За Истанбул Контакт
Сите фотографии (8)
историја Водени турнеја Влезен билет

Цистерна базилика: Прескокнете ја линијата билет со водена турнеја

Добијте пристап до линијата со вашиот талентиран водич и посетете ја познатата подземна цистерна.

30317 Коментари

 • детали за
 • Определување
 • Локација
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 30 минути

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Цистерната базилика е изградена од Јустинијан I. Тоа е огромен простор од 9,800 квадратни метри и може да складира околу 100,000 тони вода. Понекогаш се нарекува „Подземна палата“ или „Цистерна палата“ поради неговата убавина и бројните колони. Тешко е да се поверува дека ова прекрасно место е изградено само за складирање на вода! По освојувањето на Константинопол, водата од цистерната се користела за наводнување на градините на палатата Топкапи.

Една од најчудните работи за цистерната е необичната основа на столбот на главата на Медуза што можете да ја видите таму. Според грчкиот мит, главата на Медуза го штити местото каде што се наоѓа. Дознајте повеќе легенди, теории и историја за ова фасцинантно место од вашиот стручен водич. 

Местото за состанување за турата со водич во базиличната цистерна е главната автобуска станица за автобуската туристичка компанија Бусфорус на плоштадот Султанахмет. Внимавајте на темноцрвените двокатни автобуси. Тоа е околу 20 метри (65 стапки) пред музејот Аја Софија.

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Почувствувајте го минатото со неверојатната архитектура! Во изградбата на цистерната работеле повеќе од 7000 робови!
 • Дознајте повеќе за Цистерната базилика која е најголемата од стотиците антички цистерни што се наоѓаат под Истанбул.
 • Бидете воодушевени од неговата историја! Со својата шармантна историска и архитектонска структура, цистерната базилика е едно од најдобрите места за посета во Истанбул.

Вклучени
 • Професионална турнеја со водич на англиски јазик
 • Влез такси
Не се вклучени
 • Оброци
 • транспорт
 • Водич Совет
Локација

.

Знајте пред да одите

Овој билет за турнеја не дозволува сам да влезете во музеите. Треба да се сретнете со водичот во закажаното време.


За нас

Тури со цистерна во базиликата

Истанбул е едно од оние места што содржи стотици антички места скриени внатре или под него. Едно од оние скриени места кои се отворени за јавноста е Базилика цистерна (Yerebatan Sarnıcı). Тоа е многу необично место за посета, а привлекува многу туристи. Цистерната базилика се наоѓа блиску до џамијата Аја Софија. Значи, вие всушност би можеле да ги посетите овие две знаменитости во еден ден!

Можете да пристапите до цистерната со скали од 52 скалила. Внатре во базиличната цистерна има 336 столбови, а секоја од овие колони е висока 9 метри. Ѕидовите на цистерната се состојат од дебели слоеви кои можат да ја поднесат водонепропустливоста. Капацитетот за складирање вода на базиличката цистерна е 100,000 тони. Звучи неверојатно додека не го видите сами!

Поголемиот дел од колоните на базиличната цистерна се обликувани како цилиндри. Главите на Медуза биле користени за поддршка на столбовите. Она што најмногу ги привлекува туристите се всушност главите на Медуза. Главите на Медуза се одлични примери за уметничките карактеристики на римскиот период. 

Историјата на базиличната цистерна

Во периодот на владеење на Византија, базиличната цистерна се користела за задоволување на потребите за вода на палатата и неговата околина, каде што живеел императорот. По освојувањето на Истанбул од страна на Фатих Султан Мехмет во 1453 година, тој сè уште бил користен како водовод некое време. По некое време, османлиската влада одлучила да воспостави водни објекти во градот. Цистерната базилика, тогаш, беше некако заборавена по оваа одлука. Откако некои странци ја анализираа Света Софија, тие повторно ја открија базиличната цистерна и темелно ја анализираа. Истражувачите откриле дека оваа структура е навистина важна симболична и историска знаменитост. Цистерната базилика помина низ бројни реновирања во текот на времето. Откако беше исчистен и реновиран темелно во 1987 година од страна на општината Истанбул, конечно беше отворен за посета. Повторно, во 1994 година, беа направени одредени реновирања за да се одржи установата силна и чиста. Сега, можете да ја посетите базиличната цистерна и да го откриете уметничкото дело што се преклопува со огромна историја под земја!

