Првиот ден:

Секој сака да го започне денот од импровизација in Бејоглу, можеби сте размислувале да резервирате хотел и таму, наутро по турскиот појадок во хотелот и ќе се подготвите, прво да се спуштите на плоштадот Таксим, а потоа да прошетате низ Улица Истиклал. На улицата Истиклал ќе најдете многу мали ресторани и продавници. Откако ќе ја завршите улицата Истиклал, која може да потрае околу 1-2 часа, ќе пристигнете до Кулата Галата, Силно препорачувам да го посетите. Потребен е само еден час да се помине на кулата со нејзината неверојатен панорамски поглед, ќе совршени снимки на европски и анадолски Босфор од патувањето со крстарење. Откако ќе завршите и ќе бидете подготвени да одите, време е да одиме на друго место и да ловиме некое место за да ручаме таму. Откако ќе се спуштите од Бејоглу одејќи кон Karakoy трамвајска станица и се упатувате директно до Султанот Ахмет трамвајска станица. Првото нешто што треба да направите е да се упатите кон Султанахмет Кефтерџи, тој има едно од најдобрите турски ќофтиња на скара (Мрежа Ќофтиња) во Истанбул. Откако ќе завршите со јадење, се упатувате директно во Плоштад Султан Ахмет што е неверојатно со паралелата на Сина џамија со Базиликата Света Софија. Можете да влезете во сината џамија и да ги видите неверојатните столбови и сводови, има 5 главни куполи, шест минариња и 8 споредни куполи. Се смета за една од последните големи џамии од класичниот период. После тоа, упатете се директно кон Базиликата Света Софија и посетете ја нејзината неверојатна зграда и музеј. Ова мало патување на плоштадот Султан Ахмет ќе одземе 3-4 часа од вашето време, но верувајте дека ќе вреди. После тоа е време да се напиете малку свеж воздух, упатете се кон трамвајот, а потоа кон Кабатаş, по пристигнувањето одиме кон Бешикташ. Во Бешикташ можете да вафли или Кумпири, а потоа завршете го денот одморајќи се во а бар на покривот во Бешикташ уживајќи во морскиот ветар и неверојатниот поглед.

Втор ден:

Во вториот ден ќе го започнете денот од вашиот хотел во Плоштад Таксим повторно, препорачувам да ја посетите Голема чаршија in Бејазит, ќе ви одземе многу време но навистина вреди. Ќе најдете сè што можеби ќе ви треба за вас или за некои подароци што треба да ги вратите дома со вас. Има Калиграфија продавници за да напишат нешто на чаша или некои специјални хартии за закачување на ѕидот. Исто така, можете да изберете некои неверојатни подароци како турски локум (Локуми), кој доаѓа во специјални пријатни кутии со вкус на неверојатни свежи вкусови, особено локум од роза, ф'стаци итн., исто така, имаат многу мали спомен-подароци што конкретно се однесува на Истанбул, како на мини кулата Галата, мини Сината џамија и исто така познатата Моминска кула. Тие имаат многу видови на артефакти за купување како подарок, а исто така можете да ги купите како налепници за да ги закачите на фрижидерот. Ако најдете малку време да го пополните вашиот ден, можете да одите до линијата на метро М2 до Јеникапи и потоа да се возите во Мармарај железничка линија и упатете се до метро станицата Üsküdar. Ќе уживате убавината на на море и изгледот на стариот Девица кула. Пред Maiden Tower имаат многу дрвени столчиња и маси за да уживаат во класичниот турски чај додека ја гледаат и дишат природата. Во Ускудар можете да се упатите во ресторанот Канаат и ви препорачувам да го имате и да го вкусите познатото Искендер ќебап оброк. Тоа е многу познато турско јадење направени од месо и сос од домати, и додаваат ладен јогурт, а потоа го истураат со вкусниот топол путер откако ќе вкусите, задоволство ми е да ви кажам „добредојдовте во турската отоманска кујна“.