Носители на обични (обични) пасоши:

Ако сте обичен (обичен) носител на пасош од долунаведените земји, не ви треба виза за да влезете во Турција.

До 90 дена:

Аргентина, Боливија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Чиле, Данска, Еквадор, Ел Салвадор, Финска, Франција, Германија, Грција, Хонг Конг, Хондурас, Иран, Израел, Шведска, Швајцарија, Исланд, Јапонија, Казахстан, Лихтенштајн, Луксембург, Мароко, Македонија, Малезија, Монако, Никарагва, Нов Зеланд, Јужна Кореја, Сан Марино, Сингапур, Таџикистан, Тринидад-Тобаго, Тунис, Уругвај и Ватикан.

До 60 дена:

Хрватска и Русија.

До 30 дена:

Костарика, Киргистан и Макао.

Сопственици на дипломатски/службен пасош

Ако сте носител на дипломатски/службен пасош од долунаведените земји, не ви треба виза за да влезете во Турција.

До 90 дена:

Алжир, Албанија, Австрија, Азербејџан, Белгија, Бахама, Бангладеш, Барбадос, Белизе, Белорусија, Боливија, Бразил, Бугарија, Чешка, Данска, Еквадор, Ел Салвадор, Фиџи, Финска, Франција, Гамбија, Гренада, Јужна Кореја, Грузија, Холандија, Хондурас, Хонг Конг, Иран, Шпанија, Израел, Ватикан, Шведска, Швајцарија, Италија, Исланд, Јамајка, Јапонија, Кенија, Куба, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Мароко, Малезија, Малта, Маурициус, Мексико, Египет, Монако, Никарагва, Норвешка, Оман, Узбекистан, Пакистан, Перу, Полска, Португалија, Романија, Руски ФЕД, САВ Лусија, Сан Марино, Сејшели, Србија и Црна Гора, Сингапур, Словачка, Словенија, Чиле, Тајланд, Тунис, Тринидад-Тобаго, Украина, Уругвај, Грција, Нов Зеланд и Палестина.

До 60 дена:

Босна и Херцеговина, Хрватска, Индонезија и Македонија.

До 30 дена:

Република Кина, Естонија (само дипломатски пасоши), Филипини, Јужна Африка, Казахстан, Киргистан, Костарика, Латвија (само дипломатски пасоши), Макао, Малдиви, Унгарија, Монголија, Молдавија, Туркменистан, Венецуела, Виетнам (само дипломатски пасоши ), и Јемен.

Граѓани на други земји

Ако сте државјани на една од горенаведените земји, имате среќа што можете патување во Турција секогаш кога сакаш. Но, што ако не сте? Не грижете се ако ви треба виза за влез во Турција. Сè што треба да направите е да отидете на официјалната веб-страница и да ги следите упатствата таму. Можете да аплицирате за е-виза дури 48 часа пред вашето патување. Зар не е лесно? Нема повеќе чекање во редици, или да се занимавате со многу документи и официјални процедури.

Добро, сега кога ја решивте ситуацијата со визата, можете да земете длабок здив и да се опуштите патување во Турција, нели? О не, чекај! Што е со деталите за вашето патување?

Кој сме ние?

Ех, ние сме тимот на Туристичката пропусница на Истанбул. Туристичката карта на Истанбул е повеќе од само градска карта. Ние сме ваши личен водич во Истанбул кој ви помага да прескокнете долги редици преку брз влез со водич во врвните музеи и атракции, се погрижуваме да пристигнете во вашиот хотел со бесплатен приватен трансфер од аеродром и да останете поврзани со бесплатна неограничена услуга за пристап до Wi-Fi.

Ние во Истанбул Tourist Pass го насочи ова дело за оние кои би сакале да научат повеќе за тоа како да добие туристичка виза за посета на Турција. Ако барате дел од умот пред вашите патувања, ако се плашите да го трошите вашето драгоцено време чекајќи во редици, ако сакате пропусница што ја покрива влезната такса за сите популарни туристички атракции на Истанбул, ако претпочитате да посетувате музеи со водичи за да ги впиете сите информации, вие сте на вистинското место за решенија за сите овие и повеќе.

5 Предности на туристичката карта во Истанбул

1. ПРАКТИЧЕН ПАТУВАЧКИ ВОДИЧ

Кога ќе купите туристичка карта, ќе имате можност да посетете ги најважните историски локалитети во Истанбул и популарни локации со пристапни цени.

2. ЗАШТЕДЕТЕ ДО %65!

Ви гарантираме дека ќе заштедите до 65 проценти од сите овие услуги Туристички премин во Истанбул вклучува. Разликата ќе ви ја вратиме веднаш ако заштедите помалку од она што го плативте.

3. ДИГИТАЛЕН ПРИСТАП

Туристичката карта на Истанбул е услуга без проблеми. Не ви требаат хартии и билети, овде се е дигитално. Откако ќе ја купите вашата пропусница, ќе добиете специјална шифра со која можете да ја преземете вашата пропусница директно на вашиот мобилен уред и да започнете да ја користите веднаш.

4. НЕОГРАНИЧЕН МОБИЛЕН ИНТЕРНЕТ

Кој не сака да има постојан пристап до Интернет, да споделува искуства од патување и фотографии со најблиските дома? Или можеби ќе го изгубите патот низ градот и сакате да се консултирате со „Карти на Google“ за насоки. Можеби ќе сакате да барате прегледи за место на кое спонтано налетувате, пред да инвестирате во нивните услуги. Можеби ќе сакате да преземете музика што ќе ја придружува вашата урбана прошетка. За сето ова и повеќе, треба да имате интернет конекција и тоа е она што ви го даваме вклучено Туристичката карта на Истанбул.

5. ЛИНИЈА ЗА ПОДДРШКА НА WHATSAPP 24/7

Како тим на Туристичката пропусница на Истанбул, ние го сака Истанбул и сакаат сите посетители да го видат најдоброто од сè што нуди градот. Ние ви помагаме 24/7 преку нашата линија за поддршка на WhatsApp, за какви било проблеми на кои може да наидете.

Ние сме ваши најдобар пријател во Истанбул и ние сакаме да бидеме ваша пропусница број еден за да ја направите вашата Патување во Истанбул еден незаборавен.