Раки е незасладен алкохолен пијалок со вкус на анасон. Раки е национален пијалок во Турција и традиционално се консумира или сув (на турски: сек – пиење ракија без вода), со разладена вода од страна или делумно измешана со разладена вода, по лична желба.

Раки најчесто се конзумира заедно со мезето. Но, ракијата е популарна со особено морски плодови, така што на турски постои култура која се нарекува „Rakı – Balık“. (на англиски: раки и риба). Тоа е подеднакво популарно дополнување на разни јадења со црвено месо како ќебапи, каде понекогаш се служи со чаша шалгам.

Доколку имате план за патување до Истанбул, уживајте во ракија и риба!

Еве ги најдобрите ресторани за раки и риба во Истанбул:

Вила Босфор: Јадење риба со прекрасен поглед на Истанбул

Вила Босфор ви обезбедува амбиент на Приморските ресторани во Бодрум со својата плажа. Вила Босфор е еден од најдобрите рибни ресторани во Истанбул со неверојатен поглед на Босфор.

адреса: Албај Хусаметин Ертурк Сок. Бр: 13 Çengelköy / Üsküdar
телефон: + 90 216 422 80 80 81-

Каде се среќаваат сината боја на Босфор и зелениот парк Џемил Топузлу: Фора на паркот

Парк Фора е во функција од 1996 година во Парк Џемил Топузлу in КуручесмеПарк Фора е еден од најшармантните рибни ресторани во Истанбул.

адреса: Муалим Наци Кад. Џемил Топузлу Парки Ичи бр.: 54/А Ортакој / Бешикташ
телефон: +90 212 265 50 63

Вкусни вкусови, пријатен амбиент и елеганција: Рибен ресторан Ефталија

Можете да најдете многу видови на морска храна во Рибен ресторан ЕфталијаПати со риба на скара   супа од риба се најдобрите вкусови овде.

адреса: Арнавуткој Мах. 1. Кад. Бр: 32 Арнавуткој / Бешикташ
телефон: +90 212 287 25 20

Рибен ресторан Мисина, каде што можете да најдете вистински вкус на свежа риба

Рибен ресторан Мисина, ви обезбедува свежа риба, здрави билки од кои потекнува Егејска   Ајвалик и вкусни мезе од Крит, рум   Егејска кујни.

адреса: д-р Фарук Ајаноглу Кад. Бр: 36 /1 Далјан Фенербахче / Кадикој
телефон: + 90 216 550 02 58 59-

Задоволство од свежа риба и вкусни мезе: Мира рибен ресторан

Рибниот ресторан Мира е еден од најдобрите рибни ресторани во Истанбул. Лоцирана на Арнавуткој и има прекрасен поглед на Босфорот, Мира ви обезбедува убав амбиент.

адреса: Bebek Arnavutköy caddesi, No: 70/1 Arnavutköy / Бешикташ
телефон: +90 212 265 31 31