Истанбул беше еден од најпопуларните главни градови за Отоманската империја и се разбира, тие не само што ја оставија огромната и славна историја зад себе, туку и таму ги оставија своите највкусни вкусови. Во ова пишување ги собрав највкусните вкусови на Истанбул за сите буџети.Еве го списокот на вкусни јадења што ги подготвив за да одговорам на вашиот „каде да јадете во Истанбул ? “ или „што да се јаде во Истанбул ?“ прашања.Со цел да уживате најмногу вкусни вкусови на Истанбул со предлози за најдобри места за да се обидете.

1-кумпир (печен компир):

Печен кумпир компир полнет со сирење, колбаси, маслинки, пиперки и пченка

Имам одлична вест за љубителите на компири, следниот дел од ова пишување ќе научите како да уживате во посетата на Истанбул со една од најдобрите јадења што се прави од компир, тоа е Кумпир. печен компир полнет со разни видови салати, зеленчук и други производи. Областа Ортакој во Истанбул е позната по вкусните кумпири и одличниот поглед на Босфор. Ортакој им овозможува на своите посетители навистина топла и искрена атмосфера, можете да го зграпчите вашиот Кумпир и да направите кратка прошетка со вашите љубовници придружувајќи се на прекрасниот поглед на Истанбул и Бошфор.

2-Донер:

Донер

Донер е една од најконтроверзните јадења на турскиот и грчкиот народ, и двете страни тврдат дека Донер и припаѓа на нивната култура. Без разлика од каде доаѓа, ние го сакаме толку многу и повеќето посетители сакаат да го пробаат во Истанбул. , благодарение на Турците кои живеат во Германија, Донер станува познат и познат. Сепак, сигурно е тоа најдобро место за јадење Донер е Истанбул.Каде да се јаде најдоброто Донер во Истанбул има толку многу можности. На пример, тој што сака да јаде Донер со поглед на Босфор може да го преферира ресторанот Hanedan Et. Исто така, друг совет од мене за вас е Маранда Донер.

3-риба со леб:

Дали ви се допаѓа риба? Ако одговорот е да, Еминону ви нуди едно од најпосебните искуства за дегустација на риба со својот неверојатен поглед. Областа Еминону во Истанбул е позната претежно по својата посебна риба со леб, исто така е една од најпреполните и најпривлечните точки за туристите на Истанбул. оној кој има прашалници во мислите како „каде да се јаде риба во Истанбул?“ Еве го мојот совет; едно од најпознатите и најчестите места за посета во Еминону за вкусна дегустација на риба е рибната куќа Yaka Balık.

4-Кунефе:

Горен поглед на десертот кунефе украсен со ф'стаци послужен со црн чај

Овој дел од предлогот ќе ги развесели љубителите на десерт! Бидете подготвени да се сретнете со еден од најпредизвикувачките десерти на турската култура. Овој познат десерт се викаше Кунефе. Ако сте запознаени со овој десерт, имате среќа. Како и да сакате да се сретнете со него за прв пат, тогаш имате најголема среќа затоа што ќе го пробате во Истанбул со посебен поглед и историја. Можам да го слушнам вашиот глас „Добро, но каде да јадете десерт во Истанбул Еве го мојот предлог за вас драги мои читатели, Hatay Medeniyetler Sofrası може да биде добар избор за првиот обид на Кунефе. Друга алтернатива за вкусно Кунефе со одличниот поглед на Бошпор, можете да го преферирате Emirgan Sütiş.

5-Midye (шкода):

Домашни варени школки со лук, сос од домати, италијански билки, бело вино и свеж босилек во чинија, крупен

Школката е многу позната храна и за Турците и за туристите во Истанбул. Без разлика каде, можете да видите луѓе кои стојат покрај продавачите на школки и брзо јадат школки со придружба на лимон. Особено некои места и области на Истанбул се познати по своите вкусни и уникатни школки на пример: Еминону, Бешикташ и Бејоглу.

6-Симит со чај:

Кружни лебови со сусам одблиску за турски појадок

Кога некој ќе каже Истанбул, сигурно е дека на повеќето од нас им паѓа на ум една од најпознатите прехранбени навики за симит. Освен тоа, кога чајот ќе се придружи со симит, тоа станува единствено искуство. Не е завршено! Ќе ви го известам најдоброто место за да ја пробате оваа едноставна, но единствена комбинација на симит и чај. Дали ѕвони? Да, секако зборувам за Ускудар со прекрасен поглед на Maidens Tower. Не е важно времето кога сакате да го доживеете ова искуство, Maiden Tower е најдоброто место да го пробате. Дури и наутро или во доцните ноќни часови. треба да го пробате. Ако сакате да го направите позабавен, можете да се придружите на турите на Анадолиската страна на Истанбул: Кадикој и Ускудар, при патувањето можете да пиете голтка од вашиот чај додека го јадете вашиот симит и ја откривате анадолската страна на Истанбул.

7-Манти:

Турски манти манлама на чинија со црвен пипер, сос од домати, јогурт и нане

Првично градот Кајсери е познат по Манти во Турција. Сепак, можете да пробате исто толку добри манти како и оригиналните што се прават во Кајсери, дури и во Истанбул. Тоа има посебно значење во турската култура и навистина е тешко да се најде некој што не сака манти. Значи, доколку сакате да бидете дел од овој љубовен синџир, еве го мојот предлог да влезете од врата: Bodrum Mantı & Cafe кое се наоѓа во областа Арнавуткој во Истанбул, ги чека посетителите да уживаат.