Што е со шампанско турско кафе?

Фабриката за кафе беше донесена на Арапскиот Полуостров од трговци кои доаѓаа од Етиопија во 10th век. Неговата прва употреба која е слична на сегашната е забележана во градот Мока во Јемен во форма на „пиење сок од кафе“. Оние кои први го користеле кафето во печена форма биле Турците. Традициите кои владеат стотици години се ефективни на целиот процес, почнувајќи од готвењето до служењето на турското кафе кое се произведува со мелење Арабика-тип висококвалитетни зрна кафе.

Овој специјален топол пијалок се приготвува во посебни тенџериња наречени „ѓезве“. Највкусна Турско кафе се приготвува постепено во бакарно тенџере на тивок оган. Турското кафе со одличен вкус и вкус се служи во ситни шолји придружени со една чаша вода. За многу Турци, ништо не може да го заземе местото на изобилното турско кафе со меурчиња.

Нашите предци веќе го нагласуваат тоа со изразување „Шолја кафе има меморија од четириесет години!

турски-традиционални-вкусови-во-Истанбул

Необичен и уникатен вкус: локум

Меѓу водечките јадења добро познати како традиционален турски вкус во целиот свет и понудени на гостите е локумот. скроб   шеќерен раствор ја сочинува суровината на ова традиционално слатко особено најпосакувано за понуда на гостите. Се прави поатрактивен со интегрирање на додатоци како што се бадем, ф'стаци, лешник, крем и роза. Штандовите за локум се високо рангирани меѓу храната што им се нуди на гостите.

Историјата на локум датира од 14th и 15th векови. Првично беше направен од грозје меласа   мед и потоа рафиниран шеќер во средината на 18th век.

Добро натопен чај во тенко елегантно стакло

Турција е една од најголемите чај производители во светот. Чајот е на второ место по водата меѓу пијалоците кои се многу конзумирани низ целата земја. Турскиот народ наутро појадува во придружба на чај. Покажувајќи варијации од земја до земја, културата на чај со години во Турција доби необична природа. Чајот се приготвува во специјален апарат за готвење наречен „çaydanlık“ (лонче за чај) и овој процес се нарекува „çay demleme“ (стрмнување) ".

Како и да е, виталното место за приготвување чај во турски стил лежи во овој процес на „натопување“. Откако ќе зоврие водата ставена во долниот дел од чајникот кој е составен од два дела, се додава преку чајот претходно ставен во горниот дел, чајникот. Пламенот се намалува и чајот се остава да се кити. По добро натопен на лесен пламен, чајот се служи во тенки елегантни очила.

Бидејќи турскиот чај има влијателен вкус и ефект како турското кафе, повторно се претпочитаат потенки чаши за услуга.

Рибата во Босфор е карактеристична!

Култура на риби во Турција, полуостров опкружен со море од трите страни, е доста софистициран. Оваа култура го достигна својот врв во Истанбул, град низ кој минува море. Делот од градот кој има најголем дел од задоволството од оваа култура е несомнено Босфорот линија.

Можно е да уживате во илјадници варијанти на вкусови составени од риба во рестораните лоцирани по оваа линија. Традиционалните турски предјадења произведени од вкусови извлечени од морето може да бидат добри предјадење за вашиот оброк. Раки сигурно ќе го придружува вашиот оброк.

Најпосебен турски десерт: Баклава

Еве го традиционалниот турски десерт: баклава… Незаменливо слатко од турската кујна, баклавата е традиционалниот десерт на националните фестивали.

Тоа е пециво од фило тесто и јаткасти плодови. Phyllo е едноставно тесто од брашно и вода кое се растегнува до тенка хартија и се сече на листови на послужавници. Помеѓу листовите се посипуваат суво овошје како орев и ф'стак. Потоа, откако ќе се испечат плеховите, на чаршафот се преливаат лути сосови составени од шеќер и вода и се оставаат да се изладат.

Уживајте во традиционалното уживање: наргиле (Nargile)

Не е дефинитивно која заедница користела наргиле прво. Сепак, познато е дека нејзиното вклучување во турската култура датира уште од т.е 17th век за време на периодот на Отоманската империја. Пушено во период од 2-2.5 часа во просек дневно, наргилето се користело како алатка за „разговор" во тоа време. Наргилето на кое и се восхитуваа жените и мажите имаше функција во периодот на Отоманската империја. зближување на луѓето. Како традиционално уживање, наргилето преживува во кафулињата за наргиле денес.

Наргилето се состои од четири дела и тоа пискапреклопете (горниот дел), рамка (долниот дел исполнет со вода) и флексибилна цевка. Специјална дабово дрво се користи за палење на наргилето. Внесува пријатен мирис во наргилето.

Почесен гостин на Чилингир Софраси (Табела за закуски): Раки

Денес, целиот свет го прифаќа фактот дека ракијата првпат се произведувал во границите на Отоманската држава. Причината зошто ракот се нарекува „лавово млеко“ е тоа што се служел во древните отомански пабови во чаши изгравирани со лав и понатаму поради млечната боја. Се смета дека зборот „Rakı“ доаѓа од Разаки тип грозје што се користи при подготовката на аракот, или според друго гледиште неговото потекло е „арак“ што е изведено од корените на плодот на урмата во источниот Медитеран.

