Седефкар Мехмет Ага започнал да ја гради оваа позната Сина џамија во 1609 година и ја завршил изградбата во 1616 година. Тој бил еден од добро талентираните архитекти од отоманската ера во 17 век и ученик на познатиот архитект Мимар Синан. Се исполни желбата на султанот Ахмед за џамија со слава, сила и сјај! Сината џамија е во центарот на Истанбул, опкружена со историја и оттогаш е видлива од секој аспект.

Што е она што ја прави оваа позната џамија различна од другите? Како првата џамија на Отоманската империја, која има шест минариња, Сината џамија стана неизмерна архитектура на Отоманската империја од 17 век и денешен Истанбул! За време на изградбата, шесте минариња на Сината џамија започнаа контроверзии бидејќи тоа беше Каба, најсветата џамија во Мека, со шест минариња, а Сината џамија се сметаше дека ја предизвикува Кааба. Така, приказната оди: Султанот Ахмед испрати конструктори во Мека да го изградат седмото минаре за Каба.  

сината-џамија-од-Истанбул

„Сината“ џамија и внатрешен дизајн

Сината џамија (Sultanahmet Camii на турски) Европејците ја нарекуваат „сина“ бидејќи сините плочки ги опкружуваат ѕидовите на внатрешен дизајн. Бидете подготвени да бидете заслепени кога ќе влезете во Сината џамија бидејќи внатрешниот дел е шармантен како и надворешниот дел! Повеќе од 20.000 рачно изработени керамички плочки Изник ​​(Никаја) во форма на 50 различни дизајни на лалиња ги красат внатрешните ѕидови на сината џамија; ве очекуваат врвните лустери кои ја осветлуваат величествената црква!

Во Сината џамија, кралскиот црвен тепих го покрива целиот простор. Калиграфијата со курански стихови веднаш ќе го привлече вашето внимание. Доколку ги барате најдобрите места за посета во Истанбул, Сината џамија ви ја нуди најубавата визуелна гозба. Точно ќе бидете воодушевени од неговата величественост! Има многу возбудливи карактеристики што ја прават оваа џамија толку брилијантна. Не грижете се да пропуштите нешто бидејќи вашиот искусен туристички водич во Истанбул ќе биде со вас за време на вашата посета!

Долги години оваа величествена џамија пречекува и прегрнува секого. Портите на Сината џамија не се секогаш отворени само за молитви кои би сакале да ја практикуваат својата религија. Со сета своја слава и величественост, тој стои во срцето на градот; го привлекува целото внимание на туристите, па дури и на локалното население! Така, тоа е едно од најдобрите места за посета во Истанбул. Џамијата исто така ги поздравува патниците кои сакаат подобро да го откријат, запознаат Истанбул со учење од неговата историја! Имајте го вашиот Туристички премин во Истанбул и откријте ја Сината џамија сега!

Во срцето на Истанбул: Сината џамија

Невозможно е да ја игнорирате Сината џамија дури и кога одите далеку од неа. Сетете се на приказната што штотуку ви ја кажа Истанбул! Може да се каже дека е една од најреалните приказни. Имаме доказ: да речеме дека шетате или го пиете турското кафе покрај морскиот брег на Каракој: На едно од најпопуларните места во Истанбул, првиот поглед што можеби ќе го уловите ќе биде Сината џамија! Може дури и да ги најдете вашите насоки според оваа позната црква. Факт е дека кога ќе се каже Истанбул, Сината џамија е суштинскиот дел што ја отсликува душата на овој град.

Секогаш се вели дека Истанбул има многу да понуди и многу работи да открие. Дали некогаш сте го погледнале најдоброто платно насликано од различни нации, култури и религии? Првото и најдоброто место за да се доживее сето ова е Сината џамија. Една од најзначајните исламски архитектури, Сината џамија стои на врвот на Истанбул; гледајќи во градот исто како чувар, го гледа Истанбул дење и ноќе! 

Дали некогаш сте го слушнале ритамот на овој град? Околу Сината џамија може да ги слушнете песните на гулабите, звуците на молитвите. Може да наидете на луѓе кои го посетуваат овде од целиот свет. Ќе го уловите панорамскиот поглед на Истанбул во окото на Сината џамија! 

Сината џамија е исто така блиску до други туристички атракции како што се Аја Софија, Палата Топкапи, Базилика цистерна, Археолошки музеи, И Гранд чаршија. Така, при посетата на Сината џамија наидувате на други скриени богатства на градот! Дали знаевте дека византиската структура, нарачана од императорот Констанциј во 360 н.е. Света Софија и отоманската рамка од 17 век, Сината џамија стои лице в лице? Тоа е фантастична можност да се види како градот ја зачувува својата историја и ги прифаќа културните разлики

Често поставувани прашања

Зошто да ја посетам Сината џамија?
Ако сте локален посетител, речиси е невозможно да не сте слушнале за импресивната убавина на Сината џамија. Ако сте странски турист, треба да доживеете да бидете дел од толпата Турци и туристи кои се собираат во паркот на зајдисонце. Додека сонцето заоѓа и шарените рефлектори силно ја осветлуваат џамијата, слушајте го вечерниот повик за молитва, свртен кон џамијата! Тоа ќе биде незаборавно сеќавање!
Дали треба да чекам во ред за тури?
Со туристичка карта на Истанбул, не! Сè што треба да направите е да пристигнете на време на местото за состаноци и да ги прашате нашите обучени водичи што се прашувате за џамијата.
Работно време на Сината џамија?
Туристите можат да влезат во Сината џамија помеѓу 08:30 - 11:30, 13:00 - 14:30 и 15:30 - 16:45 часот по посетата. Во петок, времето на отворање на џамијата за туристички посети е определено во 13:30 часот.
Дали туристите можат да ја посетат Сината џамија?
Да, Сината џамија е отворена за посети од туристи во текот на денот. Можете да ја посетите Сината џамија со билет, или поидеално, со туристичка карта во Истанбул.