Има неколку предности за патување во ноември. Климата е многу подобра од летната жештина. Сè уште е пријатно со удобни температури во просек околу 16.4°C. За совети, можете да спакувате облека што можете да ја наслоните бидејќи времето е сè уште топло. Доколку не сте чувствителни на промена на температурите во текот на денот, доволно би ви биле џемпер или јакна. Исто така, гужвите на градските атракции се поуправливи. Можно е да ги посетите Отоманските мошти во Стариот град без да стоите во долги редици. Намалувањето на бројот на туристи го олеснува шетањето низ населбата.

Во текот на ноември, многу хотели се префрлаат на цени за вонсезона, што на некои места може да резултира со значителни заштеди. Затоа, можете да претпочитате да останете во близина на Стариот град бидејќи може да има намалувања на цените. Tomtom Suites е автентична зграда во Истанбул која ја отсликува социјалната историја на заa. Друга опција може да биде Sub Karaköy Hotel кој гарантира дека гостите можат брзо и лесно да стигнат до многу локални точки на интерес. Се наоѓа во Karakoy и погоден за опции за разгледување и локални атракции. Додека престојувате во овие удобни и кул хотели, уживајте во градот кој оживува со бои. Во ноември сè уште се чувствува топлото време во градот. Најпријатно време за доживување на класиците во Истанбул е рано наутро или подоцна во текот на денот. Кулата Галата нуди прекрасен поглед на градот. Се наоѓа северно од Златниот рог во квартот Галата. Има одличен плоштад во основата на кулата Галата каде што можете да уживате Турско кафе   Турски локум додека луѓето гледаат на терасата. Потоа шетајте низ кулата Галата додека ги учите приказните, митовите и легендите за историјата на посебното место.

Истанбул моментално е едно од културните жаришта на Европа. Шетањето низ населбите на Истанбул и откривањето музеи може да биде добра идеја за љубопитните посетители. Уметничката прошетка може да започне од улицата Истиклал, која е најпопуларната улица во Истанбул. Не може да има подобар почеток од прошетка во Бејоглу бидејќи е дом на многу историски згради на амбасади и ресторани. Одете додека не стигнете СОЛЕТА Галата. Можете да пристапите до илјадници печатени и дигитални ресурси и да уживате во вкусниот ручек таму. После, упатете се кон Истанбулскиот музеј за модерна уметност и посетете ја „Два архива, еден избор: трагање по стапките на Ара Ѓулер во Истанбул“ која е соработка помеѓу Истанбул Модерн и Музејот Ара Ѓулер. Ара Ѓулер е познат турски фоторепортер, познат како Истанбулско око. Изложбата ќе трае до 17 ноември. Таму, можете да уживате во вкусен ручек во Soho House Istanbul. Откако ќе се одморите малку, погледнете го Музејот на Пера кој е едно од местата каде што ќе бидат домаќини 16-то Истанбулско биенале. Курирана од Николас Бурио, тематското биенале „Седмиот континент“ ќе се одржи на три локации: Терсане Истанбул, Музеј Пера   Големиот остров од 14 септември до 10 ноември.

Цветовите сè уште цветаат во ноември. Додека шетате низ една населба, можете да видите куп рози во близина на тротоарите. Уживајќи во толку убаво време, можеби ќе сакате да истражите област која има најбогата историја во Истанбул. Балат има уникатна атмосфера со шарени куќи. Во Мистериозната прошетка во Стариот град, ќе ги откриете фасцинантните улици, ќе видите синагоги, цркви и византиски остатоци. Доколку претпочитате целодневна турнеја за посета златниот рог исто така, крстарењето по Босфор може подобро да одговара на вашите потреби. При посета на некои од познатите историски локалитети на Истанбул, ќе можете да ги видите двата континенти, Европа и Азија, со можност за фотографирање на мермерни палати, антички вили од отоманската архитектура. Сезоната на морска храна оживува во текот на есента и зимата во Турција. Меѓу сите специјални јадења, Хамси, една мала риба од црноморскиот регион на Турција, вреди да се проба. Во Истанбул можете да најдете различни видови јадења со хамси. Највисоката сезона завршува околу средината на февруари, затоа мора да пробате хамси кога сте посета на Истанбул во ноември. Сетот Balık е познат по вкусните турскиот мезе и свежа риба. Ресторанот Yelken има прекрасен поглед на Босфор со иновативни вкусови подготвени од познати готвачи. Двата ресторани се наоѓаат во Sariyer, која е област позната по рибните ресторани.