Најдете ги најпопуларните и атрактивни насади, паркови и градини во Истанбул за прекрасен ден надвор во друштво на природата и зеленилото. Ова е прекрасно место да поминете релаксирачки ден за време на вашата посета на Истанбул. Во Истанбул има неколку помалку познати локации кои во последно време се здобија со популарност. И покрај фактот дека Истанбул не е познат по своите зелени површини, постојат неколку места каде што можете да избегате од градската врева. Ајде да ги погледнеме. 

парк-градини-плоштади

Хил Камлица

Има многу работи да се прават и да се видат Истанбулскиот рид Камлица, кој се наоѓа на азиската страна на градот. Хил Камлица обезбедува прекрасен поглед на градот од неговиот врв. 265 метри надморска височина, ова е највисоката точка во Истанбул за да ги добиете најдобрите погледи. Можно е да се ужива во погледите од различни кафулиња и ресторани. 

Уживајте во прошетката во шарените градини откако ќе го погледнете широкиот поглед. Поминете некое време во историските рекреативни објекти на имотот. Дом во отомански стил со соодветна внатрешност е амбиент за оваа приказна. Ресторанот го води општината во Истанбул, кој служи јадења, вклучително и бифтек од филе преполн со зеленчук и печени модри патлиџани. Како надополнување, можеби ќе уживате традиционална турска музика додека вечераш. 

Парк Гулхане

Уживаат и туристите и локалните жители Парк Гулхане денес. Паркот е огромен. Некои од градините и кафулињата на отворено обезбедуваат прекрасен поглед на Босфорот. Одморете се во едно од кафулињата на отворено во паркот, каде што ќе можете да се опуштите во друштво на прекрасни градини, базени и Босфор. Старата зграда на царските штали во Парк Гулхане се наоѓа Музејот на историјата на науката и технологијата во исламот, кој вреди да се посети. Бидејќи тоа е единствено, можете да го набљудувате развојот на науката во исламската култура

Гроув Фети Паса

In Ускудар и Белербеј, шумичката Фети Паша е прекрасно место за одмор со пијалок и гледање на градот и Босфорот од далеку. 16 хектари отворен простор и спектакуларен поглед на Босфорот може да се најде таму. Особено за време на викендите привлекува голем број луѓе. 

Градини Долмабахче!

Палатата Долмабахче, лоцирана во Бешикташ, позната малопродажна област, со поглед на Босфорот од европската страна. султанот Абдулмеџит ја преселил целата палата од комплексот Топкапи во Долмабахче Ројал во средината на 1850-тите, оставајќи го зад себе комплексот на палатата и неговата традиционална архитектура/ентериери. 

За разлика од Палатата Топкапи, ентериерите овде имаат спој на отомански и европски дизајн. Со своите 285 соби, соби со свила и килим, големи скалила и огромни кристални лустери, раскошната палата е доказ за богатството на станарите и талентот на архитектот.