Не е тешко да се најдат плажи или базени каде да се плива во Истанбул. На крајот градот е опкружен со мориња и езера.

каде-може-да-пливаш-во-Истанбул

Еве некои од најубавите и најзабавните плажи на кои можете да пливате во Истанбул:

Бабилон Бич Саундгарден:

Оваа плажа се смета за една од најзабавните и најинтимните плажи во Истанбул. Опкружена со планини и зеленило, плажата Вавилон нуди различни активности за посетителите, како што се одбојка, сурфање или едрење. Можете исто така да легнете на топлиот песок во недела наутро и малку да го затегнете вашето тело.

Лоцирана во областа Киљос, плажата Вавилон се смета за една од најуникатните плажи за млади и тинејџери.

Тоа е еден час оддалечено од срцето на Истанбул, па затоа е подобро да станете рано ако сакате да уживате таму.

Плажата Узуња:

Друга плажа која се наоѓа во областа Киљос, позната по мирната атмосфера и прекрасната чиста вода. Оваа плажа се смета за бегство од сообраќајот и вревата на градот каде што можете да поминете релаксирачки време лежејќи се на скриените песоци меѓу шарените дрвја и кога ќе почувствувате глад, можете да пиете вкусна свежа морска храна со пијалок.

Плажата Узуња е достапна секој ден од 8 до 8 часот и чини 30 турски лири во работните денови и 45 турски лири за време на викендите.

Вистинска сина плажа:

Вистинската сина плажа е најстарата плажа во Истанбул каде луѓето одат да се забавуваат екстремно танцувајќи, пливајќи и да се забавуваат под сончевата светлина. Оваа плажа поради својот клуб каде што можете да најдете медитеран ресторан кој нуди вкусна храна, особено морска храна, можете да најдете и раскошен базен доколку не сте расположени за плажа, а последно, но не и најмалку важно, можете да најдете бар кој нуди широк спектар на коктели.

True Blue Beach се наоѓа во областа Кадикој и е отворена за посетители од 9 до 2 часот и ве чини 30 турски лири за влез во работните денови и 40 турски лири за време на викендите.

Плажа Бурк:

Веројатно најпознатата меѓу плажите во близина на градот Истанбул. Илјадници луѓе доаѓаат секоја недела да поминат време во овој прекрасен топол песок и ладен воздух.

Оваа плажа е долга 1 км и се наоѓа на Црното море кое е познато по чистата вода, мекиот песок, а на неа се случуваат одлични активности како фудбал, одбојка, сурфање, едрење и многу други активности во кои дефинитивно ќе уживате. .

Плажата Бурц е во сопственост на Универзитет Богацичи, па ако сте студент на универзитетот или алумни студент, можете да уживате во попуст

Плажата Бурц ги пречекува посетителите од 9 до 9.30:15 часот и чини 25 турски лири за време на работните денови и XNUMX турски лири за време на викендите.

Златна плажа:

Оваа плажа е опција за вас доколку барате одмор покрај плажа. До него можете да уживате во дрвените бутици и хотелите со 5 ѕвезди кои нудат медитеранска атмосфера. Покрај тоа, можете да уживате во различните активности што се случуваат секојдневно како нуркање, сурфин и многу други активности

Не пропуштајте го волшебното езеро кај Клуб на Голден Бич, апсолутно е воодушевувачки.

Златната плажа се наоѓа во областа Сариер и ги пречекува посетителите од 8 до 8 часот, чини 25 турски лири за време на работните денови и 35 турски лири за време на викендите.

Соларна плажа:

Некои велат дека тоа е најголемата плажа во Истанбул. Во секој случај, апсолутно има најразновидни активности од сите плажи.
На Solar Beach можете да уживате во базенот за забава каде што можете да пливате со вашиот партнер додека слушате музика. И ако не сте расположени за забава, можете да го поминете времето опуштајќи го телото под сончева светлина, да одите во клубот за убавина или да сурфате на бранови.

Соларната плажа се наоѓа во Областа Сарије, и ги пречекува посетителите од Од 8 до 11 часот.

Поминувањето време на оваа плажа ќе ве чини 25 турски лири во работните денови и 40 турски лири за време на викендите.