Готвачот Хамди дошол во Истанбул од Урфа во 1960-тите со едноставна цел во неговиот ум: да го испорача сукулентот. Југоисточна кујна на Турција до Истанбул. Ресторанот Хамди во Еминону ги нуди најдобрите примери на Турски ќебап кој се движи од класичен Искендер ќебап до автентичен Али Назик ќебап. Исто така, служи различни предјадења како што се салата од печен модар патлиџан, хумус и газпачо. Во комбинација со неговиот магичен поглед на Златен рог, историскиот Нова џамија, и азиската и европската страна на Истанбул, и на Мост Босфор, кој ги поврзува азиските и европските делови на Истанбул, нуди феноменално јадење, уживајќи ги и вашите очи.

Ресторанот Хамди има капацитет од 320 гости и професионално обучи 105 вработени да работат неуморно за да ги задоволат вашите потреби во овој прекрасен ресторан. Можете или да уживате во вашиот оброк на балконот со неверојатен поглед на градот или ако сакате да јадете внатре, елегантно уредениот внатрешен простор со слики и мотиви од турската култура нуди мирна и нежна средина. Квалитетот на оброците и персоналот и убавината на пејзажот ги покажува своите ефекти при високи барања со текот на годините. Готвачот Хамди се фокусира на зачувување на автентичните карактеристики и методите на готвење за да им овозможи незаборавно искуство на своите гости. Тој исто така нуди автентични десерти од југоисточната кујна баклава, повеќеслојни ронливи печива со орев или ф'стас, кое и да одговара на вашиот вкус.
 
Ресторанот Хамди има разновидни опции за храна кои можете да ги пробате, во комбинација со нивните мезе, тоа е одлична шанса да експериментирате со Култура на храна во Анадолија. Неговиот поглед на Босфор инспирираше безброј луѓе и сè уште не инспирира сите нас. Тоа е одлично место со многу опции за откривање на Истанбул.