Еве неколку опции за да ве известите што да правите во Истанбул особено во Таксим.

Посетете го Културниот центар:

Atatürk kültür Merkezi е повеќенаменски културен центар, со својата оперска куќа, се наоѓа како важен пример за Турска архитектура уште од 60-тите, беше домаќин на многу театарски претстави и Турската државна опера и балет, и хор за класична турска музика, како и фестивалот за уметност и култура во текот на летото. Посетете ја оваа прекрасна зграда навечер за да уживате во глетката што ќе ви го одземе здивот со нејзиниот осветлен поглед, иако тоа не е единствениот прекрасен културен центар во Истанбул, градот е полн со култура што може да ве шармира како што е Света Софија, стариот град. ...на списокот никогаш не завршува во Истанбул.

Купи Сувенири:

Откако ќе ги купите вашите сувенири од Големата чаршија, ќе се најдете дека купувате повеќе сувенири од плоштадот Таксим бидејќи нудат различни видови сувенири, се смета за едно од најдобрите места во целиот град за купување, ќе најдете продавници од секаков вид. , вклучувајќи брендови за облека, книжарници, накит и не заборавајте на прекрасните рачно изработени сувенири направени од локалното население, нема да ви биде доста од Таксим ако го посетите во еден ден, погрижете се да поминете повеќе од еден ден во текот на посета на Истанбул во Таксим.

Јадете храна:

Откако ќе талкате низ Таксим, ќе се најдете гладни, ќе земете длабок здив, ќе погледнете наоколу за многу опции за избор помеѓу варијации на кујни, барови и меѓународна брза храна и ќе уживате во оброк во едно од различните места за јадење, едно од омиленото локално јадење е хамбургерот Ислак кој е плескавица направена со специјален сос од домати и билки, а не заборавајте и на Döner познатиот турски сендвич кој е или месо или пилешко.

Уживајте во слатко задоволство:

Едно од местата што ги служи најдобрите чизкејкови и кафе на Таксим и навистина познато за локалното население и туристите не е Старбакс како што мислите, се вика Viyana kahvesi (Viyana Café) тоа е до кулата Галата, местото има спектакуларна атмосфера. и познати по нивниот вкусен чизкејк Сан Себастијан, без разлика дали го сакате без шеќер или со карамела или темно или млечно чоколадо, покрај нивните широки варијации на задоволства достапни за да ги послужите, нивниот печење за кафе е исто така добар како и нивните колачи со сирење, и седење на отворено, гледајќи ја кулата Галата со малку улична гужва што се движи до вас, дефинитивно место за седнување и убаво уживање по долгата прошетка на Таксим.

Искусете ја уличната уметност во Таксим:

Шетајќи по улиците Таксим и Истиклал ќе забележите многу прекрасни, шарени и талентирани улични уметности што некогаш ќе ги видите, ќе поминете извесно време уживајќи во прекрасните уметнички дела и оставете ги вашите уши да ги слушаат прекрасните мелодии што уличните уметници ви ги нудат за време на навечер, тие можат да се најдат насекаде преку улицата во Таксим.

Додека сте таму и за време на викендите, понекогаш ако има ден за натпревар за некој познат турски клупски фудбал, ќе видите толпи навивачи кои навиваат по целиот пат со прекрасна музика за нивниот клуб покрај огномет, правејќи магична атмосфера. може дури и да им се придружите со скандирањата, доколку ги имате.

Време на забава и пиво на Таксим:

Нормален ден или празник, ако сте љубител на забави и клубови, ќе најдете многу барови и клубови наоколу на Таксим во кои можете да уживате, верувале или не во новогодишната ноќ, овие клубови се речиси полни со луѓе, па можеби ќе сакате да отиде таму малку рано да фати место и живејте атмосфера со локалното население никогаш нема да заборавите.

Сакате да имате убава и мирна вечер со вашите партнери со пиво или вашиот омилен пијалок, додека шетате низ улицата Таксим ќе забележите на мирните авении многу одлични барови за наплата, само седнете и разговарајте и пијте го омилениот пијалок.

Таксим никогаш не е еднократна посета за многу луѓе ширум светот, како што споменавме на почетокот има посебно место во срцата на луѓето, бидејќи се собира околу многу култури заедно и неговите преполни авении полни со луѓе со насмевка на нивните лица.