Постојат посебни места кои ве тераат да заборавите каде, па дури и кога сте. Едноставно не можете да мрднете од местото каде што стоите, збунети од времето во кое живеете: дали сте во иднина? Или во минатото? „Улица на старите добри времиња“ - попозната како Чукуркума– ве кани на патување надвор од времето со вкус на збунетост, забава, историја и иднина во исто време. Во последно време има континуирано движење во повеќе области на Бејоглу. Асмалимесцит, Галата и Тунел станаа атракции по отворањето на нови продавници и кафулиња. Претходната густа толпа што брзаше од Францускиот културен центар до Одакуле и одеднаш исчезнуваше, сега се упатува кон регионот на Тунел. Покрај овие популарни места за состаноциЧукурчума сè уште ја носи улогата на зрело и скромно дете на оваа група. Слично на неговите браќа, тој исто така се соочува со некои промени како што одминува времето, но самото време се чини дека е замрзнато овде поради неговата скромна атмосфера. Сакавме да ја откриеме Чукуркума за вас.

Кафуле на Искечели, Мињатур Дениз Ескиси и Чукуркума Билпазар:

Кафе-Оф-Искечели

Прашалник се појави токму во моментот кога влеговме во Галатасарај, лево, од Хамамот и брзавме на задната улица. Каде беше овој Чукуркума? Збунети се упативме кон Мухтарот од Чукурџума. По напорна и очајна потрага, прашувајќи го еден стар сопственик на продавница, конечно откривме дека Чукурчума нема мухтар. Всушност, името Чукуркума припаѓал на улица што продолжува од Пера пред нуркање кон Армиралиште. Со текот на времето, регионот помеѓу Фирузага, Галатасарај и Тофане почна да се нарекува Cукуркума. Штом влеговме улица Чукурчума десно од 16 век Чукурчума џамија – ремек дело на Архитектот Синан – не поздрави. Наспроти него е 18 век Фонтана Омер Ага а до фонтаната се појави кафулето на Искечели. Нема да најдете посоодветно место во пеколното топло време на летото во Истанбул, да земете длабоки и ладни вдишувања под сенка и да уживате во убавината на соседството. Продолживме да одиме по улицата, се разбира, изјавивме дека е рано за одмор. Само десно, Минијатур Дениз Ескиси не привлече. Има многу атрактивен излог и дуќанот мириса на море. Секој тип на поморски антички предмети како нуркачки одела, телескопи, дрвени гајби и компаси се достапни овде. Понатаму е битпазар. Овде можете да најдете стотици години стар дрвен мебел, телефони со магнето, лимени играчки автомобили и рачно ткаени теписи. Сопственикот на продавницата Али бег бил внатре Чукуркума за 10 години. „Овде одвреме-навреме се менуваат продавниците“, вели тој и додава дека побарувачката за антиквитети не е како во старите времиња и не можел да најде антиквитети толку лесно како порано. Но, се разбира, секогаш има некои уникатни парчиња кои тие ги зачувуваат за колекционери. Тој ни кажува дека повеќето од добро познат антички често го посетувале инкасаторите, но тој е тврдоглав да не ги соопшти нивните имиња.

Најдобрите антички парчиња некогаш доаѓале од грчките куќи. „Не би потрошиле ни стара игла“, вели Али бег. Но, овие куќи се многу ретки сега и повеќето од сопствениците веќе се отселиле. Се жали на пад на продажбата и непримање добри парчиња во последните 3-4 години. Го молиме Али бег да ни каже детали за битпазарот. „Денес тоа не е толку популарно како порано“, вели тој. Извесен период беше затворен, а потоа пред три месеци повторно почна, но никогаш не го достигна досегашниот број на клиенти. Бидејќи цените за изнајмување се превисоки, продавачите кои доаѓаа од други предградија повеќе не доаѓаат на битпазарот. Почнуваме да одиме на турнејата одејќи нагоре од битпазар. Одиме право напред, оставајќи ја џамијата во центарот на предградието зад себе, од левата страна гледаме Галери уметник Чукурчума. Ова е една од активните уметнички галерии во областа. Потоа вртиме десно. Ова е Алпатлар Св. Лево се наоѓаат дуќаните со име Антиквитети   Serif Ozkılıc Антика и Декорација. Десно има продавница наречена Мустафа Раибек Антика. Ги разгледуваме машината за мелење и античките печки. Имајќи некои прашања во мислите, ѕвониме на вратата, но за жал никој не одговара. Кој рече дека задната улична култура на Истанбул починала? Одејќи на нашата обиколка по улицата, ги оставаме познатите Асри Турсукусу (Пикл Продавница) десно позади. Цртањето полукруг на овој начин не води до најпрометната улица во Чукуркума. Оваа улица го има целосниот концепт од намирници до зеленило, од пекари до кафулиња. Тогаш ни го привлекуваат вниманието две чудни продавници кои меѓу другите се разликуваат по својот изглед. Еден се нарекува Левантен а другиот се вика Заман Тунели. Ние брзаме во Левантен. Сопственикот на продавницата Мелих Гулај ни посака добредојде. Веднаш штом ќе влеземе во продавницата не опкружуваат разни предмети кои висат на полиците. Толку сме збунети што гледаме на секоја страна. Оваа професија Мелих Гулај ја наследил од неговиот татко и со овој бизнис се занимава веќе 45 години. „Што имаш во оваа продавница? прашуваме. Мелих бег вели дека имал се. Многу орнаменти, накит, вековни комбинирани прамени, мониста во килибар, голема колекција на оригинални минијатури. Во Европа, се разгрануваат сопственици на антикварници. Секој од нив одделно продава различни предмети од механичка роба до накит, од нумизматика до поп-арт. „Во Турција тоа не функционира така“, вели Мелих бег. Посебно почнувајќи од 1999 година, најмногу се продаваат монети и вредни предмети. „За жал, сега е надвор од мода да држите антички парче во рака што ја изразува вашата љубов и уживајќи од тоа“, додава тој. На долг рок не се едуцирани нови колекционери и тоа ќе прави проблеми.

