За Истанбул Контакт

Често поставувани прашања

 • Прашања за резервации
 • групи
 • Најдобри Цена Гаранција
 • Преглед / Фотографии
 • Кодови за попуст
 • Фактури
 • билети
 • Подигање/отпуштање на хотелот
 • Потврди за резервации
 • Откажување и рефундирање
 • Измени и измени
 • Прашања за резервации
 • Потврди за резервации
 • Откажување и рефундирање
 • Измени и измени

Прашања за резервации

Може ли да купам активност за друго лице?
Да - сепак, имаме некои активности каде што, за цели на безбедност и измама, името на сопственикот на кредитната картичка и на водечкиот патник мора да бидат исти. Ќе добиете грешка при наплатата ако се обидувате да резервирате една од овие тури. За жал, во овие случаи, водечкиот патник ќе треба сам да резервира.
Како можам да наведам некои посебни барања/потреби?
Можете да ги додадете вашите белешки на страницата за купување.
Кој е најдобриот начин да најдете тури и активности на istanbul.com?
Со толку многу неверојатни активности на istanbul.com, знаеме дека може да биде тешко да се избере! Еве добар начин да го стесните: можете да ги филтрирате достапните тури по: • Цена • Времетраење • Специјалисти • Категории Можете исто така да ја користите левата лента за навигација за да стесните одредени видови активности, како што се културни патувања, еднодневни патувања, тури со храна , патувања погодни за деца итн. СОВЕТ: Ако правите список со тури што треба да ги погледнете подоцна, задолжително запишете го кодот на турата - кој може да се најде до дното на страницата со информации за турата (во делот помеѓу Прегледи и Слични тури и активности.) Кога сакате да се вратите на страницата за турнеја, можете едноставно да го пребарувате кодот на турата.
Може ли да го прегледам Istanbul.com на друг јазик?
Istanbul.com наскоро ќе биде во живо на различни јазици. Сега само англиски.
Се обидувам да резервирам приватна турнеја и се чини дека цената се менува. Што се случува?
Цените за многу од нашите приватни тури се засноваат на големината на вашата група. Кога гледате приватна турнеја на веб-локацијата, може да забележите дека ќе се појават различни цени „по лице“ во зависност од тоа колку гости има во вашата група. Вообичаено, колку повеќе луѓе во групата, толку пониска ќе биде стапката „по лице“. Веб-страницата автоматски ќе ви прикаже расчленување „по лице“, како и вкупните трошоци пред да ја ставите турата во вашата кошничка.
Дали ќе ми треба виза или друга документација за некоја од вашите тури?
Istanbul.com, за жал, не е во можност да понуди совети во врска со визи, пасоши или здравствени барања за меѓународните патници. Ве молиме проверете во конзулатот на вашата земја за најсовремени детали во врска со горенаведеното.
Дали ми треба патничко осигурување?
Иако не е потребно патничко осигурување, топло ви препорачуваме да купите сеопфатна полиса за патничко осигурување пред поаѓањето за да ги заштитите вашите патувања. Во моментов, Istanbul.com не нуди патничко осигурување, но нашите производи можат да бидат покриени со различни независни програми за осигурување. Ако купувате патничко осигурување, ве молиме внимателно разгледајте ја вашата полиса за конкретни услови и услови.
Кои се вашите барања за лична карта?
Во повеќето случаи, само на водечкиот патник ќе му треба идентификација на фотографија. Ако секој патник во партијата бара посебен билет, секој патник може да бара и своја лична карта. За безбедносни цели, ќе треба да имате лична карта што одговара на името што сте го користеле кога сте ја резервирале турата. На децата генерално не им треба лична карта со фотографија. Проверете ги деталите за вашиот билет во делот Важно за да видите што може да се бара. СОВЕТ: Некои тури не дозволуваат промени откако ќе ја направите резервацијата. За ваш мир на умот, проверете дали името на вашата резервација се совпаѓа со името на вашата лична карта со фотографија кога резервирате!
Како можам да дознаам дали мојата турнеја е достапна за хендикеп?
