Што би рекле ако веќе имате планирано седумдневно патување за вас?

Секако дека не треба да се држите до него, туку сметајте го како мисли и предлози.

Еве одиме..

Прв ден:

Добивте печат во пасошот и сега сте официјално во Истанбул, ДОБРЕДОЈДЕ!

Набавете билет за еден од удобните автобуси на аеродромот кога тргнале на патот кон хотелот, ако не знаете кој автобус ќе ве однесе таму, можете да прашате еден од организаторите на паркингот или едноставно да земете капа.

Проверете во вашата соба, ставете ги куферите и спуштете се за да го започнете вашето прво патување на плоштадот Султан Ахмет.

Добрите работи се на прво место, влезете во музејот Аја Софија за да ја видите античката архитектура на овој голем музеј кој некогаш беше најголемата катедрала во светот за време на периодот на Византиската империја. Нема да бидат потребни повеќе од 40 минути за да го скенирате музејот и да направите неколку фотографии.

Потоа, продолжете до палатата Топкапи веднаш до Света Софија, оваа палата ќе ве врати четиристотини години назад во Отоманската империја кога се користела за престој, администрација и образовни програми. Оваа палата денес всушност вреди милијарди, па дефинитивно ќе бидете воодушевени од неговиот одличен дизајн и архитектура.

Пред да го завршите првиот ден, одете и посетете ја античката базилика цистерна и вратете се во историјата во периодот на Византиската империја, оваа цистерна е главен извор на вода во Истанбул повеќе од 700 години. Неговата комплицирана архитектура го одзема здивот.

По зајдисонце, завршете го првиот ден во еден од рестораните на плоштадот Султан Ахмет и имајте вкусна вечера со вашиот партнер.

Втор ден:

Разбудете се рано и појадувајте во хотелот, а потоа тргнете по патот кон Големата чаршија за да го видите првиот и најголем покриен пазар во светот, тој беше главниот пазар во Истанбул неколку векови и содржи околу четири илјади продавници. Таму буквално ќе најдете илјадници производи, дури и ако не сте љубител на шопинг, треба барем да купите кутија со традиционален турски десерт „Баклава“.

Завршете го пешачењето во Големата чаршија и користете ја трамвајската линија Т1 кон станицата Еминону. До станицата ќе најдете голем плоштад веднаш до морето и продавачи на сендвичи со печена риба распространети насекаде. Купете си сендвич од еден од нив навистина е вкусен. Можете да го посетите и познатиот пазар на зачини кој се наоѓа на спротивната страна на улицата веднаш под Новата џамија за да видите како трговците во периодот на Отоманската империја ги продавале своите производи.

Трет ден:

Време е да го посетите Босфорот, да отидете на плоштадот Ортакој и да тргнете од улицата за храна каде што можете да го купите познатиот турски „КУМПИР“ доколку не ви се допаѓа, можете да појадувате традиционален турски појадок во еден од тамошните ресторани. Кога ќе завршите, одете да купите билет за едно од крстарењата за турнеја по Босфор, ќе ви требаат 45 минути патување околу Босфор за да ги видите историските палати и модерните вили на страните. Не заборавајте да фотографирате бидејќи одлично ќе се забавувате особено ако е во текот на април или мај.

Кога ќе се вратите, посетете ја палатата Долмабахче во која живееле многу султани и шетајте меѓу сокаците на најлуксузната палата што некогаш сте ја виделе во животот.

Четврти ден:

Тргнете по патот кон улицата Истиклал, ќе имате долга прошетка, но ќе уживате во секој момент од неа. Уличен музички плеер насекаде и тие се навистина забавни за гледање, можете да купите и сладолед од некој од продавачите таму, но ако е зима, можете да купите вреќичка со печени костени, топол е и вкусен.

На крајот од улицата ќе ја најдете кулата Галата, искачете се на нејзиниот врв за да го видите прекрасниот Истанбул од 360 степени со ладно пиво.

Петти ден:

Можете да поминете некое време во областа Кадикој во азиската страна на Истанбул, има многу убави улици, кафулиња и барови. Како предлог, можете да имате многу вкусен ручек во некој од тамошните ресторани, само погрижете се да нарачате месо на скара затоа што никогаш нема да го заборавите богатиот вкус на него, потоа вратете се на европската страна користејќи траект.

Шести ден:

Подобро е да го поминете овој ден во шопинг во еден од 120-те трговски центри во Истанбул, можете да отидете во Mall of Istanbul, Zorlu Center, Cevahir Mall, Grand Bazaar, Spice Bazaar и по купувањето задолжително да јадете нешто од Турски традиционални десерти како Баклава, Кунефе или Халкум во ресторанот Мадо,

Седми ден:

Па, време е да се одјавите од хотелот и да тргнете на патот кон аеродромот. Навистина е важно да одите рано бидејќи новиот аеродром е далеку од градот, така што ќе ви треба околу еден час да стигнете таму.

Направете ја вашата последна слика со партнерот на аеродром за да ја зачувате како спомен и безбедно да летате назад.

Ви благодариме за посетата, ве очекуваме повторно.