Областа Таксим главно е врамена од Истиклал Кадеси, каде сè може да се случи од ден до ноќ. Споредните улици, области и населби околу Таксим, како Бејоглу, нудат некои од најневеројатните барови и клубови во Истанбул.

Поминете ја вашата ноќ во бар или паб:

Значи, сакате музика, танцување и пиење. Па Таксим ќе ви ги даде сите најдобри места за избор. Секој бар во Таксим нуди различен дизајн, различна атмосфера.

Моџо бар: отворен во 1997 година, овој бар има фанки музичка сцена во живо со одлични локални бендови кои свират секакви турска музика и корици. Какво и да е вашето расположение, рок, блуз или џез, ова е добро место за висење и прекрасна ноќ.

Неви бар: Неви Бар има а тераса на покривот за неверојатни погледи, а популарно е меѓу помладата толпа, тука е место каде што можете да добиете евтино пиво додека се забавувате со вашите пријатели.

360: во убава 19th станбена зграда и 360 поглед на БосфорМраморното море и Златниот рог, 360 нуди атмосферски ентериер и одличен избор на ресторан и бар. Може да вечерате и потоа да уживате во диџеите, танчерите и настапите кои го прават ова место прекрасно место за вашата ноќна забава.

Вавилон: ова концертно место секогаш претставува голем избор на музика од целиот свет, почнувајќи од Турска локална музика до светска музика. Не можете да погрешите ако го проверите ова место. Со своите инди-поп и рок-акти кои ја красат сцената и сцената со скокачки бар.

Кара Кеди: името значи "Црна Мачка", кој е апартман за овој мистериозен бар кој се чини дека ги менува локациите речиси секоја сезона. Кара Кеди е домаќин на настапи во живо за време на викенд ноќите кои започнуваат по 9 часот, кои често продолжуваат до утринските часови. Иако местото на одржување постојано се менува, барот има пријатно чувство и добредојде на персоналот покрај нивната неверојатна атмосфера. Обично се наоѓа некаде надвор од Улица Истиклал, бидете во потрага по неговата најнова локација. Или подобро, ако сте расположени за забавна потрага, може да се распрашате на Истиклал.

MünferitСтилски бар со дрвени панели и ѕидови во огледало, местото е познато по атмосферата, околината и електронската музика. Декорот од 1950-тите прави топол и привлечен простор каде што можете да ја започнете вашата вечер со ладен мезе. Задолжително пробајте го Раки (што е национален алкохолен пијалок) како шот или измешан во коктел за да се добие моќен вкус на традиционалниот пијалок базиран на анасон. Ако останете доволно долго, сопственикот може да помине и да се поздрави додека нуди бесплатни снимки.

Араф: Араф има евтино пиво и фолк музика и резидентен бенд кој ги забавува младите студентски толпи. Скриени на врвот на дотраена зграда во близина на Невизад Сокак, откако ќе го поминете долгото искачување, ќе бидете наградени со бесплатна спринт, циганска музика или диџеј што врти староскул рокенрол. Загарантирано е дека ноќите во четврток ќе бидат малку помалку преполни од ноќите за викенд. Тие обично пуштаат музика од целиот свет, затоа погрижете се да го следите календарот на бендот.

Талкајте низ авенијата ноќе:

Ако ја завршивте ноќта рано и сè уште имате моќ уште неколку часа, не двоумете се да уживате во уличната атмосфера навечер каде што локалните уметници и бендови доаѓаат да пеат на улица и можете да уживате во мирна прошетка низ улицата до Кулата Галата.

Ноќниот живот во Таксим е само магичен, атмосферата, баровите, пабовите, ноќните клубови, уличните уметници и многу повеќе. Местото има фасцинантни работи да се прават во текот на својата ноќ. Ноќта во Таксим започнува рано и може да трае до утро.