За да видите дали турнејата е достапна или не, кликнете на делот Дополнителни информации. Сите информации што ни се дадени за пристапноста до инвалидска количка ќе бидат наведени овде.
Како да ја проверам достапноста?
Можете да ја проверите достапноста во секое време со започнување на процесот на резервација. Не грижете се - нема да бидете посветени на вашата резервација додека не ги внесете деталите за вашата кредитна картичка и не го потврдите купувањето! За тури каде што сè уште треба да чекаме за потврда, датумот ќе се покаже достапен доколку тур-операторот работи на тој датум, но не можеме да гарантираме достапност додека не ја добиете вашата е-пошта за потврда. СОВЕТ: Иако датумите покажуваат достапни, никогаш не можеме да бидеме сигурни колку достапност останува. Секогаш резервирајте што е можно поскоро за да ги заклучите вашите датуми!
Може ли да приспособам турнеја на вашата веб-страница?
Не сме во можност да направиме промени на маршрутите. Имаме многу опции за тури. Можете да го најдете најдоброто за вашите очекувања.
Дали нудите специјални цени за деца, студенти или постари лица?
Многу од нашите тури го прават! Кога ќе изберете турнеја, погледнете под полето што ја наведува цената за турата и ќе ги видите наведените опции за резервација. Ако единствената наведена опција е „Возрасни“, тогаш секој што ќе ја посети оваа турнеја ќе се наплаќа со истата цена.
Дали мојата кредитна картичка е безбедна?
Бројот на вашата кредитна картичка и личните податоци се шифрирани за пренос со помош на Secure Sockets Layer (SSL). Istanbul.com никогаш не ги складира информациите за вашата кредитна картичка и е во согласност со највисоките стандарди за усогласеност со PCI (индустријата за платежни картички).
Како да ја изберам најдобрата турнеја/активност?
Изборот на најдобрата турнеја или активност во Истанбул може да се олесни со istanbul.com. Нашата платформа нуди широк спектар на внимателно курирани искуства, секое приспособено на различни интереси и преференции. Без разлика дали ве привлекуваат историски знаменитости, кулинарски задоволства или културно потопување, istanbul.com обезбедува детални описи, прегледи и стручни препораки кои ќе ја водат вашата одлука. Можете исто така да земете предвид фактори како што се времетраењето, големината на групата и инклузивноста. Со istanbul.com, не само што резервирате турнеја; правите незаборавно искуство совршено прилагодено на вашите желби.
Може ли да резервирам активности локално или на лице место?
Istanbul.com може да презема резервации само преку нашата веб-страница.
Дали на локалните тур-оператори им е дадена мојата адреса или телефонски број?
Вашиот телефонски број се испраќа со вашата резервација доколку резервирате на Istanbul.com. Ова е за да се осигури дека тур-операторот може да дојде до вас во случај на итност. Поради оваа причина, препорачуваме да обезбедите телефонски број на кој ќе можете да одговорите додека патувате. Вашата адреса и адресата на е-пошта никогаш не се доставени до туроператорот. СОВЕТ: Иако вашиот телефонски број е даден на тур-операторот, можеби сепак ќе треба повторно да ја потврдите вашата турнеја! Проверете во делот Важно од вашиот билет за повеќе детали.
Каде можам да се јавам ако ми треба дополнителна помош при резервацијата?
Ако ви треба помош при резервирањето или имате какви било прашања, istanbul.com нуди посветен тим за поддршка на клиентите, подготвен да помогне. Можете да контактирате со нашите пријателски експерти преку нашата линија за поддршка за корисници на WhatsApp на +90 530 385 2026. Можете исто така да ни се јавите на +90 850 304 8726 или да испратите е-пошта на [заштитена по е-пошта]. Посветени сме да ви обезбедиме беспрекорни и беспрекорни искуства за резервации, осигурувајќи дека на сите ваши прашања ќе бидат одговорени веднаш. Вашето патување со istanbul.com не е само за истражување на Истанбул, туку и за уживање во душевен мир, знаејќи дека помошта е само повик.

