1. Откако ќе се качите на траект од Кадикој, впијте ја аромата на Босфорот додека фрлате парче симит на галебите.

2. Изгубете се додека го гледате зајдисонцето над палатата Топкапи и Сината џамија додека седите во размислување на бреговите помеѓу пристаништата за траект Бешикташ и Еминону.

3. Талкајте низ Историски пазар Кадикој.

4. Пробајте го сладоледот од Али Уста во Мода.

5. Седнете пред станицата Хајдарпаша и направете неколку фотографии.

6. Истражете го пазарот за болви во Кадикој.

7. Уживајте во познатиот вкус на „Пуч скара“, во слаткарницата Kadıköy Baylan.

8. Јадете локум од Али Мухидин Хаџи Бекир.

9. Пробајте lahmacun во Borsam Taşfırın.

10. Примерете ги традиционалните јадења од Анадолија во Чија.

11. Вкусете ги чоколадните колачи од Beyaz Fırın.

12. Пробајте ги домашните џемови и Fatih Sarması од Cafer Erol Sweets.

13. Купете зачини од продавачите на зачини во Историски Бразил.

14. Посетете ги античките постери и записи во Акмар Аркада.

15. Направете патување низ Кадикој со носталгичниот трамвај.

16. Уживајте во музиката и напијте се во еден од баровите Кадифе Кадеси.

17. Истражете ја улицата на уметниците на Бахарие Сокак.

18. Седнете во Moda Çay Bahçesi (Чајна градина) или кафе Кемал и испијте мала шолја свежо сварен чај.

19. Имајте вкусна вафла во Мода Куп.

20. Одморете ги нозете во еден од баровите или рестораните на Марина Каламиш и уживајте додека гледате над морето.

21. Купувајте во шик бутиците покрај Багдад Кадеси.

22. Посетете го музејот за играчки.

23. Гледајте како минуваат античките автомобили во Музејот за класични автомобили на Фондацијата Сабри Артам.

24. Искусете ги неверојатните вкусови на турската кујна во ресторанот Üsküdar Kanaat.

25. Гледајте го зајдисонцето наспроти Моминска кула додека пукаше семки од сончоглед покрај морскиот брег во Салачак.

26. Прошетајте покрај морскиот брег и плажата во Кадебостан.

27. Искачете се на врвот на ридот Чамлица.

28. Прошетајте по Рибниот пазар во Ускудар.

29. Гледајте поглед на морето, пијте чај со седење во Катибим Чај Бахчеси во Салачак.

30. Истражете го пазарот за болви во Ускудар.

31. Прошетајте низ природното опкружување во шумите Михрабад и Фети Паша…

Задоволството е загарантирано…