1. Музеи и изложби

Музеи-Изложби

Ако сте во посета на Истанбул во текот на месеците есен и зима, најдобрата опција за семејна забава е посета на музеј и изложба погодна за деца. Основан од восочната скулпторка Мари Тисо прво во Лондон, а потоа и во многу други градови низ светот, Музејот на Мадам Тисо ви нуди вам и на вашите деца шанса да ги запознаете ѕвездите! Репликите на познати актери и актерки, филозофи, фудбалери, научници и многу повеќе ќе ги маѓепсаат вашите деца!

2. Деца играат групи

Ако сакате рано да ги изложите вашите деца на англиски и други јазици, дури и додека патувате, имаме добри вести за вас! Искусните тренери ја нудат Програмата за мали деца Playgroup на англиски јазик за деца на возраст од 2 до 3 години. Програмата трае 3 часа дневно, а децата се под надзор на посветени наставници додека учат да свират, пеат песни и се занимаваат со уметност и занаети, како и да се дружат со своите врсници. Ако сакате да поминете неколку часа еден на еден со вашиот партнер, било да е тоа романтична вечера или забавен концерт, можете да прибегнете кон овие игротеки за да се грижите за вашите деца неколку часа.

3. Базени

Базени

Што е подобар начин од пливање за да се освежите Летните горештини во Истанбул? Однесете ги вашите деца во Aqua Club Dolphin каде што можат да пливаат, да си играат со своите врсници, да се качат на многу различни лизгалки и да го апсорбираат потребниот витамин Д и да поминат одлично време во Истанбул! Има два базени, едниот е за семејства, а другиот е само за деца. Тоа значи дека можете да уживате и во топлото турско сонце со вашиот партнер или со вашите пријатели!

4. На отворено

Посета Познатите места за разгледување на Истанбул може да биде заморно со метежот и вревата на градот. Но, не плашете се! Сместено веднаш до Белградската шума, која се смета за бели дробови на Истанбул со многу свеж воздух, Xtrem Aventures ви го дава потребниот душевен мир далеку од бучните улици на Истанбул. Овде, на безбедноста на природата, можете да бидете активни, да се качувате по дрвја и да трчате нагоре и надолу по ридовите. Xtrem Aventures е најдоброто место за семејна забава!

5. Тематски паркови

Внатрешниот семеен центар за атракции Sealife Istanbul и Legoland Discovery Center се одлични опции за искуство во Истанбул со вашите деца, без разлика дали сакате да изградите свој замок или да ги набљудувате чудните морски суштества! Можете дури и да допрете морска ѕвезда во Sealife Istanbul! Покрај тоа, Jurassic Land, најголемиот европски тематски парк за диносауруси, е исто така добар избор.

Киџмондо е уште една опција која е како рај за деца на возраст меѓу 4 и 14 години. Kidzmondo е затворен тематски парк кој е дизајниран како град кој е изграден и управуван од деца! Овозможувајќи им на децата да искусат до 40 различни професии, почнувајќи од полицаец до менаџер на салон за убавина, или хотелиер и или астронаут, Киџмондо ќе биде новото омилено место на вашите јуниори, стимулирајќи ја нивната креативност. Последно, но не и најмалку важно, Тематскиот парк Исфанбул ги отвора вратите за магична земја што ги носи вашите деца на незаборавно патување.

6. Англиски продавници за книги за деца

Ако вашиот помлад е книжар, вие сте среќен родител! Однесете ги во книжарницата Пандора каде што има огромен дел од детски книги на англиски јазик. Гарантираме дека вашето дете ќе обожава овде, а вие ќе купите премногу книги што ќе го држат вашето дете зафатено со вашиот Патување во Истанбул.

7. Центри за игри

Многу трговски центри имаат центар за игри, обично лоциран на истиот кат со киното. Предлагаме да проверите еден од најголемите центри за игри во Истанбул во трговскиот центар Џевахир. Лоциран во областа Мецидијекој, трговскиот центар Џевахир е на само неколку минути пеш од метрото, метробусот и автобуските постојки. Додека вашите деца се забавуваат, можете да ги достигнете новите модни трендови или да барате сувенири во трговскиот центар!

Патување со деца секогаш е позабавно отколку да одите сами. Затоа, понесете ги вашите деца и пуштете ги искусете го Истанбул од рана возраст. Градот не само што нуди многу атракции, услуги и места погодни за децата, туку и брзо ќе сфатите дека локалното население ги обожава децата! Ако ги погледнете вашите деца или на улица или кога влегувате во место, нема потреба да се грижите, Турците сакаат деца.

Предлагаме да ја добиете туристичката карта на Истанбул за попријатно и без проблеми семејно патување во Истанбул. Пропусницата вклучува бесплатен влез во повеќето искуства погодни за децата споменати погоре, нудејќи ви мир на умот за време на вашето патување. Добивањето карта е исто така поекономично како семејство, наместо да купувате билети за овие атракции еден по еден.

Ако сте заинтересирани да дознаете повеќе за тоа како да го испланирате вашето семејно патување во Истанбул што е можно поефикасно, практично и поекономично, проверете ги понудите на Istanbul Family Combo и Istanbul Fun Combo.