. Истанбул е убав речиси во секое време од годината поради неговата локација Босфорот но секој друг град, има свои совршени времиња. Во принцип, на времето во Истанбул е најдобро од април до јули, кога сонцето е топло, небото е чисто, воздухот е ладен. Во текот на овие месеци и конкретно овие месеци, еден од најдобрите работи што треба да се направат е да се изнајми викендица и уживаат вашето време наместо да престојувате во хотел.

Еве некои од опциите што ги имате за убав одмор во една од викендичките во градот Истанбул:

Најпрво, да зборуваме малку за локацијата:

Па, глупост е да изнајмите куќа или стан во срцето на градот затоа што ќе платите повеќе отколку што плаќате во хотел, а буквално ништо не ви користи. Така, подобро е да избегате од сообраќајот и гужвите во градот и да отидете на еден Мраморно Море плажи. На пример, можете да изнајмите мала вила на плажата Бујукчекмече до неа златните песоци да се разбуди гледајќи прекрасниот поглед на морето и птици кои летаат над него. Покрај тоа, можете да имате шанса да купите свеж зеленчук и месо за да готвите сами вкусна храна, или ако не сте расположени за готвење можете лесно да ја јадете храната што ја сакате од некој од рестораните распространети таму, ви препорачуваме да ја пробате свежата риба на скара од неа е навистина вкусна. Можете исто така да поминете некое време на плажа пливајќи или лежејќи под сончева светлина. Во текот на ноќта, можете да имате мирна прошетка со пријателите или партнерот покрај плажата.

Друга опција која може да ви биде поинтересна е плажата во Црното Море, конкретно во областа Киљос. Овој округ повеќе личи на големо село или мало гратче кое е навистина мирно и едноставно, сè во Киљос е природно и свежо, храна, пијалоци, воздух, сè изгледа едноставно и доволно. Но, дефинитивно ви треба автомобил за да стигнете до срцето на Истанбул бидејќи квартот Киљос е еден час оддалечен од срцето на градот. Една од најдобрите работи што треба да ги направите во Kilyos е да одите на кампување во една од областите посветени на кампување, повеќе од неверојатно искуство е да го сместите сопствениот шатор до зелените ридови и убава чиста морска вода.

Ако сакате повеќе луксузна опција, можете да отидете во областа Сариер каде што можете да најдете повеќе луксузни вили и куќи за изнајмување, исто така можете пливајте и уживајте фенси кафулиња и ресторани. Општо земено, престојот во областа Сариер можеби нема да ја даде вистината летен живот искуство затоа што таму сè е луксузно, но ако ви е поудобно во такви средини, Sariyer е апсолутно најдобрата опција за вас.

Доколку барате нешто без плажи, тогаш Силе е најдобрата опција за вас. Во Шиле има многу вили и станови за изнајмување, особено што се смета за една од најважните туристички места. Можете да најдете долг тротоар до познатото езеро и голем пазар каде што можете купувајте подароци и сувенири, да не зборуваме за прекрасните природни глетки и зелените ридови и дрвја распослани насекаде.

Одлично, што е со цените?

Цените се разликуваат од едно до друго место. На пример, изнајмувањето вила во областа Бујукчекмеџе покрај морето е поевтино од другите места, нема да ве чини повеќе од 1000 американски долари додека во Сариер е скапо. Всушност, Сариер е најскапата област во Истанбул поради неговата луксузен стил затоа очекувајте да платите многу повеќе отколку што ќе платите во Бујукчекмече.
За Kilyos, тој е најевтин поради неговата локација која се наоѓа далеку од срцето на градот, а цените започнуваат од 800 американски долари месечно.
Во округот Шиле, не можеме да кажеме дека е скап, но сепак не е евтин како килои, иако е далеку од градот. Тоа е затоа што се смета за а туристичко место па нормално е да се плати повеќе од килио или дури и од окрузите на купикчекмеџе.