Што прави Турчин ако неговиот бизнис работи добро?

Туристите ги посетуваат и овие продавници многу често. Туристите најмногу преферираат ситни парчиња кои можат да ги стават во џеб и да ги однесат во своите земји. Претходно тие купуваа поголеми предмети како антички ножеви и пиштоли, но откако авиокомпаниите престанаа да им дозволуваат на патниците на обичен со овие предмети, нивната продажба престана. Мелих бег го вели тоа Чукуркума самата по себе е стара колку Чукурчума џамија. Тогаш тоа беше центарот на продавници за втора рака. Имаше само сместување во Пера а во околината имало големи гробишта Воена академија   импровизација Плоштад. Евреите, Ерменците, Грците и Турците живееле заедно. Нашиот разговор продолжува и тој прави толку прекрасна шега што нè прави да се насмееме: Ако работата на Евреин му оди добро, тој отвора нова продавница за да си го зголеми бизнисот; ако бизнисот на Ерменецот работи добро, тој го заменува својот готвач со подобар, но што ќе се случи ако бизнисот на Турчин работи добро? Ја менува сопругата!“

Црковно ѕвоно од едната страна, џамија од другата страна:

Откако ги испивме последните голтки од нашите чаеви нарачани од кафуле под винова лоза пред дуќанот бевме поканети од Мелих бег, ја посетуваме соседната продавница. Ова е Заман Тунели (Временски тунел). Овде се продаваат чудни предмети од 60-тите и 70-тите години. Сопственикот на продавницата Илкер бег ни кажува дека бил внатре Чукуркума веќе четири години продава разни артикли како гас-маски, вага што работи на 10 стари куруси, лимени кутии за бисквити, железни рачни мешалки, преносни телевизори, рачно изработени украси за фрижидери, сето тоа по многу поволни цени. Илкер бег решил да ја отвори оваа продавница откако работел во огласувачкиот сектор и бил аматерски колекционер кога не бил задоволен од својата работа. Тој бил жител на Чукуркума за 3.5 години. „Овде во Чукурчума има многу популарна трговија со половни стоки“, почнува тој, „која работи веќе 550 години. Пера е најблиското предградие на Бејоглу. Ова е автентично и мистично место и не е лесно да се опише. Од едната страна го слушам ѕвоното на црквата, а од другата страна го слушам ѕвоното езан (муслимански повик за молитва). Бидејќи Галатасарај е блиску до Цихангир, овој начин најчесто се користи. Можете да купувате со тоа што ќе запознаете многу луѓе овде. Оваа улица е еден вид скриена. Уметниците ја сметаат оваа улица поудобна за талкање и поминување“, вели Илкер бег.

Вита оди, НЛО доаѓа:

Кога ја отворил продавницата бил исмејуван. Тој се сметаше за чуден, продавајќи лимени контејнери со маргарин и лимени кутии со кокс на позната улица каде што најчесто се продаваа камини, мангали и тамбани. Бизнисот што работи овде, се разбира, се разликува од справувањето со антиквитети. Но, за него кутијата за контејнер за бисквити од брендот Улкер е некако повредна од античко парче. Илкер бег смета дека неговата група клиенти е поемотивна од другите. Тој талка внатре Истанбул и собира различни предмети. „Наша должност е да трчаме по минатото. Овие предмети се како моите деца. Кога некој ќе купи едно парче, верувам дека ќе го сака купувачот исто како што јас го сакав. Потоа доаѓа ново дете. Вита оди, Уфо доаѓа. Но, главниот концепт е секогаш ист“. Илкер бег смета дека донел свеж здив на оваа улица. Тие во последно време направија посебна студија со поетот Сунај Акин и отвори самопослуга кај Сунај АкинМузејот на играчки.

Величественоста на минатото:

Ја завршуваме нашата пауза во Време тунел и ја продолжуваме нашата турнеја. Само на левата страна, го поздравуваме џанкманот чичко Хизир. Веднаш до неговата продавница, Улица Фаик Паша започнува. Дознаваме дека ова име го наследува италијанскиот новинар Франческо дела Суда. Прекрасни згради ги опкружуваат двете страни на патот. Овие стари градби биле изградени во последната четвртина од 18 век. Неговите украси во камен го одземаат здивот. Зградите од левата страна се повеличествени. Ја прашуваме причината за тоа. Во минатото, аристократите живееле лево, а слугите живееле десно. Сега е јасна причината за недостатокот на украс во архитектонската структура на зградите од десната страна. Оваа споредна улица е исполнета со ателјеа. Во бројот 4 наоѓаме А ла Турка. Тој е полн со антички теписи, килими и ткаени предмети. Очигледно е дека некогаш ова место живеело подобри денови кога пазарењето било густо, поживо и пошарено. Иако Чукуркума оставени овие денови зад себе, сè уште има еден античка култура од 550 години. Овој пат, со стари згради имајќи свој карактеристичен архитектонски вкус, продавници полни со уникатни предмети и историски споредни улици, се покажува како sui generis и ќе опстане како што е.