Чувство како минато во Фатих:

Чувство-минато-во-фатих

Плоштадот Султанахмет е срцето на Фатих и совршена почетна точка за пешачење во септември. Тоа е местото каде што можете да ја прескокнете турата на Света Софија, а потоа да го откриете штандот на џамијата Султанахмет гледајќи еден кон друг. Други опции за посета на историски места се турнеја со водич во палатата Топкапи, паркот Гулхане, обиколка на базиликата цистерна. Подобро е да ги посетите тие места со искусен водич за да го направите вашето пешачење поинтересно. Ако сакате да купите сувенири, Големата чаршија или Базарот на зачини не се премногу далеку од овде. Ако ви треба енергија за да продолжите за пешачење, има многу вкусни опции како турски ќебап или донер кои лесно можете да ги најдете низ чаршиите. Ако сакате да вкусите малку улична храна која е посебна за Истанбул како што се костенот на скара или симитот, сигурно ќе ги најдете по улиците. Бидете сигурни дека имате турнеја на стариот град на Истанбул кога ќе го посетите Истанбул.

Балат, кој е уште еден агол на Фатих, е интересно место да го започнете вашето откритие со пешачење. Популарен е со своите шарени згради и брзите падини. Буквално, улиците Балат се најдоброто место за фотографирање за Инстаграм ????. Можете да најдете добро украсени кафулиња за да одморите некое време. Покрај тоа, има мали продавници во кои можете да најдете интересни сувенири. Покрај тоа, има некои уметнички студија кои треба да ги погледнете, доколку сте заинтересирани. Во близина, има некои историски места за посета, а Грчката вселенска патријаршија, црквата Света Марија се само две од нив. 

Забава во Таксим:

 Улицата Истиклал е центарот на Таксим и може да биде одлично потекло за вашето шетање. Се наоѓа помеѓу плоштадот Таксим и кулата Галата. По улицата, можете да најдете што сакате. Ако ви треба енергија за пешачење, има многу ресторани од традиционална турска кујна до универзални вкусови. Но, ако сакате да вкусите некоја улична храна, влажниот хамбургер е најдобриот избор за да пробате овде. Ако сакате да одморите, има и модерни и старомодни кафулиња. За највкусниот одмор, можете да отидете во Мандабатмаз за да го вкусите најдоброто традиционално турско кафе. Освен тоа, треба да бидете подготвени за некои изненадувања како одење. Може да слушнете позната песна од кој било агол на улицата или да видите прекрасна зграда на крстосница како што е црквата Свети Антоан.

Галата, кој е уште еден агол на Таксим, е одлично место за почеток на неверојатно пешачење. Можете да ги направите најубавите фотографии од Истанбул во уличната тура Галата бидејќи погледот на градот е неверојатен. Како што се приближувате до Кулата Галата, можете да најдете мали продавници за сувенири како што се винтиџ облека, рачно изработени нараквици/ѓердани итн. Ако ве интересира некоја носталгија, можете да најдете и некои антикварници. Понатаму; Топхане и Каракој, кои се блиску до Галата, имаат многу вредни уметнички галерии и музеи за посета. Музејот на невиноста, музејот Пера и СОЛ Галата можат да бидат некои станици на вашата уметничка прошетка во Истанбул.

Освежување во Büyükada:

Освежување-во-Büyükada

Тоа е најголемиот остров на Принцовите острови и одлично место за пешачење. Покрај морскиот брег, се наоѓаат слаткарници и мали продавници за одмор. Можете да најдете вкусен сладолед со различни вкусови. Кога почнавте да одите по улиците на Büyükada, можете да бидете фасцинирани од привлечните згради и нивните неверојатни градини. Бидејќи е остров, повеќето улици овде се наклони. Ако сте уморни по искачувањето на брза падина, сезонските ветрови ви помагаат да се опуштите. Но, бидете доволно трпеливи и амбициозни за да ја видите црквата Аја Јорги, која е на крајот од вашето одење. Магичниот амбиент на црквата и шармантниот поглед на морето вредат за вашата прошетка. Кога ќе зајде сонцето, можете да се вратите на морето и да пробате свежа риба со вкусните аперитиви.

Истанбул е фантастичен град во сите годишни времиња. Сепак, септември е најмирното време за да дојдете и да доживеете уникатно искуство. Исто така, одлично е да имате искусен водич како компанија долж улиците на Истанбул за да го направите вашето искуство совршено.