Вклучувањето на арак во нашиот живот датира од втората половина на 1800 е. Иако во минатото беше прикажан како знак на мажественост, ракијата е пијалок на кој се восхитуваат и жените денес. Може да се пие директно или со вода. Ракот обично се пие на трпезата наречена „Чилингир софраси“ со богати месни јадења, ореви и овошје.

Нека шербетот го заслади вашиот вкус!

Шербет е еден од традиционалните пијалоци уште од отоманскиот период. Се подготвува со обично варење на овошје како на пр цреша, портокал, кајсија   слива а потоа додавање шеќер or мед на тоа. Шербетите имаат и различни сорти подготвени со виолетова, бергамот, роза   лимон

Може да ги придружува вашите оброци или да им се понуди на гостите. Познато е дека во отоманските традиции им се нудел на гостите во палатата. Сè уште е вообичаена традиција да се нуди шербет како пијалок на луѓето кои дошле да ги посетат мајката и нејзиното новороденче.

Вкусна закуска: Симит

Симит е прстенест, солени ролат, печен во рерна и покриен со сусам. Симит е традиционален и најчест претставник на стенд-ап грицките.

Понуден за продажба во барови опремени со прозорец за прикажување во сите најпрометни улици на Истанбул, симитот беше надграден во храна која се служи во различни форми во различни менија на специјални симит продавници за неколку години поради високиот интерес што го добива. Се нуди во сорти со додадена маслинка, колбас и кашар сирење.

Благодарение на неговата прифатлива цена и добро познатиот вкус, многу често се консумира.

Традиционална брза храна: Лахмацун

Тоа е еден вид храна воведена од Југоисточен кујна. Тоа е еден вид палачинка со зачинет фил од месо и кромид и се пече во шпорет. Покрај неговите зачинета и незачинети сорти, лахмацун за вегетаријанци се нуди и неодамна. Пејмацун што се подготвува со сирење е уште една сорта на оваа храна.

Таа е во тенка и тркалезна форма и се јаде во виткана форма. Напитокот што најчесто го придружува лахмацун е ајран.

Вкус на Sui Generis: Бадем Езмеси (паста од бадем)

Тоа е еден вид слатко подготвено со бадем за кое се одгледува 3500 години во Иран  КинаТоа е традиционално слатко кое потекнува од отоманските палати во Едрене, главен град на Отоманската држава во еден период. Тоа е слатка сорта зготвена со јадро од бадем, шеќер   белка од јајце во формабилна конзистентност.

Меката бадемова паста се користи како средство за полнење во колачи и бонбони. Јадрото на бадемот се попарува, се лупи, се суши и потоа се толчи во форма на прав. Шербетот се прелива врз изматен бадем и потоа се меша темелно. Понекогаш некои миризливи агенси се додаваат во пастата од бадем за време на месењето или врз неа се посипува рендан кокос.

Доколку случајно одите во Бебек, не занемарувајте да застанете кај познатите Бебек Бадем Езмечиси (Bebek Pounded Badem Shop).

Ќе бидете зависни од овој вкус: ќебап

Потеклото е од Источен Медитеран и Југоисточна Анадолија. Тоа е традиционално јадење со месо кое се готви во камин на пламен од јаглен. Најраспространети примери за ова јадење се Адана  Урфаќебап приготвен со мелено месо. Шиш ќебап што се пече на скара на стапче има сорти како што се црвено сечкано месо шише или пилешко.

Се сервира на чинија заедно со разни гарнитури, а може да се јаде и во ролат леб. Ние многу претпочитаме да уживате во сортите ќебапи во специјалните ресторани за месо наречени „ocakbaşı (пожар)“ во Истанбул, седи околу огромен камин од јаглен и го гледа целиот процес на готвење ќебапи.

Не постои начин да се занемари Донер!

Станува збор за вид ќебап кој е изведен од методот на јагнешко печење на плука над оган кој традиционално се изведува во посебни денови, празници и други церемонии. Почнувајќи од втората половина на 19th век, Донер ќебап прво беше подготвен со црвено месо но тогаш колбас   пилешки донер типовите почнаа да се шират.

Сортите на донер се нудат на чинија, а се уживаат и во валани леб. Типот на донер кој се подготвува со путер   доматно пире сос и генерално се служи со јогурт е познат како „Искендер кебап“. Донер е меѓу најчесто консумираните намирници.

Мејхане и пабови

„Вечерва талкав по сите пабови во Истанбул“*

Пабови се места каде што луѓето јадат, пијат, одат во длабоки муабети и имаат меѓусебни разговори од срце до срце. Кафанското уживање во придружба на специјални мезе и ракија е незаменливо.

*Münir Nurettin Selçuk

Запознавањето на Турците со паб културата датира од т.е 15th век. Во тој период, кафанската култура главно преовладувала во области како што се ГалатаТахтакалеКадикојOrtaköyТарабјаКумкапиБалик пазарЈеникчи   Ченгелкој сместувајќи ги претежно немуслиманите. Во регионот околу кулата Галата има околу 200 пабови. Оваа област се одбележуваше со тамошните пабови.

За време на отоманскиот период постоеле три вида пабови како „редовно","воспоставена“ и "мобилни“ пабови. Денес, главно во Рибниот пазар во Бејоглу, постојат различни пабови во Кумкапи, Адалар   Босфор регион.