Адана, Урфа и Газиантеп се првите градови на кои ви паѓаат на ум кога ќе помислите на ќебап во Турција. Се разбира, искусувањето на кулинарската култура на овие градови на нивните оригинални локации е од суштинско значење. Сепак, многу реномирани готвачи се преселиле во Истанбул од овие места и основале свои компании. Како резултат на тоа, сите најдобри примероци на турски ќебапи може да се најдат во Истанбул. Кога ќе отидете во ќебапчилница, на менито речиси сигурно ќе ги најдете ќебапите Адана и Урфа. Аданскиот ќебап е зачинет, додека на Урфа ќебап е обична. Покрај овие две, има многу повеќе видови на ќебапи на располагање. Најпопуларни се ќебапи од модар патлиџан, ќебапи од јогурт, искендер ќебап, и бејти ќебап. 

вкусот-најдобар-ќебапи-во-Истанбул

Ресторан Газиантеп Бурц Очакбаси

Газиантеп Бурц Очакбаси, кој се наоѓа веднаш до големата чаршија, првпат ги отвори вратите во 1988 година. Адана ќебап. Gaziantep Burch Ocakbasi не само што ја воведе најуникатната кујна во Газијантеп Гранд чаршија, центарот на Стариот град, но исто така е вклучен во листите на туристички водичи со „препорачани ресторани за ќебапчиња“. Покрај задоволствата од кујната во Газијантеп, во Газиантеп Бурц Очакбаси треба да ги пробате полнетите суви патлиџани, полнетиот сув пипер и кунефата. 

Адана Оџакбаси во Истанбул

Адана Очакбаси се наоѓа во квартот Куртулус на Шишли, а неговиот слоган е „Совршена адреса за ќебап“. Овде можете да ги набавите вашите ќебапи и мезе, како и кацик (Турски јогурт со краставици и билки) и салата од модар патлиџан со јогурт. Маснотиите од опашката и зачините што се користат во ќебапите во Адана се добро усогласени во овој ресторан, а ќебапите од ребро и говедско шише ќебапи се два од најдобрите избори во Адана Очакбаси. Конечно, изборот на мезе во Adana Ocakbasi е многу обемен и одличен. 

Девели ќебап

Девели ќебап е еден од најпознатите ресторани во Турција, со историја датира од 1912 година. Ариф Девели, сопственикот на ресторанот, е изумител на ќебапот од ф'стаци што го опишав на почетокот на есејот. Девели ќебап го симболизира Газиантеп, еден од најзначајните турски градови ќебапчиња. Ресторанот, кој се пресели од Газиантеп до Истанбул во 1966 година, беше толку популарна што беа изградени филијали низ градот. Сепак, ќебапот Девели што би ви го предложил се наоѓа во населбата Саматја на Историскиот полуостров во Истанбул. Саматја Девели, кој се наоѓа во близина на Султанахмет, е еден од Најдобрите турски ресторани за ќебапи во Истанбул

Ресторан Хамди

Ресторанот Хамди се наоѓа во непосредна близина на Базар на зачини и е достапен и до Султанахмет и до плоштадот Таксим. Хамди Арпачи, кој дојде во Истанбул од Шанлиурфа кон крајот на 1960-тите, ја започна својата компанија како уличен продавач во Еминону и сега ги поседува петте ката од зградата каде што ги опслужува своите клиенти. Менито на Хамди Ресторан има 17 различни опции за ќебапи, вклучително и ќебап Биреџик и ќебап со афион од опиум. Хајдари (густ јогурт со лук и копар), хумус, езме салата и модар патлиџан во сос од домати се достапни како мезе. 

Погрижете се да јадете правилно во Истанбул за да имате енергија да ги истражите бројните историски места во градот, како што се палатата Топкапи и Долмабахче! Важно е да имате полн стомак пред да започнете.