групи

Колку луѓе ми требаат за групна резервација? Дали оваа стапка е намалена?
Нашите групни резервации обично започнуваат со 10 гости, но некои тури со поограничена достапност може да бараат од вас да поминете низ Групните резервации ако сакате да го резервирате целиот превоз за цела турнеја или ако треба особено да навелте турнеја за вашата група. Општо земено, групните стапки се исти како стапките на нашата веб-страница, но тие можат да бидат поскапи во зависност од потребите на вашата партија. Групните стапки никогаш не се намалени и промотивните кодови не можат да се применат на овие резервации.

Најдобри Цена Гаранција

Како функционира гаранцијата за најдобра цена?
Гаранцијата за најдобра цена на Istanbul.com ве заштитува ако најдете пониска цена за истата турнеја или активност понудена од истиот оператор, по цена во истата валута. Едноставно испратете ни ги деталите и ние ќе ви ја вратиме разликата во цената.

Преглед / Фотографии

Може ли некој да остави рецензија на Istanbul.com?
Искрените, непристрасни критики се многу важни за нас! Само патниците кои резервирале преку Istanbul.com можат да остават преглед на турите/активностите што ги доживеале.

Кодови за попуст

Како ќе знам дали има промоција?
Следете ја нашата сметка на Инстаграм и проверете ја нашата веб-страница за да можете да се информирате за најновите промоции. Исто така, ако купувате производи користејќи назначена врска, тогаш вашиот попуст ќе се примени директно во вашата кошничка.

Фактури

Како можам да добијам потврда за мојата резервација?
Потврда за вашата резервација автоматски ќе ви биде испратена по е-пошта кога ќе ја поставите вашата резервација.

билети

Како да пристапам до мојот билет?
Преку е-пошта Генерално во рок од 15 минути од вашата резервација. Некогаш потребни се и до 48 часа за некои производи. Ве молиме додадете [заштитена по е-пошта] на вашата листа на безбедни испраќачи за да ги добивате сите наши пораки во вашето сандаче. Ако не ја примите е-поштата, проверете ја вашата спам/ѓубре папка. На Istanbul.com и нашата апликација Секогаш можете да пристапите до вашиот билет преку вашата сметка на Istanbul.com.

Подигање/отпуштање на хотелот

Мојата турнеја нуди хотелски пикап. Како можам да побарам да земат во мојот хотел?
Вклучете ги деталите за вашиот хотел за време на резервацијата и локалниот оператор ќе ги обезбеди локацијата и времето на вашиот состанок кога ќе се јавите за повторно да ја потврдите вашата резервација.
Мојата резервација бара име и адреса на хотелот, меѓутоа, патувањето што го избрав не вклучува прием/отпуштање од хотел. Како можам да ја завршам мојата резервација?
Дури и ако вашата резервација не вклучува подигање и заминување од хотелот, тур-операторот може да побара вашите податоци за да може да ве контактира доколку нешто се промени во врска со вашата маршрута. (И.Е.: Проблеми поврзани со временските услови, механички проблеми, итн.)

