Во оваа статија ќе се нурнеме и ќе погледнеме каде да одиме и што да правиме во најблиските места до Црното Море кои се блиску до нашиот прекрасен Истанбул.

Шиле и Агва:

Şиле   Ајва се два града кои имаат неверојатен брег на морето Црното Море, и двете се релативно блиску до Истанбул (Шиле 78 км и Агва 110 км) што ги прави совршено место за посета во патување со крстарење од утро до вечер додека уживате во природата. На патот на Шиле може да поминете скриеното езеро што е навистина магично место бидејќи е скриено од главната улица далеку длабоко во шумата на околу 3 км, има шармантен поглед според местото во мала долина и дрвјата и небото се насекаде, има ресторан во кој се служи познатото свежо Турски појадок да јадете и да уживате додека гледате кон релаксирачкиот поглед. Исто така, едно од најпознатите и најневеројатните места за посета во Шиле е високото Şиле светилникот, тоа е светилник кој се наоѓа над мал пекол што го прави самото место навистина прекрасно да го мирисате ветрето на Црното Море и да направите неколку вистински и квалитетни фотографии за спомени!
По завршувањето на патувањето во Шиле, може да се упатите до малото мирно гратче Ајва, Агва досега е мал град кој навистина личи на полуостров, бидејќи е опкружен со вода речиси од секаде, на север го има брегот на Црното Море, на исток и на запад има две мали реки кои директно се влеваат во Црното Море. На овие две реки имаат изградено неверојатни ресторани, овие ресторани служат добра храна особено кога станува збор за Морска храна. Може да ги видите и старците во нивните чамци како ги водат луѓето на мало патување во реката додека гледаат наоколу во природата.

Kilyos In Kumköy (Селото на песокот):

Киљос е мало село лоцирано на брегот на Црното Море во Истанбул, оддалечено само 30 км Плоштад Таксим и можете да стигнете таму со мало патување во автомобилот или со користење на метрото М2 до последната метро станица Крстиосман а потоа упатете се со малите автобуси кои ве носат директно до главниот плоштад на Киљос. Kilyos има хотели, куќи за гости и ресторани отворени во текот на летото, како што е Mi Norte, исто така, можете да го пробате неверојатниот Парк Мандалин. Топлата убава песочна плажа што го направи градот познат е отворен од 8 до 6 часот со мала надокнада, има гужва во летата особено за време на викендите, но не толку гужва во работните денови. Ќе забележите дека многу локални жители и туристи од Истанбул утрото се упатуваат кон Киљос за да добијат малку тен и да уживаат во топлото убаво сонце далеку од метежот и вревата на градот.

Карабурун (Црниот нос):

Името може да биде збунувачки за секунда, го нарекоа црно според локацијата на морскиот брег на Црното Море, и добро носот затоа што изгледа како нос на картата. Тоа е многу мало и мирно село кое се наоѓа на северозападната страна до новата Аеродром во Истанбул. Оддалечен е околу 57 км Плоштад Таксим за што ќе биде потребно помалку од еден час за да стигнете таму возејќи. Посебната работа за тоа село што сакам да ја спомнам е што според големината е многу чисто и прекрасно село, има многу добри ресторани кои служат домашно готвење квалитетна храна, а морскиот брег е песочна и убаво.