Уникатно искуство во метро станица

Друга работа што би била одлично искуство за време на вашето патување е многу поразлична од која било друга. Дали некогаш сте замислиле живот без да зборувате или слушате. За време на Dialogue in the Silence, ќе го сретнете и вашиот придружник кој е глув. Откако ќе носите слушалки што ги спречуваат гласовите околу вас, ќе научите многу работи што му припаѓаат на животот на глувите луѓе. По ова искуство, кога ќе се свртите кон секојдневната рутина, ќе разберете многу разлики. Ако сакате повеќе од ова, пробајте го и Dialogue in Dark Experience. Се наоѓа на првиот подземен кат на метро станицата во Гареттепе. Со ова искуство ќе можете да сочувствувате и со високите луѓе. Овие настани се претставени во повеќе од 41 земја низ Европа, Америка, Африка и Азија. Да се ​​биде дел од посетителите кои создадоа време за зголемување на свеста е сосема уникатно.

Учење мермер од турска хартија

Мармерирање од турска хартија, локално познато име е Мермерирање, е метод на дизајн кој произведува обрасци слични на мермер. Тоа е традиционална форма на уметност од Отоманската империја. Ако сте заинтересирани за уметност, проверете ја работилницата Ебру во Истанбул. Научете ги различните техники на оваа традиционална уметност од искусни уметници во Les Arts Turcs. Можеби ќе видите дека традиционалните цвеќиња од отоманската ера се доста популарни меѓу уметниците на Ебру, но сè што ви треба е вашата имагинација да создадете свои дизајни. Тоа е уникатно искуство што не би сакале да го пропуштите во Истанбул.

Запознајте се со улиците на Истанбул

Искусете го изобилството Еврејската историја во Истанбул со посета на еврејски населби и синагоги. Шетајте по шарените улици на Галата, правете одлични фотографии додека одите. За да добиете повеќе информации за областа, можете да ја претпочитате турнејата на еврејскиот округ и ридот Пјер Лоти. Може да биде корисно да се организираат посети на историски синагоги, Еврејскиот музеј во Истанбул и еврејски апартмани. Упатете се кон Ридот Пјер Лоти каде што ќе имате паноромски поглед на Златниот Рог. Името доаѓа од Пјер Лоти кој беше француски автор на познатиот роман „Азијаде“. Кога ќе се искачите на ридот, пробајте ја малата чајџилница која има совршен поглед. Многу Турци уживаат да поминуваат време во оваа позната област. Сигурно ќе се чувствувате како локалец.

Уживање во Истанбул од горе

За авантуристичките посетители, Sapphire Observation Deck & Skyride 4D Simulation мора да бидат на списокот за уникатни искуства. Сафир Истанбул се наоѓа во Левент област која се смета за луксузна локација со облакодери и трговски центри. Додека сте на палубата за набљудување, нема да верувате колку е голем Истанбул одозгора. Да се ​​има поглед од друга перспектива на Истанбул е сосема извонредно. Затоа не заборавајте да направите неколку фотографии додека уживате во погледот од 360 степени на градот. Можете да пиете кафе или да пиете десерт во Кафе Виста на терасата за гледање. За зголемување на авантурата, можете да се обидете Симулација на хеликоптер SkyRide 4D. Виртуелно можете да посетите некои од најпознатите места на Истанбул.

Поминете квалитетно време како отомански хонорар

Посета на Турски традиционален амам е едно од најнеобичните искуства во Истанбул. Хамамите се дел од античката турска култура и тие се прилагодени и развиени за да вклучуваат варијации на спа третмани. Ако барате поприватен амам, Four Seasons Istanbul на Босфорот ќе ви даде шанса да поминете луксузни часови исто како отомански кралски крал. Посетителите кои претпочитаат повеќе локално искуство мора да го посетат Килич Али-пашина бања која е изградена во 16 век. Амамот им служи на жените и мажите во различни часови, затоа погрижете се да резервирате сесија пред да одлучите да одите. Откако ќе уживате во искусните раце на мијалниците, обидете се a шербет во делот за одмор пред да заминете.

Откријте ја темната страна на Истанбул

Седум кули Тврдина - зандани се залага за најтемното лице на Истанбул. Тоа е најстрашната зандана во историјата на Истанбул. Многу луѓе беа затворени овде во ерата на Римската империја и ерата на Отоманската империја. Исто така, се користел како ризница и архива во историјата. Во турнејата Додека одиме во градските ѕидови, ќе се вратите назад во времето за да го разберете потеклото на местото. За желен турист кој сака да ги открие мистериите на Истанбул, Једикуле е една од најинтересните локации меѓу сите.