По отворањето на новиот Аеродром во Истанбул, важно е да знаете дека мора да се биде на аеродром 2 часа пред лет. Новиот аеродром во Истанбул е поместен на 1.5 – 2 часа од центарот на Истанбул, покрај неговата огромна големина, имајте предвид дека во него ќе пешачите не помалку од 15-20 минути. Значи, ако вашиот одмор не трае повеќе од 6 часа, подобро е да останете на аеродромот и да уживате во неговите објекти со пет ѕвезди, детско игралиште, галерии IGA, храна и пијалоци, шопинг и бесплатно.

Додека ако имате доволно време, ќе го доживеете најдоброто одложување во вашиот живот!!

Земете си капа и тргнете на патот кон срцето на Истанбул во Плоштад Султан Ахмет каде што можете да го започнете вашето патување со посета на античкиот Аја Софија Оваа грандиозна градба служела и како катедрала и џамија низ вековите, почнувајќи од времето на Византиската империја со старост од речиси 1000 години. Всушност, Света Софија некогаш била најголемата катедрала во светот. Таму дефинитивно ќе поминете прекрасно време.
Веднаш до Света Софија ќе ги најдете одличните Сина џамија кој е познат по своите шест минариња, неговата софистицирана архитектура веднаш ќе ве привлече, ќе бидете воодушевени од прекрасните детали во секој агол и секој метар од него. Вие всушност ќе го почувствувате духовниот мир во него.

Ако сте повеќе од улица и сакате да шетате, Улица Истиклал во текот на денот е добра опција, но не заборавајте да ја наполните камерата бидејќи ќе направите десетици фотографии. Продавници, продавници за турски сладости, ресторани, улични музички бендови и секако древниот црвен воз што оди преку улицата.

Продолжете да одите по патот додека не се соочите Кулата Галата, според Википедија всушност била изградена од Џеновјаните во 14 век. Република Џенова (северозападниот дел од Италија) некогаш била трговска нација. Можете да одморите 30 минути во ресторанот на врвот од него.

Спакувајте ги работите и земете капа кон Плоштадот Ортакој, каде можете да јадете свеж сендвич од риба или познатата турска храна (кумпир) додека уживате во прекрасниот поглед на Босфор.
Не заборавајте да се придружите на една од обиколките на босфор на брод и да пиете топла чаша Турски чај. Ако не ви се допаѓаат преполните места, можете да се вратите Каракој и имајте мирна прошетка таму. Населба исполнета со кафулиња, продавници и улична уметност. Населбата е исполнета со мали улички каде што можете да седите во едно од неговите кафулиња и да пиете турски наргиле
Како што се приближува вечерта, завршете ја турнејата со посета на Гранд чаршија, првиот трговски центар на светот, прошетајте помеѓу продавници за фенери, златни накитувачи, продавници за свилена облека. Тоа е пријатно место за одење дури и ако не сте спремни да купите ништо, а продавачите не се сиромашни или напорни, но сепак, подобро е да научите некои техники за тоа како да се пазарите со продавачот во Големата чаршија. Ако сè уште сте гладни, НЕ пропуштајте го ЕТ ДОНЕР сендвич, месо на скара на јаглен со кромид, домати и кисели краставички или зачинета кисела зелена пиперка. Малку е поскап од другите сендвичи, но никогаш нема да заборавите ниту еден залак што сте го изеле!.

Ако вашиот одмор е долг и треба да резервирате соба во хотел, тоа можете да го добиете бесплатно кога летате низ турските авиокомпании, а има неколку избори што ви ги нудат не сте обврзани на конкретен избор иако ви препорачуваме да престојувате во хотел во близина на аеродромот за да не го пропуштите летот.
Многу е важно да бидете на аеродромот 4 часа пред летот или максимум 2 часа, аеродромот во Истанбул е многу голем и нема да се изгубите, знаците се насекаде насекаде и има многу луѓе кои можат да ви помогнат во случај на било каков проблем. На крајот, ако сте во брзање, земете го малиот автомобил на аеродромот кој ќе ве однесе до терминалот за неколку минути.