Водафон Арена

Босфорот, џамијата Долмабахче и палатата Долмабахче се наоѓаат во рамките на светското наследство, што ја прави Водафон Арена едно од најдобрите фудбалски места во земјата. Најсовремениот стадион е и првиот паметен стадион во земјата. Архитектурата во стилот на Колосеум му оддава почит на историското значење на областа. На теренот на клубот ЈК Бешикташ, оваа еколошка арена содржи високи технички аспекти за своите гости, вклучувајќи интерактивни екрани за дигитално искуство. Покрај фудбалските натпревари, одржува и меѓународни модни настани и концерти.

места-спорт

  • Ülker спортска и сала за настани

Кошарката, одбојката и борењето, меѓу другите спортови, се одржуваат во оваа мултифункционална затворена арена, која исто така организира национални и меѓународни настани. Современиот дизајн и распоредот на Ülker Sports Arena го прави погоден за широк спектар на настани. Освен спортски настани, арената е домаќин на семејна забава, конференции и концерти. Спортската арена Улкер, добро познат спортски стадион во градот, е добредојден додаток на меѓународниот спортски комплекс Фенербахче.

  • Олимписки стадион Ататурк

Олимпискиот стадион Ататурк, или Ататурк Олимпијат Стади на турски, има капацитет од 81,283 луѓе и се наоѓа во Икители, предградие во западната периферија на Истанбул. Стадионот е дом на турската фудбалска репрезентација Истанбул Бујукшехир Беледиеспор.

  • Стадион на Турк Телеком

Арената Турк Телеком, со капацитет од речиси 52,000, е идеален дом за Галатасарај СК од Супер лигата. Од неговото завршување во 2011 година, овој стадион стана сакана икона за тврдокорните фудбалски приврзаници на градот, домаќини на многу незаборавни натпревари од Супер лигата. Стадионот оживува на денот на натпреварот со вревата на илјадници гледачи кои го гледаат нивниот омилен тим како се натпреварува на теренот. Иако турите на стадионот не се достапни, посетителите можат да купуваат спортски сувенири и облека во продавницата на стадионот во секој даден ден.

  • Стадионот Реџеп Таип Ердоган

Фудбалскиот тим Касимпаша СК во Супер лигата Турксел ги игра своите домашни натпревари на стадионот Реџеп Таип Ердоган, порано познат како стадион Касимпаша. Овој стадион, кој го носи името на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, е повеќенаменска арена која удобно може да собере 13,000 луѓе. Сино-белите се тимските бои на трибините. Стадионот најмногу се користи за фудбалски натпревари, но има и други атлетски активности. Вклучува и безбедносен систем и голем пристап за хендикепирани лица.

Турците го ценат спортот, но фудбалот многу повеќе од другите. Затоа, има многу фудбалски стадиони низ Турција. Доколку сакате да дознаете повеќе за Истанбул и турскиот народ, можете да ја посетите Веб-страница Istanbul.com

Често поставувани прашања

Кој е најпопуларниот спорт во Истанбул?
-Фудбалот или фудбалот е најпопуларниот спорт во Истанбул.
Кој е најпопуларниот турски спорт?
-Луѓето во Турција се страсни за спортот воопшто и фудбалот особено. Иако фудбалот сè уште е најпопуларниот спорт во Турција, други спортови како кошарка, одбојка, ракомет и античкиот спорт борење со масло се исто така популарни.
Кој е најголемиот стадион во Турција?
- Олимпискиот стадион Ататурк.
Колку стадиони има во Турција?
-Во Турција има над 150 стадиони.
Кој е најуспешен клуб во Турција?
-Големата тројка е Фенербахче, Галатасарај и Бешикташ.