Пат 1: Емирган-Каракој

Емирган-Караккој

Кога ќе појадувате, само земете ја вашата омилена книга и тргнете по патот кон Парк Емирган. Изберете павилјон со убава боја и седнете. Читањето книги ја дава најголемата радост во овој парк и не заборавајте да нарачате чај, секако! Исто така одлични опции за задоволство се Емирган Сутиш и Çınaraltı Kahvesi. Музеј Сакип Шабанци ве чека да ја посетите пред да одите во автобус.

Сега е време да се преселиме во Bebek, привлечен крајбрежен кварт познат по своите продавници за вафли, откако уживаше во спокојството. Вкусните вафли на Кемал Уста можат да ве создадат поенергични до крајот на денот во Бебек. Можете да видите Парк Бебек и историскиот генерален конзулат на Арапската Република Египет додека одите.

Прошетајте долго покрај морето и вдишете го солениот и чист воздух, откако ќе излезете од автобусот за Бешикташ.  Бешикташ има многу привлечни алтернативи како IПоморски музеј во Станбул и Аркада на Бешикташ. Може да најдете дури и симпатизери на фудбалскиот тим Бешикташ како извикуваат слогани со нивните тимски униформи ако е ден за натпревар. Можете да се чувствувате како навивач на клубот Бешикташ со посета на стадионот со турнеја на стадионот на Бешикташ. Чувствувајте се подмладени од перспективата на морето пред Üsküdar.

Одиш кон Бејоглу со автобус после Бешикташ и тргнување со пешачење од Плоштад ТаксимОдење по улицата Истиклал и доживување на бурната атмосфера, Кулата Галата се чини дека ја открива својата вековна приказна. Кога ќе стигнете Karakoy, веќе е вечер. Каракој е Историски Полуостров сосед со неговото историско потекло кое се покажува додека се шетате по Банкалар Авенија и антички канцелариски блокови. Каракој беше опишан од италијанскиот писател Едмондо де Амичис како „место каде што целиот Истанбул оди од изгрејсонце до зајдисонце, во форма на илјада шарени бранови, како да е парада“.

Мислејќи дека станувате гладни, Ресторан Karaköy е идеално место за оброк што ви дава можност да го вкусите Турска братучетка и искусете го локално. Mükellef Karaköy ќе ви го понуди своето мени подготвено од познатиот готвач Арда Туркмен со широк спектар на вкусови. Напијте се на пијалок во Божествена на крајот од денот и чувствувајте се смирени со квалитетна џез музика.

Пат 2: Ченгелкој-Бостанци

Ченгелкој-Бостанци

Носталгија во Ченгелкој е една од задолжителните работи во Истанбул бидејќи ве опкружува носталгичната атмосфера и повеќе од кога било се сеќава на вашите спомени во есен. Најпопуларните локации за посета во Ченгелкој се улиците на старите павилјони како реликвии на вековите, чоколади и продавници за крем. Ако сакате да пиете чај и да гледате поглед на морето, клупите покрај морето се одлични опции. На Црквата Аја Јорги ви посакува добредојде за историски тајм лапсСутиш Абдула Ага Јалиси е популарен во неговото мени за појадок за сите видови омлети.

Кадикој го обезбедува својот долг брег до Ускудар и Малтепе ако сакате да се изгубите на патиштата на азиската (анадолска) страна. Пристаништето Кадикој е првата станица. Чекор во Кадикој Аркада по симнувањето од траект каде што можете да најдете мала чаршија, продавници, кафулиња и ресторани. Вие сте добредојдени додека навлегувате подлабоко од познатите Статуа на бик   Носталгичен трамвај. Прошетка до морето, кон Мода. Морскиот брег на Мода е полн со луѓе, особено млади возрасни за време на празници и викенди. Сега е вашето време да уживате во убавината откако ќе откриете соба на тревата. Следете Каламиш и стигнете до Фенербахче парки. Можете да изнајми велосипед како пријатна опција за превоз.

Чувствувајте се освежени, упатете се кон Авенија Багдад. Оваа авенија е позната по своите продавници што продаваат светски познати производи и нејзината должина се протега низ целиот Кадикој. Пристаништето се појавува по напуштањето на овој привлечен центар, талкајќи до морскиот брег. Принцови Острови може лесно да се стигне и вашето патување да се прошири.

ФЕСТИВАЛИ И НАСТАНИ

  • -Филм Екими
  • -Еким фестивали
  • -Fazıl Say на концерт
  • -Софи Зелмани

При изборот на локациите и должината на рутите по ваша желба, не заборавајте да ја искусите турската култура со Виртуелни дервиши шоу.

И двете страни се домаќини на историјата на Истанбул со нивните сè уште непознати мистерии. За да истражите повеќе, можеби ќе претпочитате Тури во Üsküdar и Kadıköy or Тури на улицата Истиклал-Бејоглу.

Дојдете да уживате во Истанбул, градот кој не спие!