Еве неколку искуства за збогување на летото во Истанбул во август!

Направете обиколка на Босфор:

Најдобро е да се земе а турнеја на Босфор во топлите августовски денови. Без разлика дали ви е прв пат или не, можете да уживате откривање на Истанбул со обиколка на Босфор. Бидејќи има многу правци за тие тури, треба да одлучите која е најдобра за вас. Освен тоа, се менуваат и нивната содржина и времетраење. Можете да резервирате неколку тури пред да дојдете во Истанбул или да присуствувате на една од тие тури кога ќе видите фериботи во Еминону or Кадикој. Каков и да е вашиот избор, бидете сигурни дека ќе уживате во освежувачките ветришта на морето, ќе кажете или слушате убави песни со вашите пријатели/семејство и ќе земете фантастични фотографии од Истанбул за себе.

Вкусете сладолед во Мода:

Дури и компаниите за сладолед ги продаваат своите производи во која било сезона, сладоледот е сè уште летна класика. Освен тоа, ако сакате да вкусите малку сладолед, треба да отидете во Мода. Следејќи го крајбрежјето на Кадикој, можете лесно да стигнете таму. Има прекрасни слаткарници и некои од нив стојат таму со години. Еден од нив е познатиот сладолед на Али Уста. Треба да го посетите таму и да уживате во неговиот вкусен сладолед пред да заврши летото. Има многу вкусови ако сакате да пробате нешто ново како што е сладолед со вкус на диња. Можете исто така да уживате додека го гледате зајдисонце на Истанбул.

Пијте лимонада во Пјер Лоти:

Сигурно една од боите на летото е жолтата на лимонадата. Помага да се чувствувате кул и освежувачки додека сте исцрпени поради влажноста и сонцето. Потребни се помалку состојки, но секогаш ветува фантастичен вкус. За да го направите пиењето лимонада малку фантастично, можете да го посетите Пјер Лоти и да уживате додека го гледате фантастичното поглед на Златен Рог. Тоа е рид во Ејуп и има име на ан Љубител во Истанбул живеел таму одамна. Можете да ја користите жичарницата за да стигнете до врвот на ридот и да уживате во лимонадата пред да заврши август во Истанбул.

Имајте пикник во паркот Јилдиз:

Паркот Јилдиз е скриен рајот во Истанбул. Внатре е Бешикташ и можете да го најдете додека го следите морскиот брег почнувајќи да одите кон север од предната страна Палатата Долмабахче. Се наоѓа на широк простор со прекрасни растенија, дрвја, украсни базени и некои ресторани. Има некои слатки жители на паркот како што се верверички или патки. Ако најдете празно место под дрво, речиси е доволно да уживате во пикник. Пред да дојдете во паркот, треба да ја подготвите торбата за пикник. Можете да бидете минималисти и да имате пикник со само неколку аперитиви и пијалоци од намирниците во Бешикташ. Симит, некои парчиња сирење и Турски чај може да биде практично мени за вашиот пикник. Шолја кафе и некои колачиња може да бидат исто така одлични како алтернативно мени и тоа зависи од вашите преференции.

Прошетка во Бујукада:

е најголемиот од Принцовите острови. Има шармантни слаткарници покрај морскиот брег. Пред да започнете со вашата прошетка, може да ја зголемите вашата енергија со некои пустини од тие слаткарници. Можете да изнајмите и велосипед, но сепак ќе ви биде повеќе исцрпено отколку пешачење во сончев ден. Додека шетате по неговите улици, гледате прекрасни градини со неверојатни куќи. Тие ве инспирираат и се чувствувате како во земја на бајките. И покрај сонцето, освежувачките ветришта ќе ви бидат придружник додека шетате низ врвот на островот. Бидете трпеливи и амбициозни да стигнете таму од црквата Аја Јорги ќе те чека. Има мирна атмосфера и прекрасна градина во која можете да видите фантастично поглед на Истанбул.

Откривањето на летните класици повторно во Истанбул пред крајот на август е одлична идеја. За да го исполните овој сон, треба да започнете со обиколка на Босфор и да ги почувствувате освежувачките ветришта на морето. Бидејќи сладоледот е задолжителен за лето, треба да пробате интересни вкусови со посета на слаткарници во Мода. Друга летна класика е лимонадата и погледот на Пјер Лоти може да биде фантастичен придружник за неа. Освен тоа, пикник е одлична идеја, особено ако доаѓате со пријателите или семејството, а паркот Јилдиз ќе биде убаво место бидејќи е блискиот центар на Истанбул. Конечно, не треба да го завршите летото без да бидете уморни од шетање по улиците на Büyükada и неверојатни со атмосферата. Кога и да дојдете, добредојдени сте! Ако барате повеќе информации за Истанбул, можете да ја посетите istanbul.com.