Посета на базиличната цистерна

По чистењето и реставрацијата, цистерната базилика стана отворена за посета во 1987 година. Ако се прашувате за ова историско и мистериозно место, можете да го откриете откако ќе ги истерате скалите под земја и да уживате во студената температура внатре! За време на вашата посета, погрижете се да пешачите сè до аглите на цистерната за да ги видите прекрасните глави на Медуза! Ако не сте сигурни како да ја испланирате посетата, можете да резервирате тури во базиликата цистерна. Со резервација на турнеја со водич, нема да треба да губите време во линиите за билети и да го искористите најдоброто од вашето време во Истанбул. 

Можете исто така да купите Туристички премин во Истанбул што ќе ги покрие вашите трошоци за време на вашата посета на Истанбул. Со туристичката карта на Истанбул ќе имате пристап до повеќе од 60 места кои мора да се посетат во Истанбул. Може да уживате во вашето време без да морате да се стресувате за редици или часови на турнеја. 

Мистериозното подземно место во Истанбул наречено цистерна базилика е огромен дел од културниот и историскиот карактер на градот. Среќно е што е отворен за посета бидејќи, со својата скриена структура, радост е да се открие објектот. Сепак, можеби е огромно да се планира патување во Истанбул. Никогаш нема доволно време да се видат сите убавини во Истанбул. Меѓутоа, со резервирање на тури со водич за базиликата цистерна, ќе можете да не изгубите време на чекање во редови и да дознаете повеќе суштински информации што треба да ги знаете за установата. Ќе имате повеќе време да талкате или да видите други атракции во Истанбул и да имате патување исполнето со безброј спомени и информации за Истанбул и турската култура и историја.


Често поставувани прашања

За што се користеше базиличната цистерна?
Цистерните биле широко користени во Отоманската империја како системи за филтрирање на вода. Цистерната базилика била една од најстарите цистерни во градот.
Зошто цистерната на базиликата се нарекува „Подземна палата“ (Yerebatan Sarayı)?
Таа е најголемата од неколкуте антички цистерни во Истанбул. Со својата шармантна историска и архитектонска структура, цистерната базилика е едно од најдобрите места за посета во Истанбул.
Колку е стара цистерната базилика во Истанбул?
Восхитувачката базилика цистерна била изградена од императорот Јустинијан во 532 н.е.
Колку чини посетата на базиличната цистерна за туристите?
Трошоците за посета на базиличната цистерна за туристите се 190 турски лири. Оваа цена е само за влез, не опфаќа билети за прескокнување на линијата или турнеја со водич.
Кои денови од неделата е отворена за посета Базиличката цистерна?
Цистерната базилика е отворена 7 дена во неделата за посети. Секој ден во неделата можете да ја посетите базиличната цистерна.
Дали ви е дозволено да фотографирате внатре во базиличната цистерна?
Освен просторот за скалите, дозволено е да фотографирате внатре во базиличната цистерна.
Зошто скулптурите на Медуза се наопаку во цистерната базилика?
Неколку конкурентни теории објаснуваат зошто една од главите на Медуза е странично во основата на колоната, а другата е целосно наопаку. Според митовите, секој што Медуза го гледа се претвора во камен. Така, градителите можеби ќе сакаат да избегаат од проклетството на Медуза или

Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

30317 Коментари
€120.00 / По лице
историја Водени турнеја Влезен билет
Восхитувајте се на убавината на Аја Софија со турнеја со водич низ нејзината надворешност и аудио водич внатре. Изберете да додадете билет за искуство со повеќе сетила во Музејот за историја и искуство Аја Софија.

30317 Коментари
€35.00 / По лице
Цистерна базилика: Прескокнете ја линијата билет со водена турнеја
Вкупна цена 26.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид