Истанбул, Константинопол, Византија, Градот на два континента: како и да го наречете, поминувањето два дена во Истанбул е искуство кое се случува еднаш во животот. Овој град е богат со историја, приказни, одлична кујна и неограничен чај - тој е огромен, понекогаш збунувачки и целосно воодушевувачки. 

Познаваме многу одлични места во Истанбул како инсајдери бидејќи живееме овде, и откривме многу ќошиња, пукнатини и вкусни појадок на патот. Го поставивме овој маршрут за цели 2 дена во Истанбул врз основа на сите наши истражувања за јадење: ако сте во Истанбул со густ распоред и не знаете што да правите, ве покриваме. 

Посета на Султанахмет во првиот ден

Султанахмет во суштина е стариот град на Истанбул и е дом на многу од познатите места во Истанбул: ако сакате да го видите најдоброто од Султанахмет на вашиот прв ден во Истанбул, ќе мора да се разбудите рано и да ризикувате да ве болат нозете... биди исплатлив. Египетскиот обелиск во близина на Сината џамија е чудно, античко и изненадувачко место за да започнете да добивате вкус на Истанбул. Обелискот првично бил изграден во Луксор околу 1500 година п.н.е. … колосалниот обелиск во кој зјапате во Истанбул сега е само околу една третина од неговата оригинална големина! 

Сина џамија

Сината џамија (што не е навистина сино - терминот произлегува од сините плочки во неговата прекрасна внатрешност) беше завршен во 1616 година и несомнено е еден од најпознатите споменици во Истанбул. Тоа е задолжително да се види на секоја маршрута во Турција. Ќе го добиете целосното влијание на џамијата кога ќе и пријдете од областа на Хиподром: структурата е сложена и прекрасна однатре и однадвор, а најверојатно ќе ја најдете вилицата на подот барем еднаш или двапати додека и се восхитувате. 

Палатата Топкапи

Палатата Топкапи била сведок на многу историја како резиденција на околу 30 отомански султани во текот на речиси 600 години. Палатата Топкапи вреди да се види само поради можностите за сликање (платете ја дополнителната минимална цена за да го видите харемот/живеалиштето – веројатно тоа е најпрекрасниот дел!). Отоманската империја владеела со огромни области на Источна и Централна Европа, Балканот, Кавказ, Блискиот Исток и Северна Африка на својот врв, и сето тоа започнало во Истанбул

Таксим и Босфор во 2. ден

Улицата Истиклал во Таксим е срцето на современиот Истанбул: првенствено малопродажна улица, таа постојано е раздвижена со жители и посетители. Ова е локацијата на која треба да отидете ако сакате да купувате во големи продавници како Gap, H&M, Sephora и други додека сте во Истанбул (а цените се прекрасни). Ако барате традиционални производи и сувенири, дојдовте на вистинското место. Присутни се и тие. Истиклал има и гроздобер, шармантен црвен трамвај кој патува по должината на улицата: качете се на евтино патување или само гледајте го како поминува, преполн со локални деца кои всушност скокаат и излегуваат. Потоа тргнете го вашиот пат до Кулата Галата

Направете пат до мостот Галата од кулата Галата: овој современ мост, кој е дом на неколку познати места во Истанбул, мора да го видите за време на вашиот два дена во Истанбул. Восхитувајте се на стотиците рибарски столбови расфрлани над реката (тоа е омилена локација за риболов), погледите на кулата Галата и околниот регион, а потоа одете под мостот за да земете една од најпознатите закуски со улична храна во Истанбул: подготвен сендвич со риба од уловот на денот.