Откријте го Истанбул

Додека Истанбул може да понуди многу реномирани музеи, ситните галерии се исто така голем дел од разбирањето на уметничката сцена во овој голем град. Додека Британија има своја андерграунд сцена, Истанбул има своја историја врежана на нејзините ѕидови. Тоа се музеите што го опфаќаат Истанбул од Отоманската империја до нашата модерна доба. Сега, ајде да наведеме некои од овие опции за вас, нели? музеи во Истанбул

Музеи ако барате експлозија од минатото

Можете да најдете секаква историја, почнувајќи од Отоманската империја до местото каде што некогаш живеел Мустафа Кемал Ататурк. Доколку сакате да дознаете повеќе за историјата на овој град, ви предлагаме да го започнете своето патување со класиците. Кога станува збор за конзервација на уметност, Турците не се плеткаат. Да наведеме некои од музеи кои се најважни во вашето патувачко искуство: 

Археолошки музеј во Истанбул

Археолошките музеи во Истанбул се совршено место за почеток на вашето музејско патување. Се наоѓа во квартот Еминону во близина Армиралиште и Gülhane Parkı, архивата на музејот се проценува на над еден милион, а влезниците почнуваат од 200 турски лири! 

Високо посетениот музеј нуди збирки од плочки од старовавилонскиот период до статуата на Александар Македонски. Музејот има огромна колекција на турски, хеленистички и римски артефакти. Затоа, повелете и започнете го своето патување со еден од најистакнатите музеи во Истанбул!  

Музејот Пера 

Да речеме дека излегувате од квартот Еминону; по долга прошетка низ археолошкиот музеј, можете да најдете друг музеј на Областа Бејоглу! Музејот Пера нуди многу каталози главно фокусирани на ориенталистичкиот 19 век. Покрај нивните ориенталистичко сликарски збирки, музејот обезбедува и разни збирки на плочки и керамика. 

Почнувајќи од првиот кат, ќе имате експлозија што ќе се искачи на уште четири ката исполнети со повеќе артефакти! 

Влезот е 80 турски лири е исто така предност! 

Музеј на играчки во Истанбул

Сега да преминеме од европската на азиската страна, нели? Музејот на играчки во Истанбул, кој се наоѓа во Кадикој, е еден од музеите што ќе го натераат вашето внатрешно дете да скока од радост! 

Куклички, фигурини, војници-играчки. Дури и ако немате деца, ова место ќе направи да се чувствувате како едно. Портите на музејот, кои се чувани од вредно сочуваните, џиновски оревокршачи, ќе ве пречекаат со голем ентузијазам. 

Занаетчиството на производителите на играчки е поставено напред; деталите на играчките се како ништо во споредба со ништо. 

А треба да платите само 350 лири! 

Музеј на палатата Топкапи

Да не го заборавиме најнезаборавниот музеј на Истанбул! Легендарниот Музеј на палатата Топкапи зазема важно место во разбирањето на историјата на Истанбул. Како еден од најпосетуваните музеи во Истанбул, тој е „задолжителен“ на вашата музејска листа.

Како примарна резиденција на отоманските султани во 15-тиот и 16-тиот век, ѕидовите врежани со хипнотизирачки камења ги раскажуваат приказните за султаните и сиромашните. Дури и со неговите реновирања, колективното прифаќање дека е еден од најубавите музеи во Истанбул има свои основи. 

Можеби ќе сакате да потрошите повеќе на оваа бидејќи билетите почнуваат од 650 турски лири. 

Музејот Рахми М. Коч

на Музеј Рахми М. Коц ќе ве пренесе во која било ера што би сакале да ве транспортираат. Како што ја презема историјата на транспортот, автомобилите прикажани таму ќе направат да изгледате како стара филмска ѕвезда! Почнувајќи од возила, одење во големи возови, па дури и вагони, може да се изгубите на време само за малку. Да не зборуваме за турата со подморница, која ќе ве остави закржлавени и подготвени да ја соберете екипажот за да одите на мисија! 

Транспортот не е единствената колекција што ја имаат; мнозинството е исто така фокусирано на историјата на комуникација и транспорт со парната машина. Значи, додека сте на Бејоглу, погледнете ја индустриската револуција која се случува токму пред ваши очи! Влезот е 300 турски лири за возрасни! 

Музеј Гаџане

Ако барате помодерен музеј, на Музе Гажане е совршено место за вас. Со својата индустриска и гламурозна архитектура, музејот нуди уметнички дела, работилници, па дури и концерти! 

Колекциите на музеј повлекува теми од климата до карикатурата. 

Влезот е исто така бесплатен. 

Со сите овие опции на дланка, ве чекаат вековни откритија да ги побарате. Ова е градот кој има се што можете да посакате, одете и откријте го Истанбул и освојте го!

Често поставувани прашања

Дали музеите се бесплатни во Истанбул?
Некои се бесплатни, но повеќето од нив доаѓаат со влезница. Музејот Пера, вклучително и некои други музеи, е бесплатен во четврток.
До колку време остануваат отворени музеите во Истанбул?
Повеќето музеи не се затвораат до 18:00 / 6:20 во работните денови, освен четврток. Во четврток, музеите се достапни бидејќи е „Бесплатен јавен ден“ и не затвораат до 00:8 / XNUMX часот.
Дали јавниот превоз е најдобриот начин да се оди во музеј?
Бидејќи повеќето музеи се наоѓаат во старите делови на Истанбул, можеби е најдобро да се користи јавен превоз наместо изнајмен автомобил.
Дали има картичка базирана на претплата што можам да ја користам за обиколка на музеи?
Да, картата за музеј во Истанбул ви овозможува да имате попуст на повеќето музеи лоцирани во Истанбул.