Потврди за резервации

Со кого да контактирам ако имам прашања во последен момент за мојата турнеја?
Деталите за контакт за локалниот тур-оператор може да се најдат на вашиот билет под насловот Важни информации.
Дали треба повторно да ја потврдам мојата турнеја?
„Повторна потврда“ е кога ќе го повикате локалниот тур-оператор за да ја провери логистиката на вашата турнеја пред да започнете. Прво, проверете го вашиот билет за да видите дали е потребна повторна потврда за вашата активност (за многу активности, тоа не е потребно). Ова ќе го најдете во делот „Важни информации“. Ако е потребна повторна потврда, ве молиме јавете се на вашиот локален тур-оператор за повторно да ги потврдите деталите за подигнувањето најмалку 24 часа пред да започне вашата активност. Нивните информации за контакт се наоѓаат и во делот „Важни информации“ на вашиот билет. Совет: ако нема да пристигнете навреме во вашата дестинација за повторно да ги потврдите деталите за подигнувањето (на пример: пристигнувате ноќта пред вашата активност), бараме повторно да потврдите пред да патувате.
Што е ПАРТНЕРСКО ЧЛЕНСТВО, какви услуги вклучува?
За да добиете пристап до напредните аналитички алатки поврзани со вашата страница за промоција на хотелот лоцирана на istanbul.com, можете веднаш да го регистрирате вашиот хотел и да бидете вклучени во листата на ПАРТНЕРИ ЧЛЕНОВИ на istanbul.com. Нашите услуги што им ги даваме на хотелите во статус на ПАРТНЕРСКО ЧЛЕНСТВО се следните. - Создавање сеопфатна страница за профил на хотел (сеопфатна содржина + фото/видео галерија + адреса + мапа + опис на адреса + телефонски број + веб-адреса со врска) - Создавање фото + видео галерија - мапи на Google вклучени со GeoMapping - Линк што упатува на веб- страница на хотелот (придонес за SEO) - Наведен во категории на ѕвезди + функција за филтрирање/пребарување (според резултат + цена + ѕвезда) - Booking.com, поени на TripAdvisor и Facebook и коментари на TripAdvisor за хотелот - Приоритетна демонстрација на компаниите со просечно 3.5 и повеќе поени на страниците на категоријата на istanbul.com. - Можност за продажба на настани, искуства и активности организирани од хотелот на istanbul.com - Пристап до сите канали во процесот на членство (веб + мобилен + таблет што одговараат 7/24 прегледи на страници) - Динамичка активност, внесување искуство и административен панел - Организирање на хотелски профил и пристап до контролната табла за уредување - Да не се прикажуваат реклами на други слични хотели на страницата со детали за профилот на хотелот - линк „Резервирај директно“ до страницата за онлајн продажба на хотелот - Можете да резервирате директно во овој хотел со BOOK DIRECT и да добиете претходно знаење. Едноставно притиснете ја врската ДИРЕКТНА КНИГА од десната страна. Давање информации за „Најразумните цени и услови може да се постигнат преку веб-страницата на хотелот“. - BOOK DIRECT опис текст: „Ако резервирате директно со BOOK DIRECT до хотелот, секогаш ќе имате брз и директен контакт со хотелот. Благодарение на овие можности за директна комуникација, сите ваши приватни и лични барања може да се дискутираат еден до еден и вашите барања се исполнуваат примарно и најефикасно. Способноста да се комуницира директно, како и во сите области од животот, ја прави врската хотел-посетител поблиска и попријатна“. - Значка „ТУРОБ член“ за хотели-членки на ТУРОБ - Појави на настани и искуства кои се во продажба и припаѓаат на хотелот на страниците на профилот на хотелот - Можност за учество во темите на нашата секција Градски живот.

Откажување и рефундирање

Како да ја откажам резервацијата?
Можете да контактирате со нас преку е-пошта или телефон. Повеќето од атракции може да се откажат 24 часа пред турата. Но, различни домаќини може да имаат различни правила за откажување. Мора внимателно да ги прочитате нивните услови за откажување. Сè додека е во согласност со нивните услови, ќе ја откажеме вашата резервација. Ако не, тоа ќе биде предмет на одобрување на домаќинот.

Измени и измени

Како да направам промени во мојата резервација?
Можете да контактирате со нас преку е-пошта или телефон. Различни домаќини може да имаат различни правила за амандманите. Мора внимателно да ги прочитате нивните услови за измена. Сè додека е во согласност со нивните услови, ние ќе ја измениме вашата резервација. Ако не, тоа ќе биде предмет на одобрување на домаќинот.