Истанбул, во кој се спојуваат два континента, е автентичен и единствен град кој секој треба да го види барем еднаш во својот живот. Со својата историска ткаенина и неверојатна глетка, Истанбул го повикува секој патник ширум светот. Нејзината постојано растечка култура има уникатни вкусови на Турска кујна, улици полни со историја и уникатни искуства кои дефинитивно треба да ги испробате.

Мирисот на зачините, вкусот на пенестото Турско кафе и величествениот поглед на Босфор, вашиот Патување во Истанбул ќе биде тој што ќе се памети.

Можеме да ви препорачаме неколку врвни туристички атракции каде што можете да ги откриете Историја на Истанбул и многу возбудливи работи што треба да се прават во Истанбул.

Идеи за вашето патување во Истанбул

1. Ден полн со историја: Султанахмет

Султанахмет

Нашата прва станица е познатата Аја Софија, Палата Топкапи   Базилика цистерна in Султанахмет. Можете да ја дишете историјата на улиците. Откако ќе направите неверојатен скок во времето со овие антички локации, можете да пешачите до познатата Голема чаршија која е на само 15 минути пешачење од Сина џамија. Безбројните продавници кои ги полнат ходниците налик на лавиринт, нудат разновиден елегантен накит, облека, антиквитети и традиционални кондиторски производи и зачини за секој што сака да ја доживее радоста на пазарењето во Големата чаршија. Конечно, пред да тргнете, мора да ги пробате познатите ќофтиња на Султанахмет Султанахмет Кефтечиси и јадете традиционални пустини во Хафиз Мустафа 1864 година. И на крајот од вашиот ден, ќе го направите вашиот пат до Парк Ѓулхане и опушти се на тревата слушајќи го цврцоењето на птиците.

Можете да ја проверите нашата Музејска пропусница Истанбул за продолжена посета историскиот полуостров или Истанбул Класици – обиколка на Стариот град.

2. Ден во допир со природата: Острови на принцовите

Принцови-Острови

Еден од најнезаборавните атракции во Истанбул е посета на Принцовите острови. Можете да имате убав ден на островите, во допир со природата и да дишете чист воздух. Можете да изнајмите велосипед и да возите велосипед низ островот или да се прошетате со кочија. Постојат бројни антички куќи и историски споменици што можете да ги истражувате. И рестораните на Принцовите Острови се особено познати по нивните рибни оброци. Ако сакате да поминете ден полн со зелено и сино, мора да ја видите нашата целодневна турнеја на Принцовите Острови. 

3. Ден на шопинг треска: улица Истиклал

Улица Истиклал е една од најпознатите иконски улици на Истанбул. Се наоѓа во познатата населба импровизација. Со прекрасните витрини и бескрајните продавници, ќе уживате во долгата прошетка на оваа дестинација која мора да се посети. Од најскапите до најприфатливите, постојат безброј продавници во кои можете да се додворувате на себе или на вашите најблиски со прекрасни подароци. Како ваша следна станица, можете да отидете на Кулата Галата да ги направите најневеројатните фотографии од Истанбул од врвот на кулата. Денот можете да го завршите со пена Турско кафе во блиските кафулиња. Исто така турски локум, меко и слатко традиционално слаткарство, кое се служи на страна на кафето, е особено омилено кај турските љубители на кафе. Џеновската прошетка е одлична опција за гурманите, фотографите и купувачите. 

4. Традиционален ден: обиколка на Босфор

Босфор-турнеја

Најсуштинскиот дел од ан Посета на Истанбул е Обиколка на Босфор. Помеѓу европската и азиската страна, прекрасната глетка на Босфор е нешто што мора да се види на Истанбул. Ќе поминете низ безброј историски споменици што го обложуваат брегот. Мекиот ветар на Босфорот е суштината на Истанбул. Ако сакате да дознаете за приказните скриени во Босфор од локален експертски водич, придружете се на нашата целодневна турнеја на Крстарење по Босфор и Црното Море, која вклучува посета на OrtaköyKüçüksu   Тврдината Румели ХисариАнадолу КавагиПојразкој   Црното Море, со закуски и ручек на бродот. Исто така, алтернативна опција е турнејата за крстарење и разгледување на Босфор, Златен Рог која вклучува посета на познатиот Базар на зачини и Рустем-пашина џамија. Во секој случај, можете да го завршите денот со незаборавна турска ноќ: вечера во Босфор и крстарење со шоу. Не заборавајте да го пробате познатиот турски алкохолен пијалок раки!

5. Ден како локален: Кадикој- Бешикташ-каракој

Ако се прашувате како живее локалец од Истанбул и сакате да се вклопите, треба да го посетите Кадикој, Бешикташ or Karakoy. Сите три населби имаат возбудлив ноќен живот, како и мали кафулиња и автентични продавници. Можете да јадете каде што јадат локалните жители, да пиете каде што пијат и да купувате каде што купуваат. Еве неколку препораки за вашиот ден:

  • -Убаво кафе во Кафе од цреша грав at Мода, Кадикој.
  • - Ладно пиво кај Ирскиот паб Белфаст at Мода, Кадикој.
  • -Кокореч и пијат матеница at Шампијон КокоречБешикташ.
  • -Вечера полна со традиционални вкусови во Мави БаликБешикташ.
  • -Безброј избори на чаеви at DemКаракој.
  • - Баклава at Каракој Ѓулуоглу, Karakoy.

Нивните тесни улички имаат најинтимно чувство. Помеѓу овие три населби има траекти. Можете да го гледате зајдисонцето на траектот и да фрлате парчиња од Турски ѓеврек, традиционален турски ѓеврек, до галебите што го опкружуваат чамецот. Секој локал во Истанбул сигурно барем еднаш во животот се обидел да ги нахрани галебите со симит.

Животот во Истанбул е брз, комплексен е и содржи скриени убавини кои чекаат да бидат откриени. Istanbul.com обезбедува добро испланирани тури со локални стручни водичи за да ги направите вашите Патување во Истанбул полн со незаборавни искуства. Проверете ги нашите други тури за да ги откриете тајните на Истанбул и да уживате во удобно патување. Истанбул ве чека и ние сме подготвени да ви ги покажеме богатствата на Истанбул.