Ден 1: Област Бешикташ со уникатни отомански палати

Бешикташ-Област-Со-уникатни-османлиски палати

Како што споменавме претходно, сите рути и планирање на денот може да се менуваат според локацијата на вашиот хотел и времето на пристигнување, сепак, препорачуваме да започнете со Бешикташ во вашиот прв ден. Се наоѓа во европска страна на Истанбул, Бешикташ е домаќин историјата и модерниот живот во исто време (како и многу други области на Истанбул) и содржи различни паркови и палати кои датираат од отоманската ера. Тој е исто така добро поврзан, може да користите многу автобуси и станици на метро/трамвај за да стигнете таму. Може да започнете со Палата Јилдиз (на турски Yıldız Sarayı) лоциран во Бешикташ, за да ја видите историјата скриена во секој агол од ѕидовите на палатата. Палатата Јилдиз веќе подолго време се користи како главна палата и единица за управување, што ја прави Четвртиот управна единица на Османлиите.

Надвор од палатата, со малку одење, може да го најдете Парк Јилдиз (Yıldız Parkı), како да се види како е градината на палатата; иако, се разбира, се одржува со современи техники на градинарство. Седењето на клупите и пиењето турски црн чај може да ве утеши ако веќе сте уморни од гледањето на убавините на Палата Јилдиз и може да го гледате морето со малку одење покрај брегот. Потоа, време е да ја видите џамијата Ортакој (Ortaköy Camii) бидејќи се наоѓа веднаш покрај морето со прекрасен ентериер и со секој дел од неа мириса на историја. После тоа, можеби ќе сакате да имате обиколка на палатата Долмабахче (Dolmabahçe Sarayı), повторно, поинаква палата оставена од Османлиите. Тоа е многу блиску до таа близина, но ако се чувствувате поудобно, можете да користите и такси. Исто така, препорачливо е да се види џамијата Долмабахче (Dolmabahçe Camii) од очигледни причини. Пред да преминете на вториот ден, можеби ќе сакате да го видите познати Палатата Чираган (Çırağan Sarayı) бидејќи се наоѓа многу блиску. Ветуваме, нема да бидете разочарани!

Ден 2: Плоштад Таксим и улица Истиклал

Таксим-Плоштад-И-Улица-Истиклал

Ако сакате да го задржите „историски полуостров“ за последниот ден, значи, позната е вашата дестинација за вториот ден Плоштад Таксим. Еден од најпосетуваните локалитети од туристите, плоштадот Таксим е домаќин на многу видови луѓе – туристи и локални жители заедно, а со најновите разубавувања на градините, тој е подготвен да го збуни секој што ќе го посети. Или со јадење традиционална турска храна или пиење кафе од најдобрите кафулиња во Истанбул, Таксим изненадува на многу начини. Содржи некои од цркви во Истанбул исто така, и може да ги откриете бидејќи се зачувани во практично муслиманска земја. Некои од нив сè уште практикуваат, па можеби е поинакво искуство да се погледне за да се види животот на христијаните во Истанбул. Постојат два музеи кои ви препорачуваме да ги видите, сместени во областа Таксим, блиску до плоштадот. Модерен музеј во Истанбул   Музеј Пера, и двата се уметнички музеи за препознатливите очи. Никогаш не треба да заборавите да прошетате низ улицата Истиклал (İstiklal Caddesi), ако веќе не сте за јадење и/или пазарување, бидејќи атмосферата таму е исто така различна, а постојано постоечката гужва таму има своја привлечност. Обидете се да го користите трамвајот наречен „Тунел Таксим„И таму е носталгично и датира од многу време.

Пред да го завршите денот и да имате добар одмор за следниот ден, може да се преселите во Галата, блиска област, за да ја видите прекрасната кула Галата (Галата Кулеси), бидејќи погледот горе во нејзиниот врв ќе зборува сам за себе - вашата шанса да го видите Истанбул одозгора и време еднаш да се заљубите во овој град повторно.

Ден 3: Историскиот полуостров и областа Фатих

Историски-Полуостров-И-Округ Фатих

Откако ќе се разбудите третиот ден, не смеете да чекате долго, бидејќи ќе одите освојувачот, Еден од најисториските области на Истанбул а делот од него што го препорачуваме се нарекува „Историски полуостров“, именуван по морињата што го опкружуваат.

Има многу што да се види овде и еден ден можеби не е доволен, но најдобро е да се започне со џамијата Султанахмет (исто така наречена Сина џамија и „Султанахмет Џамии“ на турски) да ја видат оваа историска џамија и да сфатат зошто се нарекува Сина џамија. (нема спојлери, но погледнете ги плочките) ???? Оваа област можете да ја откриете со обиколка на стариот град на Истанбул.

Речиси пред него, откако ќе ги поминете прекрасните градини и украсниот базен, ќе ја најдете Света Софија (Ајасофија) зграда која датира уште од Римјаните, подоцна претворена во џамија, а сега е музеј. Внатре има описи на Исус и мотиви на типична џамија во исто време, што значи дека ве чека неочекуван микс на култури. Откријте ја оваа прекрасна зграда со Света Софија, прескокнете ја линијата. Потоа, може да ја видите цистерната базилика (Yerebatan Sarnıcı) за да имате идеја за тоа како биле цистерните со вода во Османлиска ера. Ќе одите малку под земја, затоа подгответе се да видите глетка со слабо осветлување. Откако ќе ги видите сите овие, ако сте гладни, може да се обидете познати специјални султанахмет ќофтиња (Sultanahmet köftesi) во многу ресторани лоцирани на улица. Знаејќи што да правите следно, може да одвоите време колку што сакате да се одморите и да уживате во неверојатниот вкус на традицијата.

Може да го продолжите своето патување со палатата Топкапи (Топкапи Сарај) со неверојатна чиста историја, иако еден или два часа можеби не се доволни за да ја цените целата нејзина убавина. Во близина, ги имате и опциите за Музејот на исламската уметност (İslam Sanatları Müzesi) и Археолошкиот музеј (Arkeoloji Müzesi) според вашиот интерес, и секако, нивото на замор. Можеби ќе сакате да се наметнете малку, дури и ако се чувствувате премногу уморни, бидејќи ниту еден од изборите што ќе ги направите нема да ве натера да зажалите потоа.

Сега кога знаете што да правите за три дена во Истанбул, сè што можеме да предложиме е да се вратите што е можно поскоро, бидејќи богатствата и мистериите на Истанбул допрва ќе се откриваат сè додека патникот има око за деталите. и ентузијазмот да се види уште повеќе. Се надеваме дека ќе се видиме повеќе во иднина и не заборавајте често да ја проверувате нашата веб-страница, бидејќи новите водичи се објавуваат секоја недела, ако не и секој ден.