваните се позлатени со околу 14 тони злато. Лустерите во палатата Долмабахче се боемски кристали. Ако се прашувате колку мора да чинела изградбата на палатата Долмабахче, таа чинела пет милиони отомански златници. Ако го претворите во денешното салдо, тоа е еднакво на околу 35 тони злато. 

Палатата Долмабахче била изградена по наредба на султанот Абдул Меџит I. Гламурозната палата била отворена во 1856 година. Додека во палатата Топкапи се сместени најзначајните религиозни артефакти во светот, Палатата Долмабахче е куќата на најголемата колекција на боемски кристални лустери во светот. Вреди да се види количината на злато употребено во изградбата на палатата Долмабахче. 

Ако планирате патување во Истанбул и ги запишувате местата што сакате да ги видите, апсолутно треба да ја додадете оваа претерано голема и буквално златна палата на вашата листа. Со оглед на тоа што е големо и е место каде што биле сведоци на вековни историски настани, можеби ќе сакате водич кој ќе ви ги објасни потребните информации и ќе ви помогне да ја истражите палатата Долмабахче. Ако е така, треба да размислите да резервирате некој од водените Палатата Долмабахче тури. Со обиколка на палатата Долмабахче со водич, и двајцата ќе ја откриете локацијата со повеќе знаење и ќе заштедите многу време.


Често поставувани прашања

Дали има други атракции во близина на палатата Долмабахче?
Постојат бројни знаменитости кои можете да ги посетите околу палатата Долмабахче. Може да ја посетите и џамијата Долмабахче, Саат-кулата и поморскиот музеј во Истанбул.
Каде точно се наоѓа палатата Долмабахче во Истанбул?
Палатата Долмабахче се наоѓа помеѓу Бешикташ и Кабаташ.
Кога е отворен музејот на палатата Долмабахче?
Палатата Долмабахче се отвора во 9 часот и се затвора во 6 часот. Палатата е отворена секој ден освен понеделник.
Колку чини да купите билет за патување до палатата Долмабахче?
Цената на билетот за посета на палатата Долмабахче е 150 турски лири по лице
Колку време е потребно за да се посети палатата Долмабахче?
Палатата Долмабахче е исклучително голема по големина. Значи, ако сакате сами да ја посетите, турата ќе трае многу долго. И за да заштедите време и да ја разберете неговата историја, се препорачува да ја посетите турата со водич.

Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

2892 Коментари
€140.00 / По лице
Прескокнете ја линијата Препорачана Аудио водич Водени турнеја Влезен билет
[ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ИСТОРИЈАТА] Бесплатен пристап до врвните музеи во Истанбул со билети за прескокнување на линијата и аудио водичи. Искусете го Истанбул ЛЕСНО со технологијата за инстант дигитални билети Show&Go! Заштедете време и пари! Прескокнете ги линиите и уживајте во Истанбул.

2892 Коментари
€0.00 / По лице
Музејот на палатата Долмабахче Прескокни влез во линијата за билети со аудио водич
Вкупна цена 40.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид