Пазарите на големо во Истанбул се насекаде, кои варираат помеѓу различни и многу производи. Овде ќе разговараме за тоа каде да најдете пазари на големо во зависност од вашиот избор.

истанбул-продажба на големо-пазари

Лалели:

Лалели е кварт на големо во Истанбул, познат по својот богат асортиман. Квалитетот на брендираната стока одговара на високите цени. Има производи за сечиј вкус, женска, машка и детска облека. Луѓето кои одат по стока на големо велат дека и за 4-5 дена е невозможно да се заобиколи целата територија. Овој пазар е погоден затоа што обично во една голема продавница се собираат сите марки облека. Исто така, предноста на Лалели is испорака од сите купувања стоки до хотелот или хотел по карго транспортна услуга.

Осман бег:

Осман бег е пазар на големо каде стоките се поевтини да 2-3 долари отколку во Лалели, но опсегот на стоки не е толку голем. Овој пазар има широк избор на машки стоки. Предноста на областа е што продавниците се наоѓаат на улиците, целата палета на мажи се наоѓа на едната улица, жените на другата и децата на посебна улица. За такви купувачи на големо ангажирани во една или повеќе фирми. Тоа е многу профитабилно.

Мертер:

Областа е пазар на големо со голема колекција на машки и детски стоки. Додатоци и разни производи. Покрај тоа, мини производство како текстилни погони и фабрики исто така лоцирани на овој простор. Областа е во близина Zeytinburnu и лесно е да се оди таму Метро or Метро автобус.

Зејтинбурну:

Позната област поради производството на горна облека и текстил. Асортиманот вклучува кожни производи, овча кожа палтакрзно палтаулица облека, и многу повеќе. Таму може да се најдат најевтините и најскапите производи. Може да отидете на Zeytinburnu користење на метро автобус или метро.

Базар на зачини:

Кратка прошетка од познатите Гранд Bazaar17th век Еминону Египетскиот Спајс Bazaar, отворен седум дена во неделата и е уште еден фаворит за барање сувенири туристите. Раздвижена гастрономски рај од 1664, ова е најдоброто место за собирање сушено овошје и јаткасти плодови, зачини, маслинки, Турски локум, масла и есенции од најдобар ред. Бронзените љубопитници блескаат на сонце и декадентниот мирис на свежо мелено Мехмет Ефенди кафе се спојува со аромата на свежа риба, со изненадувачки нетоксични последици.

Среда:

Раширена неделна афера во ултра-конзервативна област, огромна освојувачот среда (Средапазарот – камшикување овошје и зеленчук, јајца и суво месо, безобразни шилести, гаџети, брендирана облека и, добро, сè по најниски цени – не е место за слабо срце. Неорганизирани и целосно непослушни, немилосрдни продавачи на маси се шетаат меѓу преполнетите стоки, плачејќи ги цените и ставаат роба при најмал знак на интерес. Фаворизирана од локалното население, туристите се освежувачки отсутни, па чувајте ги камерите под тајни, прифатете челичен изглед и не воздржувајте се да им се придружите на роевите гневни мајки кои вртат низ планините од облека, бидејќи тие, без разлика колку е малку веројатно, ќе создадат повремен скапоцен камен. . Чантите и саканите треба постојано да се чуваат блиску.

Бешикташ:

Округ во Истанбул најпознат по своите црно-бело облечена фудбал тим   фанатични поддржувачиБешикташ е домаќин на неделникот Сабота чаршија тоа е сè освен двобојно. Освежително недостасува туристички тат, ова катна Паркинг претворен на 2 ката ризница е пред екстраваганција на свежа храна, пирамиди од розени домати и планини од краставици кои се навиваат по патека до вториот кат, каде што ќе најдете натрупани фабрички секунди, долна облека со сомнителен шари што ја продаваат уште посомнителни продавачи. , и необични накит по неодоливи цени. Внимавајте на блескавите прстени на прстени и на секаков начин на ресни, разнобојни боемски покривки. Мало импровизирано кафуле нуди добредојден одмор за опоравување и враќање назад.

Бакиркој:

Привлекувајќи мешавина од локалното население и туристите, оваа огромна Сабота тела – бела маса што се протега до брегот на Мармара – ги привлекува ловците на зделки со својот асортиман и квалитет на стоки, камшикувани од меѓународни продавачи од нациите што зборуваат турски и пошироко. Дизајнер чевли, чуден костим накит, необично домашна опрема, пирамиди од исклучителни органски производи, барајте и ќе најдете. Меѓу хаосот, жените со црвени лица како репка, облечени во бела облека со скроб, виткаат тесто со вознемирувачка енергичност, плескајќи го на тавчиња со козјо сирење и магдонос за да произведат традиционална традиционална напојување. вафли. Пазарот изгрева и заоѓа со сонцето.

Атмосферата и услугата во Истанбул се погодни за шопинг. Турскиот народ е добар во служењето и способноста да се пазари со нив. Тие се повеќе од среќни што ви ги продаваат производите што ги сакате по разумна цена за двете страни.