Истражете ги островите:

Започнете со регионот Мармара кој има многу природни убавини кои се достапни од Истанбул секојдневно. Принцовите острови може да биде добар начин да го започнете патувањето. Има девет од нив, но најпозната е Büyükada. Обезбедува совршено одмор за да поминете мирен ден. Фати траект од Кабатас област или Камионџија област за да стигнете овде. Ќе бидете воодушевени од традиционалните куќи, природата и вкусните опции за храна. Исто така, треба целосно да го посетите  Музеј на принцовите острови каде што можете да дознаете за историјата на островот. Доколку уживате во патувањето, упатете се кон Хејбелијада во друг ден. Најдобро е за сончање и пливање. Ако одвоите цел ден на овие прекрасни острови, ви ја препорачуваме турнејата на островите на принцовите за да ги посетите овие острови по ред.

Посетете ги познатите туристички градови:

Има многу места каде што можете да одите со автомобил и треба половина час да стигнете до таму. Еден од нив е Киљос кој е туристички град чии прекрасни плажи привлекуваат посетители во текот на летото. Исто така, на многу места лоцирани во Киљос секоја година се одржуваат разни забави, концерти и фестивали. Затоа, погрижете се да проверите за настаните пред да го посетите местото. Идеален е за еднодневно патување на плажа или за долга и забавна ноќ. Исто така, далеку од хаосот во градот, можете да ја јадете најсвежата и највкусната риба во Истанбул. Кајихане, лоциран во Киљос, може да ве натера да заборавите дека сте во Истанбул додека уживате во прекрасниот поглед. Друго место кое е прилично блиску до Kilyos е Белградска шума. Тоа е доста популарно меѓу локалното население кое бара мирна и релаксирана средина. Со околу 5000 хектари пошумено земјиште, нуди одлична можност за долги пешачење. Популарни се и коњичкиот центар во шумата и арборетумот. Значи, одвојувањето цел ден за уживање во неговите понуди може да биде добра идеја. На азиската страна на градот, Şиле е доста популарен за секојдневно бегство. добри хотели и ресторани. Тоа е претпочитана дестинација за состаноци за компаниите. Исто така, вреди да се види и малото рибарско пристаниште.

Дневно патување полно со авантури:

Ако барате авантура во близина на Истанбул, можете да научите многу работи за тоа античкиот град Троја со дневно патување. Приморскиот град на Чанаккале се наоѓа во регионот Мармара. Тоа е во близина на областа Галиполи со голем број историски точки за посета. Турнејата Троја и Галиполи во длабочина ќе го прошири вашиот хоризонт со работите што ќе ги научите за овие археолошки места. на огромен Тројански коњ споменикот е она што посетителите доаѓаат да го видат. За подобро разбирање на историјата, можете да ја испробате турнејата Галиполи која е дневна турнеја наменета исклучиво за истражување на воените споменици и боиштата на Полуостров Галиполи.

Земете лет и откријте ја историјата:

Има и други места кои не треба да ги пропуштите при посета на Истанбул и Ефес е еден од нив. Античкиот град има добро сочувани споменици: Куќата на Дева Марија   Храмот на Дијана се главните места што треба да ги посетите. Освен ако не сакате сами да истражувате, најдобриот начин за посета е дневната турнеја во Ефес, каде што ќе ве однесат до познатите места од искусни водичи. Бидејќи турнејата ги вклучува цените на авиокомпанијата, нема да треба да размислувате за превоз. Друга целодневна обврска која вклучува лет е Памуккале. Тоа е една од најпопуларните атракции во Турција. Со дневно патување до Памукале, ќе го посетите Карахајит која е позната по својата Црвена изворска вода. Исто така, не треба да го пропуштите Јераполис кој познат грчко-римски град. Патувањето нуди многу можности да се опуштите и да направите неверојатни слики.

Посетете ги најстарите градови на Отоманската империја:

Бурса ужива многу посетители од целиот свет секоја година поради неговата локација, вкусните ресторани и прекрасната историја. Како прв главен град на Отоманската империја, градот има прекрасни џамии и гробници кои може да се сметаат за посебни дела од архитектонската историја. Бурса е позната по традиционалното турско јадење наречено Искендер. Садот се состои од döner ќебап се подготвува со топол доматен сос врз парчиња леб и се служи со јогурт. Всушност, името го зема од неговиот пронаоѓач, Искендер Ефенди, кој живеел во Бурса кон крајот на 19 век во Отоманската империја. Исто така, ако сте во посета во текот на зимата, можете да истражувате надвор од градот. Во близина на градот, на Планина Улудаг е познат по своите одлични локации за скијање.