Посетете го Кадикој:

Посетете го Кадикој

Може да го започнете летниот ден со пиење кафе во прекрасно кафулиња во Кадикој, како што се Монтаг печење кафе. Ако сакате да се препуштите себеси, можеби ќе имате а Турски појадок во Нелипид Гурме и уживајте во откривањето на локалните вкусови. Бидејќи ја добивате вашата енергија, време е да одите по него море во Кадикој и чувствувајќи ги освежувачките ветришта. Кога ќе стигнете море во Мода, треба да пробате малку сладолед или да испиете чаша свежа лимонада во стари слаткарници. Освен тоа, можеби е одлична идеја да организирате едноставен пикник на морето под дрвјата додека го гледате зајдисонцето. Во тој момент, треба да се привлечете од боите на небото на Истанбул и да бидете подготвени да направите некои фасцинантни слики. Кога ќе дојдат ноќите, може да одите на вечера во а турски мејхане, каде што можете да уживате во свежа риба и турски раки во Кадикој. Piraye Taş Plak Meyhanesi е еден од нив и можете да уживате во вашата вечера во неговата привлечна атмосфера. По убава вечера, може да одите да се забавувате во текот на ноќта во пабови во Кадикој. Можете да најдете убаво место за вашиот музички вкус. На пример, ако сакате џез и блуз, можете да го посетите Шафт без двоумење.

Направете обиколка на Босфор:

Земете-а-турнеја-на-Босфор

Преземање на турнеја на Босфор е класична активност за уживање во Истанбул и се чувствувате подобро во најжешките денови од летото. Може да се качите на некој од тие фериботи во Еминону or Кадикој. Во зависност од нивните маршрути, тие тури може да траат 2 или повеќе часа за да можете да одлучите според вашата желба. Дури и вие претходно присуствувавте на една од тие тури, сè уште има многу тури кои се разликуваат со нивните рути и ветувања. На пример; можете да уживате повеќе ако изберете да присуствувате на турнеја на вечера во Босфор и шоу на крстарење. Значи, можете да гледате Истанбулско небо дење и ноќе и уживајте во вашето време со забавни емисии. Покрај тоа, можете да го комбинирате вашето крстарење по Босфор и разгледување на Златниот рог или крстарење по Босфор со разглед на градот. Само бидете сигурни дека можете да направите обиколка на Босфор во секое време од летните денови и да уживате во неа..

Посетете ги принцовите острови:

Принцовите острови се исто како оаза среде пустина во лето. Можете да се качите на фериботи од Еминону или Кадикој за да одите на тие острови. Секој од нив има своја убавина, сепак Големиот остров е најголемиот и најпопуларниот. Пред да ја истражите Бујукада, може да појадувате во тие мали кафулиња на морскиот брег. Додека одите по улиците, ќе видите шармантни градини со прекрасни куќи. Може да изнајмите велосипед, но тој може да исцрпува наместо забавно, бидејќи има многу падини и е лето. Веројатно, подобро е да одите полека и да ги почувствувате деталите на вашите начини. Весели птичји песни, освежителни ветришта, весели дрвја, поспани мачки и повеќе... Како што се приближувате до врвот на ридот, вашиот поглед станува неверојатен и бидете сигурни дека ќе фотографирате. Кога стигнавте Црквата Аја Јорги, можеби ќе ја привлечете неговата фантастична атмосфера. Може да се одморите во градината на црквата и да бидете среќни кога знаете дека враќањето на морето ќе биде полесно. Ако посетите и други острови, можете да присуствувате на целодневна турнеја на Принцовите Острови.

И покрај оние најтопли денови на летото; ако знаете што треба да се чувствувате свежо, можете да уживате во посета на Истанбул во јули. Со своите шармантни кафулиња, слаткарници и пешачка линија покрај морето, Кадикој е едно од најдобрите места за летување дење и ноќе. Можете да направите обиколка на Босфор и да привлечете прекрасни погледи на Истанбул. Можете да ги посетите Принцовите Острови, да одите по нивните фасцинантни улици и да имате фантастичен ден таму. Кога и како и да дојдете, добредојдени сте!

За да побарате повеќе за Истанбул, можете да ја посетите istanbul.com