Улица Истиклал, кој се протега помеѓу Таксим и Тунел и се грижи за студентите и помладата популација, има Ноќниот живот во Истанбул. Во текот на летните месеци, областа оживува со многу барови, пабови, кафулиња и ресторани, како и прослави секоја вечер, а луѓето се многу добредојдени. 

Кадикој, на азиската страна на Босфорот, е уште едно одлично место за да поминете една вечер. Може лесно да ја поминете ноќта скокајќи од едно до друго место, благодарение на многуте мали барови, пабови, кафулиња и ресторани. Составивме листа на најдобрите барови во Истанбул за да уживате со вашето семејство или пријатели. 

Чукуркума 49

Цихангир, кој се наоѓа во близина Плоштад Таксим и вклучувајќи помали области како што е укуркума, е гентрифицирана и сега висока област на Истанбул. На места како Чукуркума 49, паб и кафуле со голи ѕидови од тули и винарска визба, овие улички во античките делови од градот даваат боемски амбиент. Пицата со тенка кора е за умирање, а вината, кои се специјално произведени на Егејскиот остров Бозкаада, се совпаѓаат прекрасно. Кујната е направена со свежи состојки, а музиката и пијалоците течат до доцна навечер. Застанете на вечера или пијалок вино или пиво во Чукуркума 49 и останете во прекрасната околина. 

Карга бар

врана е петкатна отоманска куќа со винтиџ чувство. Напијте се на пијалок и прошетајте низ неколку нивоа, кои вклучуваат ѕидови од тули, тесни ќошиња и антички декор. Куќата има сцена за изведба, како и уметничко кафуле и бар. Очекувајте разновиден избор на музика, почнувајќи од рок класици до белгиски поп! 

Виктор Леви Вајнхаус

Дали сакате да се почестите себеси со нешто посебно? Начинот на кој треба да се оди е да се има романтична вечера во стара винарија. Виктор Леви Сарап Еви е отоманска куќа со прекрасни дрвени тонови кои создаваат атмосфера и ви дозволуваат да уживате во виното уште повеќе. Можете да нарачате одлични вина од нивната визба покрај комплетното мени за барови. 

Зеплин паб

Цеплин е хотел во европски стил во срцето на Анадолија (Азиската страна на Истанбул) Ова е одлично место за музика во живо, традиционална кафеана и широк избор на пива. За време на викендите, немојте да се шокирате ако забележите група луѓе како се вртат на влезот; алтернативно, можете да се придружите и да го сторите истото. 

Легло

Бејоглу, еден од најхипетичните и највозбудливите квартови во Истанбул, е скриен на крајот од улицата Истиклал, доволно далеку од туристичките стапици на центарот на градот за да ја задржи својата единствена привлечност и атмосфера. Литера е паб на петтото ниво од Гете институтот на Таксим, со поглед на античкиот град и на Босфор долу

Улиците во соседството се наредени со ноќни клубови, гранџ барови, шармантен џез и кафулиња со шиша, кои придонесуваат за разновидната култура на Истанбул. По часови, прошетајте го улиците на Истанбул и ќе бидете сведоци на оживување на новата страна на градот, со луѓе кои танцуваат и пијат еден со друг, без разлика каде живеат. Затоа, земете пијачка и дојдете да се дружите со нив!