Чудесната улица Истиклал, долга приближно 1.4 километри, гледана како елегантна комбинација на стилови на модерна архитектура почнувајќи од плоштадот Таксим што води до кулата Галата, а раните стилови на отоманскиот период биле нео-класика, нео-готска, ренесансна преродба, убавец. - Дизајнирани уметности, Арт Нову и Првата турска национална архитектура.
Пријатното патување започнува од плоштадот Таксим, името го добило од камениот резервоар од отоманската ера, кој се наоѓа во оваа област, каде што може да се забележи споменикот на Републиката во средината на широкиот двор покрај централната станица на мрежата на метро во Истанбул.
Познатиот кварт е добро познат по своите пријатни и вкусни ресторани. Hatay Medeniyetler Sofrasi е еден од највкусните ресторани во сопственост на познатиот готвач Бурак каде се служат добро дизајнираните јадења правејќи неверојатна мешавина од арапската и турската кујна. Исто така, почесниот ресторан Чанга, кој се наоѓа во реставрирана куќа во стилот на Арт Нову, изградена во 1903 година, е добар избор за да ја пробате вкусната турска кујна измешана во склад со модерните стилски јадења од пацифичкиот раб под консултантски совет на прославениот готвач Питер Гордон. . Ако сте љубители на мексиканската кујна, тогаш Пиканте е вашата дестинација со нивните апетитни стилски чинии се служат. Покрај тоа, Falafel Tyros е одлична опција за да се обидете со прекрасната либанска кујна. Љубителите на пица може да го најдат Фарос како добар избор да ја пробаат домашната италијанска пица со тенка кора и печена на дрва. Покрај тоа, грчкиот ресторан Елеос е познат по своите обилни јадења од морска храна сместен во близина на историскиот Тунел. На плоштадот Таксим се наоѓаат и меѓународни синџири за брза храна, како што се Pizza Hut, McDonald's, Subway и Burger King.
Без оглед на познатите ресторани, елегантната пешачка улица располага со познати брендови и продавници како бутици, кафулиња, музички продавници, книжарници, историски слаткарници и чоколади низ целата област. Иако може да се најдат кина, уметнички галерии, театри и оперски куќи.

Срцето на Истанбул

Сепак, античката авенија, исто така, е домаќин на многу историски градби како што се џамијата Хусеин Ага Ками, римокатоличките цркви Санта Марија Драперис и С. Антонио ди Падова, грчката православна Хагја Триада, ерменскиот Уч Хоран, неколку синагоги и мали патеки како Чичек Пасаџи (Пасаж за цвеќе) и Балик Пазари (Рибниот пазар). Додека некои стари згради имаат политички допир, беа академски институции и конзулати основани од бројни европски нации во 19 век.
Тој е исто така дом на некои од величествените хотели во Истанбул, вклучувајќи ги Интерконтинентал, Риц-Карлтон, хотелот Мармара и Волтон хотелите со нивниот луксузен стил и шармантниот поглед на Истанбул и Босфор. Карактеристиките се одлични што го прават вашиот престој многу пријатен.
Ноќниот живот во фасцинантната авенија е еминентен од туристите и жителите на Истанбул за да поминат пријатни ноќи во пабови, како што се Corner Irish Pub, Camp и Babylon каде што се пушта турска и меѓународна музика во живо правејќи ја атмосферата живописна. Или возбудливиот 360 Istanbul, овој ресторан и бар на покривот со поглед од 360 степени кон Истанбул, за време на викендите имаат диџеј што свири музика. Исто така, ноќните клубови Beat, Escape Club, Ritim и Jolly Joker во Истанбул се одлична опција да поминете прекрасно време со пријателите.

Плоштадот Таксим беше домаќин на многу настани во текот на годината, како што се новогодишната ноќ, прославите на Денот на Републиката. Годишниот Istanbul Pride се одржуваше и на многу меѓународни уметнички фестивали, како што е годишниот филмски фестивал во Истанбул.
Наследството Таксим-Тунел носталгија Трамвајот минува од плоштадот долж авенијата што завршува во близина на Тунел (1875), која е втората најстара линија на метрото во светот.
Пред да заврши авенијата Истиклал, забележлива средновековна камена кула е земена во предвид една од најважните знаменитости во градот Истанбул наречена кулата Галата. Античкиот споменик првпат бил изграден во 507-508 година од нашата ера од византискиот император Јустинијан. На горните катови се наоѓаат ресторан, кафуле и ноќен клуб кои имаат магичен поглед на Истанбул и шармантниот Босфор.
Таксим низ годините бил срцето на античкиот град поради важноста на неговата позиција и старите споменици сместени на тој простор, кои се сметаат за посебна атракција, добро познато место меѓу жителите и туристите ширум светот.