Ова е причината зошто туристите доаѓаат од целиот свет, една од најневеројатните природни карактеристики на земјата е нејзината планина.

истанбул-планини

Планина Арарат:

Ова е еден од најважните планински масиви во цела Турција. Тоа е исто така највисоката планина во Турција. Планината со својот врв покриен со снег е дом на два заспани вулкански конуси, Големиот Арарат   Мал Арарат. Голем Арарат е највисок врв во Турција. Убавината на планината е тотално шармантна. Може да се каже дека вашето патување во Турција е нецелосно без посета на планината. Ова е едно од најубавите Истанбулските планини дека ќе бидеш сведок.

Хасан Даги:

Ова е можеби најубавиот планински врв што може да го видите во Турција. Основата на планината е зелено поле кое целосно ќе ви го впие умот. Ова во основа е еден неактивен стратовулкан лоциран во Аксарај провинција Турција. Доколку сакате да фотографирате прекрасни планини, тогаш ова би можело да биде идеално место за вас. Областа на планината е навистина фасцинантна, зелениот пејзаж во подножјето на планината е главната атракција на местото. Едноставно не можете да си дозволите да го пропуштите ова место додека ја посетите Турција.

Кулиндаг:

Ако сакате одличен викенд. Само изнајмете една од овие планински куќи во шумите на Областа Пикос, блиску до центарот на Истанбул по поволни цени, уживајте во шармантниот пејзаж, знаејќи дека секоја куќа има соба и бања. Планината е фасцинантна со своите шуми и зелените пејзажи што ја прават убавина во близина на Истанбул. Дефинитивно вистинско искуство на релаксација.

Зирве Даг Еви:

Се наоѓа во државата Когали, неговите соби нудат прекрасен поглед по атрактивни цени. Погодна е опција за деца со игралиште и мала зоолошка градина, како и простор за кампување.

Машукие:

Тоа е зелен рај што го прави најдобар избор за прекрасен викенд во природа. Се наоѓа помеѓу Картепе   Sapanca региони. Има прекрасни потоци, водопади и зелени шуми. На брегот на реката нуди многу ресторани кои служат свежа морска храна. Содржи и црева „Кансу“ кои ви даваат врвно искуство.

Мудурну:

Тој е еден од градовите на државата Болу, каде и да одите ќе ја видите историјата низ нејзините стари куќи. Можеби ќе сакате да го посетите за време на викендите, особено во сабота кога е отворен популарниот пазар, а ако имате намера да останете, има антички хотел кој датира од пред 170 години, Хачи Сакирлер по разумни цени што нуди и појадок и ручек.

Планините Кацкар:

Уште една фантастична турска планина за искачување и истражување, Кацкар се наоѓа во прекрасната Турција регионот на Црното Море чија природна алпска убавина често се споредува со Швајцарија, поминете покрај дивите цвеќиња и овчарите со нивното стадо и предизвикајте се да го достигнете врвот на околу 4 км.

Ридот Бујукада:

Ретко место далеку од сиот хаос и градските звуци, можете да уживате во тишината што ви ја нуди што ќе ве натера да ги фрлите вашите неволји во височина, можеби дури и да го слушнете сопствениот глас. Глетката е фатално убава, најубавиот дел е да седнеш и да се напиеш убав чај, за да се искачиш на ридот треба да се искачиш 1КМ угорнина. Во основа е голем остров на врвот, тивок, мирен за слушање на звукот на природата. Исто така, ќе забележите многу велосипедски тури што го прави добро искуство за обид. Главниот совет е да отидете на островот рано наутро на првата продавница и да ја завршите прошетката по ридот пред жешките преси. Тоа е одлична глетка која вреди за целиот замор и умор.

Постојат многу убава атракции во Истанбул и во негова близина, за да го добиете најдобриот можен поглед, можеби ќе сакате да се искачите на планина и да го направите вашето патување вредно за споменување. Многу од понудените погледи вредат за сите работи што ги правите за тоа, тоа е прилично авантура.