Но, што ако сакаме да го скршиме тркалото и да се забавуваме надвор од градот, Истанбул никогаш не ве изневерува! Затоа што секогаш има многу места и авантури за кои можеби ќе сакате да размислите за живеење.

Бурса:

Првото место што ни паѓа на памет кога ќе ги спомнеме местата околу Истанбул е Бурса, не затоа што не е толку далеку од Истанбул, туку го има во Улуğ планина исто така што го прави речиси совршеното патување за патување. Од Истанбул е оддалечен само 154 километри, патот е неверојатен и ќе го поминете Мармара море користење на фериботот, кој додава мал магичен допир на патот додека одите и се враќате. Во Бурса може малку да одите низ градот, да вкусите храна од локалните ресторани таму, но нашата голема грижа е навистина во Улуğ планина. Најпознатото нешто во Бурса е во Улуğ жичница бидејќи се издвојува со растојание од 9 km што прави најдолгиот автомобилски кабел во Турција и светот. Ве носи од центарот на Бурса до високата планина Улудаг, што го прави навистина совршена можност да добиете неверојатни слики без разлика дали во снежните зими или сончевите сјајни лета. Во Улудаг има многу активности што треба да се направат, пешачењескијање и повеќе! Има многу квалитетни ресторани, кафиња и барови за уживање и забава проверете ја нашата турнеја да уживате во сето тоа и повеќе. Ако доцните никогаш не грижете се бидејќи и таму ќе најдете хотели, затоа не грижете се и само забавувајте се!

Белградска шума (Белград Ормани):

Белград е големо опуштање Шума за лекување на душата лоциран во Истанбул, се наоѓа на околу 40 километри од срцето на Истанбул Плоштад Таксим. И Белград има многу да направи, можете да го изберете вашиот турски термос за чај и кафе и да одите таму за да уживате во раното свежо утро. Тоа е многу погодно место за излети исто така, има многу места за скара, па можете да го земете турскиот појадок од Sarıyer Börekçesi и имајте го вашиот оброк во Белград, а потоа подгответе го скара опрема со вашите пријатели и семејството. Вреди да се спомене дека и Белград има многу различни погледи, меѓу големите дрвја или пред големото сјајно езеро кое прави навистина мирно убаво место за посета.

Адалар (Острови на принцезата):

на Острови на принцези е многу туристичко и вообичаено, но сепак неверојатно место за посета и свежо, лесно е да се оди, можете да изберете брод од многу места од Истанбул, најпознатото е од Кабатаş бидејќи е блиску до Плоштад Таксим. Патувањето трае околу еден и пол час со фериботите. Фериботот поминува низ островите и застанува на еден од нив каде што можете да влезете и да почнете да шетате и да се забавувате. На островот никогаш нема да ви биде здодевно бидејќи имате многу работа. Има многу стара црква, црквата Аја Јорги, кој бил изграден во 1751 година, а има бесплатен музеј со неверојатен поглед на морето што е Sait Faik Abasıyanık. Исто така, постојат неколку ресторани кои служат многу квалитетна турска храна и морска храна. Не помалку, многу познатата продавница за сладолед по име Принкипо, има многу добра репутација и речиси мора да го вкусите сладоледот од тоа место. Ако времето е погодно, можете да размислите да одите во песочна плажа да уживате во добивањето малку тен под сонцето и одлично место за капење во Исатнбул. Со сите овие места и повеќе, ќе најдете дека поминувате неверојатен квалитетен ден пред да се вратите во вашиот хотел за да се одморите пред следното патување, проверете ги нашите обиколки на островите за да уживате во сето тоа и многу повеќе.