Што ако останете во Турција долгорочно и сакате да научите нешто ново за турската култура? Во оваа статија ќе го обиколиме Истанбул откривајќи Часови за готвење во Истанбул и училишта, каде се и што нудат? Се надевам дека ќе уживате.

Школа за готвење во Истанбул:

Основана е во 2012 година во срцето на Истанбул во Бејоглу во близина на Плоштад Таксим. Нивните часови се нудат на англиски, германски, руски и арапски. Големината на класата варира од 4 до 10 гости, но исто така приватни часови се исто така достапни. Тие беа избрани за едно од најдобрите 50 училишта за готвење во Европа во 2014 година. Нивните готвачки работилници се убава прошетка низ еден од најголемите чаршии за историја и традиции во Истанбул. Прва во менито е супата, како супата на невестата Езо, супата од висока планина и познатата супа од јогурт. Нивните главни јадења се Полнет зеленчук со месо; кое е едно од најпознатите јадења во Турција и пилешкото со ореви. Третиот дел е Пилав „ориз“, кој е име за различни голем број јадења, Мејхане пилави, јадење направено од пченица и месни топчиња, во кое можете да уживате и во Piraye Tas Plak Meyhanesi. ориз коли насекаде низ Истанбул каде што продаваат ориз со пилешко. Зеленчук во маслиново масло е уште еден дел од кујната, започнува со најпознатото јадење кое е Јапрак Сарма (Полнет зеленчук со билки и зачини) не пропуштајте да го пробате тоа и во Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi. Мезони се исто така многу важен дел од училиштето! Можете да научите како да се подготвите хумус, Mücver (Тиквички) и многу повеќе. Премин на последното поглавје кое е десерти; Од Sütlaç (Оризов пудинг со мастика), до Крем (Млечни пудинзи) и вкусниот Ирмик (Топол десерт од гриз со сладолед). Тие имаат корпоративно готвење класи за да ги поврзат луѓето, се повеќе компании избираат часови по готвење за да ги поврзат своите тимови, да ги мотивираат или да ги забавуваат своите клиенти. И курсевите се достапни секој ден, па зошто да се воздржите само одете и пробајте еден ден на други места во Истанбул, како што се Инциралти Мејхане, Кочо Мејхане и Надиде Мејхане.

Готвење Алатурка:

Cooking Alaturka беше отворена во 2002 година како прво училиште за готвење во Истанбул и оттогаш остана врвен избор за патниците. Тие веруваат дека готвењето и споделувањето храна е најбрзиот начин да се открие нова култура. Ова училиште за готвење се наоѓа во Султанот Ахмет блиску до Сина џамија   Базиликата Света Софија. Имаат повеќе од 16 години искуство, преку 40 различни рецепти и над 5000 класи што ги основале што го прави големото реноме на тоа место. Тие учат балансирано мени со пет курсеви во група од 2 до 10 луѓе. тие немаат за цел да не претворат во професионален турски готвач за само неколку часа. Тие сакаат да ги запознаат луѓето со состојките што вообичаено се користат во Турска отоманска кујна и да ги научите како да ги подготвуваат и комбинираат на различни начини отколку што можеби сте навикнати, сето тоа во забавен и опуштен амбиент. Нивните часови се одржуваат главно на англиски јазик и можат зборува турски или италијански за приватни групи. Вегетаријанците, алергии, нетолеранција на глутен и друго може да се прифатат, а за оние кои се заинтересирани за повеќе од една класа, тие имаат многу различни менија во нивниот репертоар за готвење.

Тие имаат главни 4 менија кои често се бараат, но исто така можете да наведете други јадења доколку сте заинтересирани. На мени со пет јадења во основа е супапредјадењедесертГлавната   зеленчук во маслиново масло. Едно од нивните менија е Езогелин Чорбаси, која е супа од црвена леќа и булгур со суво нане и чили. Имам Бајилди е модар патлиџан варен во маслиново масло со кромид, лук и домат, Kabak Mücveri е палачинки од тиквички со бело сирење и билки, главно јадење е Etli Yaprak Sarması што е лозов лист полнети со месо, послужени со јогурт и на крајот десерт; Шекерпаре, кој е сирупски колачи со гриз со лешници, го доживуваат сето тоа со нашата турска турнеја за храна.

Турските луѓе знаат како да ја пренесат својата култура на најдобар начин и ја прават навистина убава и ве натераат навистина да сакате да се споите и да дознаете повеќе за нив.