Румели Хисари Искеле

Амбиентот на Искеле е исто толку инспиративен колку што и кујната е постојано одлична, бидејќи се наоѓа директно на Босфорот на пристаниште за бродови од отоманската ера во сенките на историски замок. Традиционалистите од Истанбул го посетуваат овој нестар рибен ресторан бидејќи веруваат дека кулинарските традиции на градот остануваат заштитени во овие ѕидини. Многу од келнерите ги знаат своите клиенти по име и дали им се допаѓа ракијата со или без мраз. Вечерата е поделена на многу фази, почнувајќи со ладен мезе, потоа топли предјадења и на крајот крешендо со морска храна. Ова е прекрасна истанбулска традиција. 

 

Ресторан Спаго во Истанбул

Спаго е познат ресторан во Областа Нисантаси, во близина на Таксим, каде што главниот готвач Волфганг Пак ја задржува врвната позиција како кулинарски централа и водач за одлично јадење. 

Овој ресторан и бар на покривот нуди спектакуларен поглед на паркот Мачка и Босфорот, како и препознатлив модерен декор и опуштено опкружување. Spago има отворен двор што е достапен цела година. Достапни се амбиентална музика, специјални коктели, врвни жестоки пијалаци и извонреден шампањ. Оваа локација е исто така популарна локација за гледање познати личности во Истанбул. 

Ресторан Гиритли

Поради менито со фиксна цена, кое вклучува бескрајни чаши локално вино, раки или пиво, овој убав, но пријатен ресторан за морска храна на тивкото ќоше во населбата Султанахмет е преполн во повеќето вечери и со жители и со посетители. Сепак, кујната овде, која е карактеристична за Турците кои порано престојувале на островот Крит, е повеќе од доволна. Октопод на скара во маслиново масло е речиси совршенство, а салатата од морска храна и орзо, како и маслинките полни со ореви и фета, се меѓу десетината послужени предјадења. Градината на Гиритли е прекрасна како и секој двор на покривот во градот во текот на летото. 

Ресторан Нуср-ет во Истанбул

Во изминатата деценија, на Steakhouse Нуср-Ет стана еден од најпознатите и најомилените ресторани во Истанбул, заработувајќи големо светско признание. Ова делумно се должеше на очигледната харизма на Нусрет, што доведе до тоа да биде наречен „Солт Бае“ на интернет поради неговата потписна техника на готвење. Неговата репутација, сепак, најмногу се засноваше на исклучителниот квалитет и вкусот на неговите стекови и хамбургери. 

Додека милиони луѓе ги следеа неговите кулинарски подвизи на социјалните мрежи, само оние кои уживаа во истанбулскиот стекхаус Нуср-Ет можат да сведочат за нивните извонредни вкусови. Оброците се прецизно произведени во многу специфична техника на готвење од високо квалитетно месо, со мени фокусирано на говедски и јагнешки стекови и плескавици. Нуср-Ет, која започна во Истанбул и сега има ресторани низ целиот свет, е една од најпопуларните локации во Големата чаршија.