Има познати туристички атракции во Истанбул, како што се Босфорскиот мост, Моминската кула, Света Софија и Сината џамија. Но, ако мислите дека сте и гурман покрај истражувач, во вашиот туристички водич треба да ги додадете местата во градот од кои се прави традиционална турска храна.

Турска кујна од отоманската ера

Истанбул е град во кој коегзистираат многу култури и од овој аспект е сличен на турската кујна. Турската кујна е подобрена со многу други кујни од исток кон запад и се појавува стотици години. Отоманската кујна има и широк спектар на вкусови, од слатка до солена храна, користејќи ја оваа синтеза на културата. Особено за време на Отоманската империја, јадењата направени во кујната на палатата преживеале до денес и почнале да се прават во нашите домови. Рестораните кои служат отоманска кујна лоцирани во Истанбул се одлична туристичка атракција за оние кои сакаат да го посетат градот во оваа смисла. Ако не сакате да го напуштите Истанбул без да јадете незаборавни оброци, проценете ги можностите за патување што ќе ги имате со Истанбулската туристичка карта.

Ајде да пробаме неколку отомански јадења кои се уникатни јадења од турската кујна. Ветуваме дека ќе се заљубите во традиционалната турска храна! За да не кажете дека јадете само „ќебапи или донер“ во Истанбул, треба да пробате неколку од овие јадења“.На Хункар му се допадна", како што имплицира името, е традиционална турска храна која преживеала до денес, излегувајќи од кујната на Отоманската палата. Месото е една од најважните состојки што се користат во турската кујна, а познатите ресторани лоцирани во Истанбул се исто така доста амбициозни за месото Што се однесува до Хункар Бегенди, јадењето се состои од модар патлиџан, брашно и месо.

"Обвивка со листови од цреша" стана уште еден уникатен вкус кој е една од традиционалните турски јадења. Особено во отоманската кујна заедно се користат слатки, солени и кисели вкусови. Ако кажете дека сум веган/вегетаријанец, ова солено-кисело јадење можеби е само за вашите пупки за вкус.Со туристичката карта на Истанбул можете да ги посетите и запознаете најпопуларните прехранбени туристички атракции во Истанбул.

листа-на-популарна-традиционална-турска-хранаТрадиционална турска храна со зеленчук или месо

Иако турската кујна е позната по своите јадења направени со месо, таа исто така има голема содржина на зеленчук поради плодната почва на Турција. Затоа, турските ресторани нудат доста удобни и вкусни можности за начинот на исхрана на веганите/вегетаријанските туристи. За туристите кои сакаат да пробаат традиционална турска храна со месо, многу ресторани обезбедуваат различни вкусни и сочни јадења со месо.

Едно од најпознатите јадења од зеленчук типично за турската кујна е „Мујвер“, одлична опција за љубителите на тиква. Мујверот е опција за вегетаријанска храна, но излегува дека е вкусна традиционална турска храна.

Обвивка од зелка е уште една вкусна традиционална турска растителна храна која можете да ја најдете само во турската кујна, а се прави со ставање ориз во зелка. Ви препорачуваме да го пробате ова релативно здраво и уникатно јадење пред да имате предрасуди!

Модар патлиџан е главен зеленчук кој често се користи во турската кујна и бил една од незаменливите прехранбени состојки на Отоманската империја. За љубителите на зеленчук“,Imambayıldı", уште една традиционална турска храна, се прави со модар патлиџан и обоена со друг зеленчук како домати. Ајде да видиме неколку примери на традиционална турска храна направена со месо, која е најсакана и најконзумирана од туристите и е незаменлива за турскиот народ. 

Првиот од овие примери е Искендер ќебап, кој се состои од вкусни состојки како што се јогурт, путер, донер за сечење и сос. Оваа традиционална турска храна, која го добила името по таткото на рецептот, можете да ја јадете во најпознатите ресторани и занаетчиски ресторани во Истанбул. Туристичката карта на Истанбул ви нуди погодни можности и безбедни опции за посета на најпопуларните туристички атракции додека сте уживајте во турската кујна.

Ресторани за традиционална турска храна

Најпознатите ресторани во Истанбул ви дозволуваат да јадете традиционална турска храна со највисок квалитет. Една од најважните специјалитети на Турска кујна е да ги направите јадењата вкусни со користење на многу традиционални масла и вкусни зачини. Можете исто така да ги посетите турските ресторани кои ги служат овие јадења и да додадете вкус на вашите семејни патувања во Истанбул со тоа што ќе имате туристичка карта во Истанбул. Istanbul Tourist Pass ви нуди многу можности за разгледување на знаменитостите, заштедувајќи ви време и пари.

За оние кои сакаат да ја пробаат турската кујна додека ги гледаат природните убавини и историските знаменитости на Истанбул, Крстарење за вечера по Босфор е одлична опција за туристичка атракција. Мостот Босфор е исто така познат меѓународно и меѓу најважните места во градот. Со опциите за екскурзија обезбедени од Istanbul Tourist Pass, можете да имате гастрономско искуство со традиционалната турска храна и можност да патувате во Истанбул со Крстарење за вечера по Босфор.

Доколку барате познат и луксузен ресторан за турска кујна лоциран во Истанбул, Beyti Istanbul е токму опцијата што ја барате. Ресторан Бејти се наоѓа во областа Кучукчекмеџе во Истанбул и е една од најпопуларните точки на интерес за домашните и странските клиенти од 1940-тите и е прилично позната туристичка атракција. Ресторанот Бејти, со својата стилска локација и традиционалните турски рецепти за храна пренесени од татко на син, е еден од најпознатите ресторани во Истанбул.

Често поставувани прашања

Што е традиционална турска храна?
Традиционалната турска храна може да вклучува ќебап, искендер, тантуни, кокорец и повеќе опции.
Како ја опишувате турската храна?
Турската храна туристите обично ја опишуваат како зачинета со многу месо.
Кој е националниот пијалок на Турција?
Ајран, пијалок направен од јогурт и вода, се смета за национален пијалок на Турција.
Кои се трите популарни турски кујни?
Баклава, манти и ќебап се најпопуларните турски јадења.
Што јадат Турците за вечера?
Традиционалната турска вечера може да вклучува кебап, ајран и баклава за десерт.